Treść zadania

pawelag

PODAJ REFORMY KAZIMIERZA WIELKIEGO.

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • z neta to se kuźwa też umiem !!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Reformy Kazimierza Wielkiego

    I Centralizacja władzy. Król wprowadził nowy podział administracyjny kraju. Na czele ziemi (nawa jednostki) stał starosta, który pełnił funkcję namiestnika królewskiego na danym obszarze, dowodził armią w zastępstwie władcy, zarządzał zamkami i dobrami królewskimi, sprawował sądy w sprawach kryminalnych. Starosta był powoływany i odwoływany przez króla a jego funkcje zastąpiły prerogatywy dawnych urzędów książąt dzielnicowych (wojewodów i kasztelanów), które powiązane z miejscowymi możnowładcami utrudniały centralne zarządzanie państwem. Powstały nowe urzędy centralne (zwane koronnymi), które miały charakter ogólnopaństwowy i podlegały bezpośrednio władcy: kanclerza krakowskiego i podskarbiego.

    II Reforma ustawodawcza (1346 - 1347): Kazimierz częściowo ujednolici systemy prawne dawnych dzielnic. Dla Wielkopolski ujednolicił ustawodawstwo sadowe w tzw. statucie piotrkowskim, a dla Małopolski w statucie wiślickim. Było to połowiczne rozwiązanie, gdyż nie udało się królowi całkowicie ujednolicić przepisów dla całego kraju (nadal istniał separatyzm dzielnicowy). Statuty umacniały podział stanowy społeczeństwa poprzez zamknięcie stanu szlacheckiego (od teraz trzeba było udowodnić swoje pochodzenie), chłopi nie mogli opuścić wsi w której żyli (zbiegostwo było ścigane prawnie), chyba, że pan nadużywał swojej władzy. Niemniej jednak plusem było rozszerzenie prawa dziedziczenia gospodarstwa przez krewnych z linii bocznej. Statuy ograniczały lichwę, wprowadzając wysokość maksymalnego procentu.

    III Wzmocnienie gospodarcze państwa. Powstanie nowych miast (w liczbie 65) i wsie (na prawie niemieckim). Rozwój handlu poprzez wprowadzenie prawa składu (kupcy przejeżdżając przez określone miasto musieli częściowo lub całkowicie, wystawić swoje towary do sprzedaży) i przymusu drogowego (obowiązek korzystania przez karawany kupieckie z wytyczonych dróg). Dzięki temu kupcy nie mogli omijać uprzywilejowanych miast, które mogły się rozwijać dzięki ich obecności na ich terenie. Drogi handlowe stały się bezpieczniejsze (pilnowane przez wojsko). Kazimierz udzielił także schronienia w Polsce Żydom, którzy uciekali przed prześladowaniami w Europie. Nacja ta, zajmująca się handlem, wprowadził element konkurencji wobec bogatego patrycjatu (głównie) pochodzenia niemieckiego. Szczególny rozwój gospodarczy i kulturowy przeżywał Kraków. Rozwój górnictwa: w 1368 r. król nadał statuty dla podkrakowskich kopalni soli w Wieliczce i Bochni, które stały się regaliami królewskimi, zarządzanymi przez urzędnika (zwanego żupnikiem) podległemu bezpośrednio władcy. Dodatkowe wpływy do skarbu państwa zapewniały kopanie srebra i ołowiu w Olkuszu. Dzięki temu, po raz pierwszy w historii Polski, został utworzony pieniężny skarb państwa. Wprowadzenie nowych podatków, z których głównym były poradlne (płacone w wysokości 12 i 24 groszy od łana).

    IV Rozwój nauki. Utworzenie pierwszego w Polsce uniwersytetu: Akademii Krakowskiej (1364 r.). Z założenie uczelnia ta miała kształcić kadry administracyjne dla państwa (przeważały w niej katedry prawa).

    V Wzmocnienie militarne kraju: główny artykuł za tym linkiem

Rozwiązania

Podobne zadania

malinowokolorowo Scharakteryzuj reformy za panowania Augusta III Sas, i -szkolnictwo i Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: malinowokolorowo 5.5.2010 (16:43)
pata26 oceń panowanie kazimierza odnowiciela Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: pata26 6.5.2010 (16:00)
mati12215 Jakie reformy w panstwie wprowadzil sejm 4 letni? Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: mati12215 6.5.2010 (17:59)
maryna Dlaczego ludzie w XIX wieku buntowali sie przeciwko wladzy cesarskiej ( podaj 4 Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: maryna 12.5.2010 (22:31)
julka1344 Podaj przyczyny wypędzenia z kraju BOlesława Śmiałęgo .? Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: julka1344 19.5.2010 (17:57)

Podobne materiały

Przydatność 55% Reformy Karola Wielkiego

25 XII 800 r. w rzymskiej bazylice św. Piotra, na nabożeństwie Bożonaro-dzeniowym, papież Leon III koronował Karola, syna Pepina Krótkiego, na cesarza Franków. Sprawując władzę, Karol Wielki, narzucał swe rządy każdemu członkowi państwa, był władcą niezależnym, z nikim nie dzielił swoich rządów, a także nic nie wskazuje na to, by ulegał czymkolwiek...

Przydatność 60% Rządy Kazimierza Wielkiego

Okres rządów Kazimierza Wielkiego miał ogromne znaczenie dla rzeczywistego, nie tylko formalnego, zjednoczenia Królestwa Polskiego pod względem gospodarczym, administracyjnym i prawnym. Kazimierz, wstępując na tron w 1333 r. musiał przede wszystkim uregulować stosunki z Janem Luksemburczykiem i Krzyżakami. Na dwóch kolejnych zjazdach w Wyszehradzie w 1353 r. i 1339 r. doszło do...

Przydatność 70% Ocena Kazimierza Wielkiego

Królestwo pozostawione przez Władysława Łokietka synowi Kazimierzowi, którego przyszłe stulecia nazwały Wielkim, nie mogło równać się z sąsiednimi państwami takimi jak Czechy, Węgry czy Zakon Krzyżacki. Moim zdaniem Kazimierz, ostatni król dynastii Piastów w pełni zasługuje na miano Wielkiego. O sile państwa w średniowieczu decydowała gęstość zaludnienia, a nie jakby...

Przydatność 55% Polityka zagraniczna Kazimierza Wielkiego

Kazimierz Wielki, jedyny syn Władysława Łokietka objął tron w 1333r. Sytuacja niedawno odrodzonego państwa była trudna. Pod panowaniem jego znajdowało się mniej niż połowa obszaru dawnej monarchii piastowskiej. Kraj wyniszczony był długotrwałymi wojnami i niejednolity pod względem gospodarczym, administracyjnym oraz prawnym. Odziedziczył po ojcu królewską koronę, ale i...

Przydatność 100% Historia Kazimierza III Wielkiego

Kazimierz III Wielki ur. w 1310r. zm. w 1370r. Panował 37 lat od1333 do 1370. Był synem króla Władysława łokietka i księżniczki wielkopolskiej Jadwigi. Był bardzo mądrym i dobrym królem.Legenda głosi, że kiedyś zawitał do chaty biedaka z żoną i z dziećmi do wykarmienia. Przyszedł król w przebraniu żebrakai zapukał do drzwi. Chłop przyjął go z gościnnością....

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji