Treść zadania

rolando

Co możemy zrobić by świat był lepszy

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Można próbować zmieniać świat na różne sposoby ale najpierw powinniśmy sobie postawić cele, kryteria, a przede wszystkim pytanie: "Jak to zrobić aby świat był lepszy." Kiedy odpowiemy sobie na to pytanie musimy pogrupować na etapy nasze cele, A więc:

    Cel 1: Zlikwidować ubóstwo i głód

    Ponad miliard osób żyje za mniej niż równowartość 1 dolara amerykańskiego dziennie. Ale ta sytuacja zaczęła się już zmieniać w ponad 43 krajach, których ludność stanowi 60 procent ludności świata. W tych miejscach pojawiają się pierwsze oznaki poprawy. Tyle, że do 2015 roku, MCR zakładają redukcję osób, które żyją w skrajnym ubóstwie o połowę. Czy uda się osiągnąć ten cel?

    Cel 2: Szkoła podstawowa dla wszystkich

    113 milionów dzieci na świecie nie chodzi do szkoły. Istnieje wiele przykładów, że jest możliwość przeciwdziałania temu problemowi, co pokazała sytuacja w Indiach, gdzie postawiono sobie za cel, że już w 2005 roku do szkół będzie uczęszczać 95 procent dzieci. Od czasu, kiedy te dzieci skończą szkołę, upłynie jeszcze dużo czasu. Ale jak widać jest to cel do zrealizowania. Jeśli tylko chcą tego rządy dotkniętych analfabetyzmem krajów.

    Cel 3: Promować równość płci i prawa kobiet

    2/3 analfabetów na świecie to kobiety. 80 procent uchodźców to kobiety i dzieci. Z tych liczb wyraźnie wynika, że są najbardziej poszkodowaną grupą. Dlatego tak istotne wydaje się umożliwienie dostępu do edukacji dla kobiet. Przecież mogą one odegrać bardzo ważną, pozytywną rolę w życiu każdego kraju. W samej Afryce mamy kilka bardzo dobrych przykładów – noblistka Wangari Maathai z Kenii, czy też pierwsza afrykańska prezydent, Ellen Johnson Sirleaf z Liberii.

    Cel 4: Zredukować śmiertelność noworodków

    Co roku 11 milionów noworodków umiera. To gigantyczna, liczba, ale począwszy od 1980 roku, kiedy wynosiła 15 milionów, spada. Wskaźniki śmiertelności noworodków mówią same za siebie, ale droga do osiągnięcia celu zależy od wielu ludzi, środków, zasobów, polityki i programów pomocy skierowanych nie tylko do dzieci, ale do ich rodzin i całego otoczenia.

    Cel 5: Poprawić stan zdrowia kobiet w wieku rozrodczym

    W krajach biednych i rozwijających się braki w dziedzinie ginekologii powodują ze na każde 48 urodzeń umiera jedna matka. Zmniejszenie śmiertelności przy porodach jest celem, którego nigdy nie osiągniemy, jeśli nie będzie promowana ochrona zdrowia kobiety w wieku rozrodczym. A wystarczyłoby, gdyby w momencie narodzin matce towarzyszył wykwalifikowany personel medyczny.

    Cel 6: Zwyciężyć z HIV/AIDS, malarią i innymi chorobami

    W wieku regionach świata śmiertelne epidemie wpłynęły na ograniczenie możliwości rozwoju. W tym samym czasie, doświadczenia takich krajów jak Brazylia, Senegal, Tajlandia i Uganda pokazały, że możemy zahamować ekspansję HIV. Zresztą to nie tylko HIV/AIDS, ale malaria i gruźlica. Wiem, brzmi jak życzenie. Jednak można to zrobić.

    Cel 7: Chronić środowisko naturalne

    Miliard osób nadal nie ma dostępu do wody pitnej. W latach 90-tych taka sama liczba osób otrzymała dostęp do wody jak i do podstawowych środków sanitarnych. Woda i środki czystości są dwoma czynnikami kluczowymi dla jakości życia ludzkiego. Razem tworzą część z rozległego wachlarza zasobów naturalnych, które tworzą nasze otoczenie i od ochrony, których zależy nasze życie. Tutaj bardzo dużo zależy nie tylko od pojednyczch ludzi, ale przede wszystkim polityków.

    Cel 8: Ustanowić sojusz na rzecz rozwoju

    Wiele biednych krajów wydaje więcej na odsetki od swoich długów niż na przezwyciężanie swoich problemów socjalnych. Już otworzyły się perspektywy, aby zredukować dług zewnętrzny krajów biednych, które są bardzo zadłużone. Cele ustanowione do tej pory są oparte na czynnikach, które ograniczają potencjał rozwoju — w jakikolwiek sposób — w ogromnej większości krajów tzw. Południa. W Afryce wciąż inwestuje się mało. W rozwoju przeszkadzają bariery celne, uniemożliwiając eksport do krajów np. Europy.

    Co zrobić abyśmy żyli w lepszym świecie?

    Tak jak chciałbym mówić tylko o rzeczach wesołych i rozweselać Was zawsze, kiedy to konieczne, chciałbym również, aby ten świat był bardziej sprawiedliwy, aby oferował więcej możliwości wszystkim, beż żadnego rodzaju dyskryminacji. Ale świat, w którym żyjemy jest zupełnie inny.

    Ludzie są bardzo zajęci wyłącznie sobą, żyją w swoim luksusie i często nie widzą prawdziwego świata, który jest właśnie przed ich oczami, dużo bardziej okrutny, bezlitosny. Chciałbym mówić o Siedmiu Cudach Świata, ale zapraszam Was do zastanowienia się nad problemami świata, mimo tego, że wiele z nich nie dotyczy Was bezpośrednio. Chcąc czy nie to również nasze problemy, czy jesteśmy daleko czy blisko, bo wszyscy jesteśmy ludźmi.

Rozwiązania

  • userphoto

    Aby świat stał się lepszy na pewno musimy być bardziej tolerancyjni. Czyli nie dyskryminować żadnych grup społecznych ( np. Emo) z powodu naszych uprzedzeń. Tolerancja dotyczyć też powinna wyznawania wiary, mamy taką świadomość że na świecie nie każdy jest chrześcijaninem osobom o innym wyznaniu nie powinnyśmy krytykować i narzucać własnego zdania. W życiu codziennym możemy wprowadzi ć tzw. powszechną tolerancje czyli nie odpowiadać złem za zło itp. Jeżeli zastosujemy się do tych uwag z pewnością świat w którym żyjemy będzie lepszy.

    Krótka treściwa odpowiedź

  • userphoto

    Nie zaśmiecać środowiska żyć w zgodzie z naturą pomagać sobie na wzajem

Podobne materiały

Przydatność 80% Czy „e-…” zawsze znaczy lepszy?

Na co trzeba zwrócić uwagę, aby informatyzacja szkół zmierzała w dobrym kierunku i przynosiła jak najwięcej korzyści? 13 stycznia 2009 r. na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MEN pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu...

Przydatność 80% "Nowy ale czy lepszy świat"- felieton

Mój felieton, napisany ba ocenę bardzo dobrą, mam nadzieję, że komuś się przyda lub zainspiruje. ?Nowy, ale czy lepszy świat?- to zdanie zastanawia wielu ludzi, którzy na własne oczy widzą postęp, jaki dokonuje się, oraz wykorzystywanie coraz to nowszej technologii. Z jednej strony miło jest wieczorkiem usiąść przed telewizorem, włączyć po raz setny ulubiony film na DVD,...

Przydatność 85% Który ustrój Aten czy Sparty uważasz za lepszy i dlaczego?

Moim zdaniem lepszym ustrójem była Demokracja ateńska. Dzięki Zgromadzeniom Ludowym każdy pełnoprawny obywatel polis(nie byli nimi niewolnicy, kobiety i chłopcy poniżej 21 roku życia) mógł wypowiedzieć się w sprawie ważnych decyzji dla państwa. Po wprowadzeniu diet oraz symbolicznych pensji na urzędach sędziów oraz Rady Pięciuset były dostępne nawet dla...

Przydatność 70% Jak twoim zdaniem powinien wyglądać nowy, lepszy świat

W dzisiejszym świecie wiele jest rzeczy, które nie odpowiadają nam- ludziom. Na tyle rzeczy narzekamy, tyle rzeczy nas martwi. Jednak, gdy dobrze się zastanowimy to możemy stwierdzić, że sami ten świat psujemy. Sami utrudniamy swoje życie, swoje i innych... Myślę, że każdy z nas ma czasami w głowie wygląd „lepszego świata”. Przecież życie byłoby o wiele...

Przydatność 65% Absolutyzm czy demokracja szlachecka? Który ustrój uważam za lepszy?

Na przełomie XV i XV wieku w Polsce wykształcił się nowy ustrój – demokracja szlachecka. Pół wieku później we Francji narodził się absolutyzm. Były to systemy skrajnie różne – opierały się na innych zasadach. Obydwa przeszły swój okres rozkwitu, ale też i upadku. W każdym władca aby miał inny stosunek do jednostki. I tu rodzi się pytanie: który z tych ustrojów z...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji