Treść zadania

ewa191295

Jakie są rodzaje zbiorników wodnych ze względu na poziom trofii

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 2 0

    Rodzaje zbiorników wodnych ze względu na poziom trofii:

    1. Zbiornik dystroficzny – są to najczęściej małe, znajdujące się na obszarze śródleśnym lub torfowym, zbiorniki śródbagienne które posiadają dużą zawartość kwasów humusowych, torfu, butwiny, cechują się niską produktywnością bilologiczną. Posiadają kwaśny odczyn i żółte lub brunatne lub brunatne zabarwienie. Zbiorniki dystroficzne mają ubogą florę.

    2. Zbiornik eutroficzny – to zbiornik żyzny, słodkowodny, o odczynie zasadowym lub obojętnym. Duże skupienie substancji odżywczych rozpuszczonych w wodzie, przyczynia się do silnego rozwoju życia biologicznego. Zbiorniki eutroficzne nie są głębokie, są bogate w sole mineralne i posiadają zabarwienie zielone lub zielonożółte. Wiąże się to z masowym rozwojem glonów. Wada jest więc mało przeźroczysta, a światło słoneczne dociera do 20–100 cm w głąb. Roślinność jest bardzo uboga, występują zespoły oczeretów, rdestnic i lilii wodnych. Wśród zwierząt dominują ślimaki, małże, larwy owadów, ryby (np. okoń, szczupak, leszcz) oraz kaczki, niekiedy gęsi.

    3. Zbiornik mezotroficzny – to zbiornik umiarkowanie żyzny, słodkowodny, stanowiący typ przejściowy między oligotroficznym a eutroficznym. Może powstać ze zbiornika oligotroficznego, a potem przekształcić się w eutroficzny. Na jego dnie często występuje ciemny muł zbliżony do sapropelu. Jest to szlam gnilny. Występują glony z grupy zielenic i okrzemek, liczne larwy owadów, ślimaki, oraz ryby: lipień i brzana.

    4. Zbiornik oligotroficzny to zbiornik słodkowodny, z niewielką zawartością substancji odżywczych rozpuszczonych w wodzie i dobrym natlenieniem. Materia organiczna podlegając procesowi mineralizacji, powoduje małą ilość osadów. Podczas procesu naturalnego użyźniania zbiornik ten przekształca się w eutroficzny. Na jego przyspieszenie wpływa zanieczyszczająca działalność człowieka. Zbiornik cechuje się stosunkowo dużą głębokością, do której dociera światło.

    5. Zbiornik saprotroficzny to zbiornik przeżyźniony. Jest to związane z niszczycielską działalnością człowieka i dopływem ścieków. Nie występuje roślinność, jedynie sporadyczne przystosowane gatunki pojawiają się niekiedy przy brzegach.

    6. Zbiornik hipertroficzny - to jezioro, którego wody charakteryzują się bardzo dużą zawartością pierwiastków biogennych.

    7. Zbiornik politroficzny to zbiornik bardzo żyzny, słodkowodny. Cechuje się bardzo dużą ilością substancji odżywczych rozpuszczonych w wodzie, co wpływa na rozwój np. glonów i niewielka ilością tlenu. Pod wpływem glonów woda uzyskuje zielony kolor i spada przeźroczystość. Duża mineralizacja i niewielka ilość tlenu powoduje śnięcie ryb. Zbiorniki politroficzne powstają najczęściej z eutroficznych, w których dochodzi do zanieczyszczeń rolniczych lub komunalnych.

Rozwiązania

  • bozkoz

    - zbiorniki oligotroficzne
    - zbiorniki mezotroficzne
    - zbiorniki eutroficzne
    - zbiorniki dystroficzne

Podobne zadania

sonia1 wyjasnij jakie znaczenie w zyciu organizmow wodnych ma pokrywanie sie stawów i Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: sonia1 3.11.2010 (16:58)

Podobne materiały

Przydatność 55% Zbiorniki sztuczne

TEMAT: Zbiorniki sztuczne i kanały w Polsce. Woda jest bardzo ważnym składnikiem krajobrazu. Bez wody nie ma życia. Pomimo tego, że woda jest prawie wszędzie, na jednego mieszkańca przypada w Polsce tylko 60 m3 wody zgromadzonej w zbiornikach zaporowych. Polska jest krajem ubogim w wodę, dlatego musimy ja oszczędzać. Jednymi z takich sposobów oszczędzania jest budowa sztucznych...

Przydatność 60% Ochrona zasobów wodnych w przyrodzie.

Woda jest jednym z najczęściej występujących bogactw naturalnych na Ziemi. Jest składnikiem niezbędnym do życia zarówno ludzi, jak i zwierząt i roślin. Człowiek bezmyślnie zanieczyszcza wodę. Jeśli dojdzie do jej całko-witego skażenia, życie na Ziemi wyginie. Ochrona zasobów wodnych polega przede wszystkim na rozwiązaniach technicznych, takich jak: -...

Przydatność 50% Przegląd ekosystemów wodnych i lądowych

Ekosystem jest to układ ekologiczny obejmujący żywe organizmy i środowisko nieożywione (biocenoza i jej biotop), w którym zachodzi obieg materii i przepływ energii. Na świecie istnieje wiele organizmów, które różnią się od siebie i żyją w różnych ekosystemach, np.: karp w ekosystemie jeziora, zaś wilk w ekosystemie lasu. Rodzajów ekosystemów jest wiele jednak dzielimy...

Przydatność 60% Napowietrzanie tlenem zanieczyszczonych zbiorników wodnych

NAPOWIETRZANIE TLENEM ZANIECZYSZCZONYCH ZBIORNIKOW WODNYCH Mimo, że na ziemi mamy dużo wody, jej dystrybucja nie jest równomierna. Często ludzie toczą prawdziwe bitwy, aby pozyskać to bezcenne dobro. Problemy wody na świecie łączą się w dużej mierze z warunkami geograficznymi występującymi na danym terenie. Ludzie wydostają wodę z głębi ziemi, budują zbiorniki...

Przydatność 65% Reakcje w roztworach wodnych elektrolitów

Plan pracy: 1. Dysocjacja elektrolityczna 2. Moc elektrolitów 3. Reakcja zobojętniania 4. Wytrącanie osadów 5. Odczyn wodnych roztworów substancji 6. Hydroliza soli Roztworem nazywamy jednolitą mieszaninę, złożoną z rozpuszczalnika, substancji rozpuszczonej oraz produktów ich wzajemnego oddziaływania. Woda to związek chemiczny, który ma zdolność...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji