Treść zadania

~blackice

Do aluminiowego kalorymetru o masie m1=0,1kg zawierającego m2=1kg wody o temperaturze t2=50C wrzucono kostkę lodu o temperaturze t3=0C i masie m3=0,2 kg. Jaka będzie temperatura końcowa?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 2 0

    Zajdą 2 procesy:
    1) woda w kalorymetrze i sam kalorymetr ochłodzą się od temperatury t2 do końcowej t, oddając ciepło Q
    2) lód stopi się, a otrzymana z niego woda podgrzeje się do temperatury końcowej t. Wymaga to tego samego ciepła Q, które zostało oddane w procesie 1.

    W zadaniu nie ma podanych: ciepła właściwego aluminium (c_Al), ciepła właściwego wody (c_w) i ciepła topnienia lodu (c_L) więc liczbowo, bez szukania w tablicach, NIE jest możliwe wyznaczenie "t". Ale na wzorach można.

    Robię istotne założenie: "CAŁY lód się stopi". Jeśli nie wystarczy ciepła oddawanego przez ciepłą wodę to wynik na "t" wyjdzie nonsensowny,
    np. t < 0 i wtedy zadanie trzeba rozwiązywać inaczej.

    Ciepło Q oddane przez wodę o masie m2, cieple właściwym c_w przy różnicy temperatur t2 - t wynosi:
    Q = m_2 c_w (t_2 - t)
    Ciepło pobrane przez lód to m3 * c_L. Ciepło na ogrzanie masy m3 wody o cieple właściwym c_w przy różnicy temperatur (t - 0)
    jest iloczynem m3 * c_w * t. Wyrażenie "t - 0" bierze się stąd, że woda z topionego lodu ogrzewa się od zera stopni Celsjusza.
    Q = m_3 c_L + m_3 c_w (t - 0)
    Aha, jeszcze jedno: lód miał temperaturę 0 stopni, więc nie trzeba go podgrzewać, nie uwzględniam ciepła na ogrzanie lodu. Porównuję Q z obu wzorów powyżej:
    m_2 c_w (t_2 - t) = m_3 c_L + m_3 c_w (t - 0)
    Wymnażam nawias po lewej, Przenoszę wyrazy z "t" na prawo, resztę na lewo i dostaję:
    m_2 c_w t_2 - m_3 c_L = m_2 c_w t + m_3 c_w t
    Wyciągam t przed nawias po prawej, dzielę i mam:

    t = \frac{m_2 c_w t_2 - m_3 c_L}{(m_2 + m_3) c_w}

    Tak się to rozwiązuje, a liczbowe wartości weź z tablic.

    Zobacz, że gdy w liczniku: m2 * c_w * t2 < m3 * c_L, to NIE wystarczy ciepła na stopienie lodu, wyjdzie t < 0 i rozwiązanie przestanie być prawdziwe.

    Antek

Rozwiązania

Podobne zadania

malgos17 Oblicz pracę jaką wykona dźwig budowlany, który podnosi cegły o masie 1000 Przedmiot: Fizyka / Liceum 2 rozwiązania autor: malgos17 28.3.2010 (11:59)
heavymetal zasada działania (może być kaloryfera,wskaźnika poziomu wody w Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: heavymetal 7.4.2010 (13:55)
biolog Piłka o masie 150 g uderza w ścianę z prędkością 5.2 m/s, a po odbiciu od Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: biolog 7.4.2010 (22:06)
ewaturek1990 ile waży jeden litr wody Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: ewaturek1990 9.4.2010 (10:00)
sylwia_b Pierwszy wózek o masie 20kg poruszał się z prędkością 2m/s. Naprzeciwko z Przedmiot: Fizyka / Liceum 2 rozwiązania autor: sylwia_b 17.4.2010 (19:58)

Podobne materiały

Przydatność 70% Temperament

Przedstaw wybrana typologię temperamentu i napisz czy i jak znajomość typów temperamentu pomaga w relacjach z ludźmi. Pojęciem temperamentu określamy indywidualne właściwości emocjonalnej pobudliwości i ogólnej ruchliwości człowieka tj. szybkość jej powstawania, jej siła i trwałość. TYPOLOGIA TEMPERAMENTÓW HIPOKRATESA - GALENA Hipokrates (V wiek...

Przydatność 70% Temperament

Temperament 1.Historia temperamentu Historię temperamentu rozpoczął grecki filozof i lekarz Hipokrates. Wyjaśnił on zdrowie i chorobę za pomocą sformułowanej przez siebie koncepcji soków (humorów), inny zaś lekarz grecki i następca Hipokratesa –Galen, uzupełnił tę teorię o interpretację psychologiczną. 1.1. Hipokrates: -punktem wyjścia jego koncepcji był...

Przydatność 55% Masy powietrza.

Globalna cyrkulacja atmosfery powoduje powstawanie wokół Ziemi różnorodnych mas powietrza. Masą powietrza nazywamy wycinek troposfery charakteryzujący się dużą jednorodnością cech fizycznych, takich jak temperatura i wilgotność. Masa powietrza zalegająca dłuższy czas np. kilka dni nad danym obszarem nabiera cech tego obszaru. Przykładowo masa formująca się w...

Przydatność 80% Temperament i tematy powiązane

TEMPERAMENT - to się przydaje Historię temperamentu rozpoczął grecki filozof i lekarz Hipokrates, opisując zdrowie jako stan zależny od czterech soków organizmu: krwi, flegmy, żółci czarnej i żółtej. Pół tysiąca lat później kolejny grecki lekarz Galen powiązał przewagę jednego z soków w organizmie z określonymi sposobami zachowań i w ten sposób wyodrębnił pierwszą...

Przydatność 60% Wody

Czysta woda dla życia człowieka jest dobrem niezbędnym. Brak jej na danym obszarze zagraża zdrowiu, a nawet życiu wielu organizmów; bez niej jakakolwiek działalność gospodarcza szybko staje się niemożliwa . Niestety bardzo często mamy do czynienia z przejawami złej, nieracjonalnej gospodarki wodą, wynikającej przede wszystkim z nadmiernego zanieczyszczenia wód....

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji