Treść zadania

ania1209

Praca z tekstem z J.polskiego
link z tekstem:

http://archiwum.polityka.pl/art/odwaga-na-wage-zycia,427189.html

pytania do tekstu:

Zadanie 1 .(1pkt)
Okresl, na czym polega tragizm wyrażony w pytaniu rozpoczynającym tekst.
Zadanie 2.(1 pkt)
Wskaż wydarzenie, które zainspirowało rozważania Adama Krzemińskiego.
Zadanie 3.(1 pkt)
Wskaz styl wypowiedzi, dla ktorego charakterystyczne sa następujące wyrażenia i zwroty : "w realu", "nie zgrywaj bohatera", "nie ruszają palcem".
Zadanie 4.(2 pkt)
Na podstawie akapitu 4, odpowiedz, na czym powinna polegac odwaga cywilna.
Zadanie 5.(1 pkt)
Wyjaśnij, czemu służy nagromadzenie w tekście pytań.
Zadanie 6.(4 pkt)
W akapicie 7. autor pisze: Obie tezy wywołały sprzeciw...". Na podstawie akapitow 6-8 sformułuj te tezy oraz przyporzadkowane im kontrargumenty.
1. Teza:
Kontrargument:
2. Teza:
Kontrargument:
Zadanie 7.(1 pkt)
Omawiana w artykule kwestia interesuje naukowcow reprezentujacych różne dziedziny nauki. Wymien cztery z nich.
Zadanie 8.(2 pkt)
Opisz reakcje, jakie wywołał w społeczeństwie amerykanskim czyn Wesley`a Autrey`a.
Zadanie 9.(2 pkt)
Na podstawie akapitu 12. wskaz przyczyny braku reakcji na zło sugerowane przez specjalistow z roznych dziedzin.
Zadanie 10.(3 pkt)
Przedstaw tok rozumowania, na ktorym opeiraja sie akapity 14-17.
Teza:
Kontrargument:
Wniosek:
Zadanie 11.(2 pkt)
Sformułuj wniosek płynacy z tekstu.

Potrzebne jest mi to na dzisiaj:)Dam najwyższą liczbe punktów:))

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Zadanie 1:
    Tragizm w tym zdaniu polega na tym, że człowiek niemal zawsze musi decydować, co wiąże się czasem z jego życiem. W tym pytaniu autor dał do rozważenia to, że dobro nie zawsze oznacza radość, szczęście i inne pozytywne cechy, które nam się z tym kojarzą. Tragizm jest taki, że odpowiadamy za swoje czyny, nawet te, które są dobre i nawet za nie możemy przepłacić życiem. Tragizm dlatego, że policjant zginął służąc tak naprawdę nam ludziom i przez to nie ucierpiał tylko on, ale także i jego rodzina i w pewnym sensie i społeczeństwo.

    zadanie 2:
    Adam Krzemiński napisał owy esej dlatego, że poruszyła go śmierć policjanta, który zainterweniował na zło. Zginął bo nikt mu nie pomógł, a sam mógł odwrócić głowę i iść dalej bo był w cywilu na urlopie.

    zadanie 3:
    Jest to styl potoczny

    zadanie 4:
    Odwaga cywilna powinna polegać na tym, by pozyskać sojuszników, znaleźć osobę, która by nam pomogła.

    zadanie 5:
    Czemu autor użył w swej pracy pytań? Dlatego by odbiorcy na nie odpowiedzieli. Wiąże się to z tym, że będą musieli rozważyć owy temat, przemyśleć owe pytania i różne odpowiedzi. A przecież oto właśnie chodzi w eseju, by trafić do odbiorcy i skłonić go do rozważań na konkretny temat.


    Niestety tylko tyle bo głowa mnie już strasznie boli i nie mogę się skupić nad tym, ale myślę, że lepsze to niż nic i ktoś ci dalej pomoże też.

Rozwiązania

Podobne zadania

MgDdl Praca pisemna... niewiem nawet od czego zacząć..:( Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: MgDdl 26.4.2010 (19:28)
ilcia5 praca kontrolna Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: ilcia5 14.5.2010 (19:27)
Mikaso ,,Bohaterowie, którzy zabili sen"-praca maturalna Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Mikaso 18.5.2010 (18:14)
neq praca pisemna Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: neq 23.5.2010 (12:42)
paula87 Praca semestralna na temat Króła Edyla Proszę o pomoc plis plis Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: paula87 23.10.2010 (21:40)

Podobne materiały

Przydatność 55% Praca

Rynek pracy funkcjonuje na podobnej zasadzie jak rynek dóbr i usług konsumpcyjnych.Stronę podażową na rynku pracy stanowią osoby zatrudnione oraz te,które chcą podjąć prace.Strone popytową reprezentują pracodawcy,tj.przedsiębiorstwa,instytucje,które zatrudniają pracodawców.Równowaga na rynku pracy występuje przy takiej ilości płacy,przy której pracownicy chcą świadczyć...

Przydatność 70% Praca

1.Praca jako wartość w życiu człowieka Praca – celowe wytwarzanie przez człowieka dóbr materialnych lub intelektualnych służace zaspokajaniu ludzkich potrzeb. Proces pracy składa się z 3 elementów: - celowej działalności(sama praca) - przedmiotu pracy (np. budowa domu) - narzędzi pracy (maszyno, Internet, komputer) ROLA PRACY: - jednen z głównych czynników...

Przydatność 100% Praca

W mojej pracy zastanowię się nad tym, czy praca jest tylko i wyłącznie koniecznością w życiu, czy człowiek może się też w niej realizować i czerpać zadowolenie. Myślę, że ogromne szczęście i satysfakcję z dobrze przeżytego dnia pojawia się, gdy człowiek robi coś pożytecznego dla innych. Lekarze i osoby spieszące innym z pomocą humanitarną, a także organizatorzy...

Przydatność 65% Praca

1 Praca – to celowe wytwarzanie przez człowieka dóbr materialnych lub intelektualnych służące zaspokojeniu ludzkich potrzeb. Proces pracy składa się z 3 elementów: a) celowej działalności b) przedmiotu pracy c) narzędzi pomocy 2. Różne sposoby rozpatrywania pracy: a) aspekt psychologiczny b) filozoficzny c) historyczny d) ekonomiczny 3. Bezrobocie – to zjawisko braku...

Przydatność 100% Czy "Antygona" Sofoklesa jest tekstem z lamusa?

Obecnie ludzie mogliby wiele nauczyć się z „Antygony” oraz być może potrafiłaby ona zmienić ich punk widzenia na pewne sprawy. Jako, że pisana przez Sofoklesa w epoce antyku, niektórzy mogą być zdania, że nie pasuje ona do czasów, w których żyjemy, ponieważ dzieli nas zbyt duży okres czasu, inne prawo, obyczaje, ludzi… Przytoczę moje słowa, które nasunęły się...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji