Treść zadania

becia1234

Zbierz informacje dotyczące sytuacji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej w xix wieku .Jakie były skutki osadnictwa Europejczyków na tych terenach? Napisz krótką notatkę na ten temat.

POMÓŻCIE:((****

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Ludność tubylczą Ameryk dzielimy na trzy grupy: Eskimosi, Aleuci i Indianie. Zamieszkiwali oni Nowy Świat przed początkiem europejskiej kolonizacji.

    Inuici (Eskimosi)
    Zamieszkiwali obszary arktyczne i subarktyczne (Grenlandie, Kanadę, Alaskę i Syberię). Są blisko spokrewnieni z Aleutami, mówią językami grupy eskimo-aleuckiej. Należą do rodziny ludów azjatyckich. Większość Inuitów ma grupę krwi B, która nie występuje w ogóle wśród ludów Indiańskich, do których ich błędnie wliczano. Eskimosi są zwykle niskiego wzrostu, mają oliwkowożółtą karnacje, oraz ciemne i proste włosy. Zajmują się między innymi myślistwem i rybołówstwem.

    Aleuci
    Zamieszkiwali m.in. Alaskę, a także półwyspów Lower Alaska i Kodiak oraz Cieśniny Księcia Williama. Są blisko spokrewnieni z Inuitami. Posługują się trzema dialektami języka aleuckiego. Utrzymywali się głównie z polowania na zwierzęta morskie (w tym wieloryby i inne duże ssaki morskie). Aleuci przejęli zwyczaje i religię od Rosjan (ich pierwotną religią był szamanizm). W regionach Aleutów powstały wioski, których nazwy kończą się na "miut". Gospodarka Aleutów opierała się na łowiectwie i rybołówstwie (polowali na foki, wydry morskie, wieloryby, lwy morskie oraz morsy, a także ptaki, mięczaki i ryby) co było domeną mężczyzn. Kobiety zaś zajmowały się, wytwarzaniem ubiorów oraz plecionkarstwem.

    Indianie
    Najliczniejsza grupa spośród rdzennych mieszkańców, obejmująca setki grup, ludów, plemion o bardzo zróżnicowanym charakterze i stopniu rozwoju. Nazwa tej ludności została nadana przez Kolumba, który myślał ,że dotarł do Indii. Zamieszkiwali oni zarówno Amerykę Północną jak i Amerykę Południową. Ich przodkami była niewielka grupa ,która przybyła z terenów północno-wschodniej Azji. Gdy zetknęli się z cywilizacją europejską stanowili odrębne, zróżnicowane grupy pod względem kulturowym jak i sposobu prowadzenia gospodarki. Proces kolonizacji był przyczyną upadku kultury Indian.
    Wyróżnić mogliśmy następujące grupy Indian:
    W Ameryce Północnej- północno-wschodniej krainy lasów, południowo-wschodnich terenów USA, prerii, płaskowyżu pogranicza USA i Kanady, północno-zachodniego wybrzeża, Kalifornii i Wielkiej Kotliny, południowo-zachodnich terenów USA.
    W Ameryce Południowej i Środkowej- Kordylierów i Andów, dorzecza Amazonki i Wyżyny Brazylijskiej, pampasów, Patagonii i Ziemi Ognistej.

    moze to??? pomoglem?daj naj

Rozwiązania

Podobne zadania

dluga Na papierze podaniowym (na 29.03) napisz opis sytuacji pt.,,Ślubowanie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: dluga 28.3.2010 (12:22)
simek99931 Opis sytuacji temat Duża przerwa w szkole Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: simek99931 29.3.2010 (18:18)
arcade_14 opis sytuacji ! ;] Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: arcade_14 22.4.2010 (17:47)
domek123 zbierz argumenty z przykładami udowadniające, że Harpagon,,SKĄPIEC'' Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: domek123 22.4.2010 (17:56)
Wiolka166 Napisz opowiadanie z elementami dialogu z opisem postaci,sytuacji,przeżyć Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Wiolka166 22.4.2010 (22:04)

Podobne materiały

Przydatność 60% Zbierz argumenty przemawiające za uniwersalną wymową przypowieści biblijnych. (matura ustna)

Uniwersalna wymowa to taka, która ma charakter powszechny, jednolity, dotyczący każdego człowieka bez względu na rasę, kulturę, religię i miejsce geogr., w którym człowiek żyje. Przypowieść to gat. epicki, zawierający dwie płaszczyzny treściowe: realistyczną i pojęciową. Pojęciową treść można interpretować, dostosowując ją do postaw, zachowań, wartości, którymi...

Przydatność 65% Plemiona Indian Ameryki Południowej

AJMAROWIE plemiona Indian Ameryki Południowej, należące do keczuańskiej rodziny językowej, zamieszkujące od początku naszej ery tereny Boliwii i Peru. W okresie II-V w. stworzyli na tym obszarze wysoką cywilizację z ośrodkiem w Tiachuanaco w (pobliżu jeziora Titicaca). W XIV w. podbici zostali przez Inków. Wyniszczani w czasie konkwisty hiszpańskiej, największe ich skupisko...

Przydatność 50% Demografia ameryki łacińskiej

Przyczyny szybkich zmian w liczbie ludności Ameryki Łacińskiej. Przebieg „eksplozji demograficznej”, fazy przejścia demograficznego państw Ameryki Łacińskiej. EKSPLOZJA DEMOGRAFICZNA Ameryka Łacińska w chwili odkrycia zamieszkana była przez ok. 27 mln Indian. Szybki wzrost zaludnienia spowodowała dopiero duża imigracja ludności europejskiej w XIX w., kierowana była...

Przydatność 55% Podział polityczny Ameryki Południowej

Ameryka Południowa 1. Argentyna – Buenos Aires 2. Boliwia – La Paz 3. Brazylia – Brasilia 4. Chile – Santiago 5. Ekwador – Quito 6. Gujana – Georgetown 7. Kolumbia – Bogota 8. Paragwaj – Asuncion 9. Peru – Lima 10. Surinam – Paramaribo 11. Urugwaj – Montevideo 12. Wenezuela – Caracas 13. Falklandy / Malwiny – Stanley 14. Gujana Francuska – Cayenne...

Przydatność 50% Kolonizacja Ameryki Północnej

Odkrycie Ameryki Ameryka została odkryta przez Europejczyków dzięki poszukiwaniu drogi morskiej do Indii. Dokonanie tego dzieła przypadło w udziale Krzysztofowi Kolumbowi, żeglarzowi pochodzącemu z Genui. Chęć dotarcia drogą morską do Indii stała się dość wcześnie jego ideą przewodnią. Kolumb twierdził, na podstawie obliczeń geografa Toscanellego opartych jeszcze na...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji