Treść zadania

dontmecs

Opis krajobrazu Holandi.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Warunki naturalne Holandii

    Holandia leży u ujścia trzech rzek: Renu, Mozy i Skaldy. Jest krajem nizinnym. Niziny te powstały głównie z osadów, naniesionych przez rzeki. Średnia wysokość państwa wynosi 10 m. Zachodnia strona kraju podlega ruchom obniżającym, obszar ten opada 10 cm na 100 lat. 25% powierzchni Holandii zajmują depresje. Największą jest Schieland (-5,6). Tereny wyniesione do jednego metra stanowią 35% państwa, 27% to ziemie wyniesione do 10 m n.p.m.

    Rozległe równiny, na których leży państwo są rezultatem działalności sił przyrody oraz ogromnej pracy człowieka.

    Na wschodzie występują pagórki morenowe, nie przekraczające 100 m n.p.m. Południe tworzy wapienny płaskowyż pokryty lessem. Znajduje się na nim najwyższe wzgórze kraju, mierzące 321 metrów.

    Linia brzegowa jest silnie rozczłonkowana, zwłaszcza przy ujściach rzek. W znacznej części tworzą ją piaszczyste plaże. Przy brzegu występują liczne wyspy. Wśród nich są między innymi: Walcheren, Noord-Beveland, Zuid-Beveland i Texel. Długość linii brzegowej wynosi 750 km, z wyspami ponad 1000 km, ale ulega ciągłemu skracaniu w wyniku prac hydrotechnicznych. Na wybrzeżu występuje wiele wydm.

    Charakterystyczną cechą krajobrazu Holandii jest obfitość wód powierzchniowych, rzek i kanałów odwadniających oraz jezior. Dawniej krajobraz ten urozmaicało ponad 10 tysięcy wiatraków używanych do przepompowywania wody z polderów do kanałów. Dzisiaj do tych celów stosuje się pompy elektryczne, a zachowane do taj pory wiatraki (jest ich około 1200) stanowią już tylko atrakcyjny akcent krajobrazu.

    Od XII wieku trwa nieustanna "walka" pomiędzy człowiekiem a morzem o każdy centymetr ziemi. Buduje się obwałowania brzegów morskich, koryt rzecznych i kanałów odwadniających. Holendrzy już od dawna osuszają tereny nadmorskie, jeziora oraz sztuczny zbiornik wodny - Ijsselmer, który powstał w wyniku wybudowania tamy odcinającej zatokę Zuiderzee od Morza Północnego. Osuszanie to przeprowadzane jest w ramach Delta - Planu, którego celem było również odgrodzenie tamami (wyposażonymi w śluzy) ujść Renu, Mozy i Skaldy Wschodniej od morza. Uregulowane biegi tych trzech rzek i kanały śródlądowe stanowią ważne szlaki komunikacyjne, których łączna długość wynosi około 5 tys. km. Obecnie dobiega końca ta wielka inwestycja, na skutek której linia brzegowa skróciłaby się o 700 km. Powierzchnia kraju zwiększyła się z 33,6 tys. km2 (1960) do 41,5 tys. km2 (1992).

    Lasy - przeważnie sosnowe i dębowe - zajmują mniej więcej 8% powierzchni Holandii. Występują głównie w środkowej części państwa. W strefie nadmorskiej są wrzosowiska i torfowiska. Gleby brunatne i płowe przeważają na terenach polderów - osuszonych jezior i zatok morskich.

    Holandię charakteryzuje klimat umiarkowany ciepły, morski. Średnia temperatura w styczniu to: 1,7 C, a w lipcu 17 C. Średnia roczna suma opadów wynosi 770 mm, których nasilenie następuje od lipca do października. Na 365 dni w roku 360 to dni wietrzne. Wiatr wieje głównie z zachodu. Występują częste mgły. Na wybrzeżu potężne sztormy powodują powodzie morskie. Zimy są zazwyczaj łagodne, trwają od dwóch i pół do trzech miesięcy.

    Myśle, że pomogłam :)

Rozwiązania

Podobne zadania

cukierek1994 jakie formy polodowcowe są elementami młodoglacjalnego krajobrazu Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: cukierek1994 19.5.2010 (19:39)
jedker opis (chlorek sodu) - właściwości fizyczne Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: jedker 29.9.2010 (20:27)
piotyrek96 Opis księżyca Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: piotyrek96 27.10.2010 (18:59)
Kamusiek Opis gatunku objętego ochroną Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Kamusiek 24.11.2010 (21:05)
lotus96 Wymień i opis trzy cechy decydujące o tym, że Afryka jest kontynentem o Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: lotus96 1.2.2011 (18:12)

Podobne materiały

Przydatność 60% Opis krajobrazu

Wstaje kolejny jesienny poranek. Słońce świeci leniwie, a jego promienie odbijają się w kroplach rosy na trawie w naszym ogrodzie. Jesienią ogród wygląda najciekawiej, krzewy i drzewa mają wtedy różnokolorowe liście. Mój ogród jest bardzo duży i jest w nim wiele roślin... Najbardziej okazały jest kasztanowiec, który rośnie na środku ogrodu i...

Przydatność 65% Opis krajobrazu.

Opis krajobrazu Widok jaki chcę opisać, to przepiękny krajobraz wiejski. Na pierwszym planie widzę wysokie drzewa z bujnymi koronami i białą korą. Rosną one wzdłuż ścieżki. Między polami płynie rzeczka, nad którą rozłożony jest drewniany, mały mostek, łączący deptak. W oddali...

Przydatność 50% Opis krajobrazu zimowego

Nie każdy miał okazję zobaczyć coś tak pięknego. Mnie się udało. I ten widok zapamiętam na zawsze. Krajobraz, który szczególnie utkwił mi w pamięci, zobaczyłem w czasie zimowej wycieczki na Słowację. Była piękna pogoda. Słońce świeciło ostro, tak jak może świecić zimowe słońce. Nie czuło się wiatru, przynajmniej w miejscu, gdzie stałem. Ale słyszałem odległe...

Przydatność 50% Opis dowolnego krajobrazu

Zielonogórski las Odrzański to niezwykły las o tej jakże przepięknej i magicznej porze roku - Jesieni. Przechodząc długimi ścieżkami lasu odrzańskiego możemy poczuć lekki i tańczący w powietrzu podmuch wiatru niczym przelatujące stado mistycznych łabędzi.Stąpają przez kolorowe dywany ścieżek lasu możemy posłuchać szelest kruchych, łamiących się liści.Po drugiej...

Przydatność 80% Opis krajobrazu - Zimowe szczyty.

Nie każdy miał okazję zobaczyć coś tak pięknego. Mnie się to jednak udało i ten widok zapamiętam na zawsze. Ten krajobraz, który tak bardzo utkwił mi w pamięci zobaczyłam w czasie zimowej wycieczki w Alpy. Była piękna, słoneczna pogoda. Poświstujący wiatr, hulał pomiędzy górskimi szczytami. Dało się zauważyć kłęby śniegu przewalające się pomiędzy skałami. A...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji