Treść zadania

Konto usunięte

Kobieta w Średniowieczu



Praca

W XII wieku rozwój miast miał duży wpływ na zwiększenie roli kobiety w życiu gospodarczym średniowiecznej Europy. Nie tylko w miastach, ale i na wsi rola kobiety miała duże znaczenie. Wynaleziono młyn i uprząż dla koni i dzięki temu nie można było zobaczyć kobiet orzących pole, i młócących zboże. Mając więcej czasu mogły rozwijać skuteczniejszą hodowlą zwierząt i uprawą roślin. W pobliskich miastach na targach prowadziły własne małe stragany. Handlowały jajkami, drobiem, ziołami. Nadmienić trzeba, mimo iż że mogły handlować w dużych miastach nie zostały wyzwolone z męskiej lub pańskiej władzy. Dla kobiet ze wsi była to podwójna praca dla pańszczyzny i dla siebie. Co do zawodów wykonywanych przez kobiety to obserwując wykazy podatników można wyliczyć: fryzjerki, balwierki (zajmowały się upuszczaniem krwi, zestawieniem kości, zszywaniem i opatrywaniem ran), młynarki, karczmarki, oberżystki, prządki jedwabiu, robotnice w wytwórniach jedwabiu, prządki produkujące złote nici, w przemyśle włókienniczym kobiety zajmowały się strzyżeniem czesaniem, gręplowaniem wełny i przędzeniem. Mamy również hafciarki, bieliźniarki, kapeluszniczki. Spotykamy też kobiety wykonujące zawód kowala, płatnerski czy wytwórczyni biżuterii. Są kobiety, które pracują w zawodach związanych z żywnością tj. rzeźniczki, wędliniarki, piekarki, serowarki, mleczarki, handlarki żywnością. Spotykamy kobiety w każdym zawodzie do nadzorowania przebiegu pracy i kontroli jakości produktów. Kobiety również chwytały za broń np.: w Normandii podczas wojny stuletniej brały czynny udziałw walce z najeźdźcą. Białogłowy odgrywały rolę szpiegów i tajnych agentów.


Rodzina

W średniowieczu sytuacja kobiet była trudna. Traktowano je głównie jak matki i opiekunki domowego ogniska. W tym okresie najważniejszą jednostką społeczną była rodzina, w której kobieta miała określony status. W niższych sferach była matką, żoną i gospodynią, zajmowała się wychowywaniem dzieci i nie miała żadnych przywilejów. Żona musiała być posłuszna mężowi, znajdowała się na drugim planie życia społecznego. Przy zawarciu małżeństwa kobieta od rodziny dostała posag a od męża wyposażenie na wypadek gdyby została wdową. Kobiety miały ograniczoną zdolność prawną. Nie mogła brać udziału w posiedzeniach sądowych, ale mogła być reprezentowana przez mężczyznę-swojego opiekuna. W Europie Środkowej w okresie późnego średniowiecza taka kuratela zanikła. Kobiety niezamężne i wdowy miały możliwość samodzielnego działania, podejmowania decyzji i wolność w prowadzeniu handlu. Nie wolno jej było samodzielnie wybierać małżonka w brew woli opiekuna i nie mogła wyjść za mąż w brew swojej woli. Zawarcie małżeństwa przyczyniało się do zawarcia „pokoju” między zwaśnionymi rodzinami co kończyło proces rywalizacji a niekiedy otwartej wojny.


Religia

Już w starożytności powstawały pierwsze zakony żeńskie. Najpierw były to wspólnoty religijne gdzie grupy kobiet pogłębiały swą duchowość i dobrowolnie oddawały się Bogu. Z czasem stawały się bardziej zorganizowane i formalne. Jedną z grup były kobiety zgromadzone wokół Św. Hieronima, które w Betlejem dały początek pierwszemu klasztorowi żeńskiemu. Uczyły się języków, czytały psalmy, Pismo Święte. W klasztorach żeńskich dominuje chęć życia intelektualnego i duchowego zarazem. Liczyła się wola poświęcenia się i wyrzeczenia samej siebie. Uzasadniała je miłość absolutna, która nie zachowuje niczego dla siebie. Musiały oddać całe swoje mienie, a także pozostawić swoje wcześniejsze swoje „ja” poza bramami klasztoru. Tutaj były równe stanem. Nie miało to znaczenia czy były szlachciankami, z rodzin chłopskich albo biedne lub bogate. Pracowały w kuchni, musiały prząść wełnę, uczyć się czytać i pisać a do tego dochodziła opieka nad chorymi. Nie wolno im było rozmawiać z mężczyznami bez towarzystwa osoby zaufanej jak i wychodzić z klasztoru bez zezwolenia przełożonej. Przełożone klasztorów to kobiety światłe, często z królewskich rodów, to nauczycielki i protektorki literatury. W tym czasie powstają nowe klasztory w różnych miejscowościach. Jednym z pierwszych fundacji jest klasztor św. Krzyża w Poitiers. Tu pojawiają się pierwsze oznaki przyszłej tradycji dwornej. Z innych zgromadzeń żeńskich można wymienić klasztory w Tours, w Chelles, w Paryżu… Klasztor w Jouarre jest zakonem podwójnym tzn. męskim i żeńskim opartym na regule św. Kolombana. Opactwa utrzymują między sobą. Rozwijają się.Na terenie Francji ,Anglii pojawia się wiele nowych zgromadzeń.


Kultura

Oświatą zajmowały się głównie kobiety-mniszki i prywatne nauczycielki. Kobiety kopiowały przekłady Biblii, psałterze, modlitewniki a także książki naukowe i powieści. W XII w. rozwinęła się twórczość świecka. Głównie na dworach południowej Francji działała grupa kobiet nazywana „Trubadurkami”. Są to osoby pochodzenia szlacheckiego. Trubadurki pisały wiersze o miłości, jej bólu a nawet o dyskryminacji kobiet. W tym czasie niechętnie patrzono na kobiecą twórczość artystyczną: aktorki, tancerki. We Francji pod koniec XII w. tworzyła znana poetka francuska Marie de France. Natchnienie do swej poezji czerpała z antycznych baśni, bretońskich bajek, celtyckich eposów ludowych i brytyjskich sag. W Niemczech pierwszą liczącą się postacią w literaturze jest przełożona klasztoru z Gandersheim – Hrotswitha. Nie tylko siostry zakonne były wykształcone – np. pierwszą rozprawę o wychowaniu napisała właśnie kobieta- Dhuoda. Jej dzieło Podręcznik dla syna, jako zasadę nadrzędną przedstawia zasadę miłości. Dzieło to oparte na Biblii. Zaleca synowi modlitwę,czytanie,


Wielkie postacie średniowiecza

W średniowieczu było wiele kobiet, które miały duży wpływ na politykę Europy. Panowały na Rusi, w Anglii, Francji, Włoszech. Kobiety, które interesowały się polityką nie znajdowały zrozumienia wśród społeczeństwa i były potępiane. Kobiety w średniowieczu nie sprawowały władzy formalnie, niektóre z nich pośrednio miały wpływ na dzieje Europy. Taka była Olga żona księcia kijowskiego Igora, która rządziła wraz z mężem, a gdy został zamordowany sama przejęła rządy. Dzięki niej Ruś zwróciła się ku kościołowi wschodniemu. Po śmierci ogłoszono ją świętą.
Anglia-córka królewska Ethelfled prowadziła wyprawy wojenne doprowadzając do jedności Anglii. Z bratem Edwardem Starszym wznosiła twierdze przeciw Duńczykom, Irlandczykom i Normanom.
Eleonora Akwitańska : Królowa Anglii i Francji prowadziła szeroką działalność polityczną. Anna z Rusi żona Henryka I prowadziła interesy związane z opactwami. Po śmierci męża przejęła władzę w imieniu siedmioletniego syna Filipa. Najbardziej znaną kobietą średniowiecza jest Joanna d’Arc zwana Dziewicą Orleańską. Jest ona bohaterką i patronką Francji. W czasie wojny stuletniej poprowadziła armię francuską do kilku ważnych zwycięstw twierdząc, że działała kierowana przez Boga. Była symbolem wyzwolenia. W wieku 19 lat została spalona na stosie. W historii Polski średniowiecznej zapisało się wiele kobiet. Jedną z nich jest czeska księżniczka Dobrawa, żona Mieszka I, która przyniosła Polsce światło wiary chrześcijańskiej. Cesarzowa Agnieszka, matka Henryka IV wykształcona i pobożna, pozostająca pod silnym wpływem Cluny ( opactwo benedyktyńskie w Europie Zachodniej. Centrum myśli politycznej opartej na idei wypraw krzyżowych i hiszpańskiej rekonkwisty), po śmierci męża objęła rządy i pełniła je z rozwagą. Zaprowadziła w państwie pokój. Margrabina Matylda-kobieta która odegrała ważną rolę w czasie sporu między Grzegorzem VII a Henrykiem IV. Matylda stała wiernie po stronie papieża wspomagając go w walce i nieraz sama stając na czele oddziałów. Całe swoje życie poświęca walce o los chrześcijaństwa.


Podsumowanie

Rola kobiety nigdy nie była tak duża i znacząca jak w średniowieczu. W okresie tym była właśnie kobietą-kochaną i wielbioną za swoją kobiecość. Jednocześnie często sprawowała władzę, pracowała i stała na równi z mężczyzną. Późniejsze epoki to pod względem równouprawnienia zacofanie i ciemnota. Średniowiecze to Złoty Wiek w kontaktach między kobietą a mężczyzną.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • userphoto

    A co mamy zrobić z tym tekstem niemal identycznym jak na ściąga.pl ?

Podobne zadania

marcysia Porównaj zasady działania układu nerwowego i hormonalnego. praca Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: marcysia 21.4.2010 (14:39)
marcysia Dokonaj charakterystyki form opodatkowania działalności gospodarczej.praca Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: marcysia 21.4.2010 (14:43)
marcysia Praca. Dokonaj klasyfikacji chorób człowieka.biologia Przedmiot: Biologia / Liceum 3 rozwiązania autor: marcysia 3.5.2010 (19:30)
asiulka225 biologia praca kontrolna Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: asiulka225 13.5.2010 (14:16)
lalusia kobieta jest nosicielką genu daltonizmu, jej mąż nie odróżnia kolorów. Przedmiot: Biologia / Liceum 2 rozwiązania autor: lalusia 23.9.2010 (15:26)

Podobne materiały

Przydatność 100% KOBIETA

„Kobieta jest kresem i królową wszelkiego stworzenia jest jego ozdobą, doskonałością i sławą” Agrippa Słowo kobieta przez wieki miało różne konotacje. Było powodem wielu sporów mających na celu znalezienia definicji tego terminu. KOBIETA – białogłowa, delikatna istota, bogini czarodziejka, a może naiwna, obłudna Ewa przez która rodzaj ludzki został wygnany...

Przydatność 55% Praca

Rynek pracy funkcjonuje na podobnej zasadzie jak rynek dóbr i usług konsumpcyjnych.Stronę podażową na rynku pracy stanowią osoby zatrudnione oraz te,które chcą podjąć prace.Strone popytową reprezentują pracodawcy,tj.przedsiębiorstwa,instytucje,które zatrudniają pracodawców.Równowaga na rynku pracy występuje przy takiej ilości płacy,przy której pracownicy chcą świadczyć...

Przydatność 70% Praca

1.Praca jako wartość w życiu człowieka Praca – celowe wytwarzanie przez człowieka dóbr materialnych lub intelektualnych służace zaspokajaniu ludzkich potrzeb. Proces pracy składa się z 3 elementów: - celowej działalności(sama praca) - przedmiotu pracy (np. budowa domu) - narzędzi pracy (maszyno, Internet, komputer) ROLA PRACY: - jednen z głównych czynników...

Przydatność 100% Praca

W mojej pracy zastanowię się nad tym, czy praca jest tylko i wyłącznie koniecznością w życiu, czy człowiek może się też w niej realizować i czerpać zadowolenie. Myślę, że ogromne szczęście i satysfakcję z dobrze przeżytego dnia pojawia się, gdy człowiek robi coś pożytecznego dla innych. Lekarze i osoby spieszące innym z pomocą humanitarną, a także organizatorzy...

Przydatność 65% Praca

1 Praca – to celowe wytwarzanie przez człowieka dóbr materialnych lub intelektualnych służące zaspokojeniu ludzkich potrzeb. Proces pracy składa się z 3 elementów: a) celowej działalności b) przedmiotu pracy c) narzędzi pomocy 2. Różne sposoby rozpatrywania pracy: a) aspekt psychologiczny b) filozoficzny c) historyczny d) ekonomiczny 3. Bezrobocie – to zjawisko braku...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji