Treść zadania

siwyy

wymień zasady miłości dwornej przedstawione w wierszu p.słoty ,,wiersz o chlebowym stole" (lub ,,o zachowaniu się przy stole"), które są aktualne do dziś

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Zachowanie względem niewiast: mężczyźni są zobligowani do służenia i czczenia niewiast w czasie uczty (i nie tylko!), mają dbać o to, by kobieta dobrze się czuła w ich towarzystwie, bo już samo to, że z nimi ucztuje, jest wielkim zaszczytem. Nie wolno wypowiadać żadnych słów przeciwko kobiecie, należy dbać o „dobrą mowę”.
    Zachowanie panien i dam: kobiety jeszcze bardziej są zobowiązane do przestrzegania zasad kulturalnego biesiadowania, ponadto słota obliguje je do szczególnej powściągliwości w jedzeniu, mają spożywać nakładając sobie niewielkie porcje i spożywać je małymi kęsami.
    Zachowanie przy stole: należy siedzieć spokojnie, nie sięgać łapczywie po dania (na pewno nie jako pierwszy!), nie nakładać od razu całej misy (ktoś taki zostaje przyrównany przez Słotę do chłopa robiącego motyką), ręce biesiadnika muszą być czyste, przed posiłkiem podawana jest woda do ich obmycia.
    Zasiadanie przy stole: biesiadnik powinien znać swoją godność i według niej zajmować miejsce na uczcie, tak aby przypadkiem nie zająć miejsca osobie wielmożniejszej, najlepiej poczekać aż ktoś wskaże przysługujące mu miejsce (o tej sprawie Słota pisze z wyjątkową zapalczywością).
    Na uczcie obowiązuje zasada siadania przy stole według godności, wielmożnym przysługują „wyższe” miejsca, często jednak „niegodni” z pychy zasiadają wyżej niż powinni, co powoduje, że hierarchia społeczna zostaje zachwiana. Podmiot ukazuje kilka takich przykładów nie trzymania się niepisanych zasad biesiadowania.
    MOTYW MIŁOŚCI
    Miłość w średniowieczu była wyidealizowana. Ideał miłości dworskiej rozwinięty przez trubadurów był ściśle powiązany z rycerskimi ideałami epoki, bo podobnie jak rycerz seniorowi, tak kochanek podlegał swej pani, przysięgając jej wierną służbę. Obiekt uczucia był zazwyczaj trudno osiągalny (kobieta zamężna, stojąca wyżej w hierarchii społecznej albo... nieobecna). Zespolenie kochanków zazwyczaj możliwe było dopiero po ich śmierci. Ideał miłości dwornej to ideał życia całkowicie podporządkowanego uczuciu.
    W utworach omawiających rytuał biesiadny przedstawiano szczegółowe przepisy dotyczące m.in. odmawiania modlitwy przed posiłkiem, zajmowania przy stole właściwego miejsca, odpowiadającego stanowi i godności biesiadnika, mycia rąk; nawoływania do powściągliwości w spożywaniu pokarmów i piciu trunków, taktownego zabierania głosu – nigdy przed osobami starszymi i godniejszymi, zabawiania rozmową i służenia siedzącym w sąsiedztwie damom, którym należy okazywać szczególną atencję.

    Formułowano wiele szczegółowych zakazów, m.in. maczania nadgryzionego chleba we wspólnej misie, wrzucania tam ogryzionych już kości (te należało ciskać pod stół), wycierania nosa w serwetę, sapania, jedzenia obiema rękami, układania łokci na stole, wkładania do wspólnej misy wyjętych z ust kęsów, dłubania nożem w zębach, spluwania na serwetę bądź pod stół, krytykowania potraw, usypiania przy stole itp.

Rozwiązania

Podobne zadania

Rdi Barokowy wiersz Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Rdi 28.3.2010 (18:26)
styka51 Wiersz Tuwima - Wiosna Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: styka51 22.4.2010 (18:30)
patiszonka Napisz sonet fraszkę lub wiersz o kobiecie renesansu. Coś w stylu Jana Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: patiszonka 28.4.2010 (14:07)
Nieznany wiersz ;) hejka! mam pewien problem,a mianowicie:musze napisac wiersz,no a ze Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 30.4.2010 (20:55)
kamasa4 Wiersz pomocy plzz Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: kamasa4 17.5.2010 (19:28)

Podobne materiały

Przydatność 55% Wiersz

,,Dom i pory roku'' Przyszła wiosna, do domku kwiaty przyniosła. Radośnie nam śpiewała, i naśona rozsiewałą. W kródce lato nastało, domeczek nam rozgrzało. Słońce nam świeciło, i nas szybko opusiciło. Na jesień dom w złoty się zmienił, i od blasku, aż się mienił. Liście piękne kolory miały, i do domku powpadały. Zima mróz nam przyniosła, i do domeczku śniegu...

Przydatność 65% O zachowaniu się przy stole

Utwór Przecława Słoty „O zachowaniu się przy stole” ma też drugi tytuł: „O chlebowym stole”. Pochodzi z XV wieku. Należy do średniowiecznej literatury świeckiej. Uchodzi za pierwszy średniowieczny podręcznik zwyczajów i zachowań. Głęboko osadzony w epoce, oznacza to iż widoczny jest wpływ Teocentryzmu, który jest wyrażony apostrofami do Boga i Matki Boskiej. W wierszu...

Przydatność 55% Czy zachowanie przy stole może obrazować ludzkie obyczaje?

od wieków ludzie spożywali wspólne posiłki, gościli się wzajemnie. były z tym związane określone zachowania i zwyczaje. Do dzisiejszego dnia wiele z niech przetrwało. Są domy, w których posiłki są celebrowane, ale są też domy, w których nie zwraca sie uwagi na sposób spożywania posiłków. Czy zachowanie przy stole może obrazować ludzkie obyczaje? Sądzę, że w dużej...

Przydatność 70% Wymarzona wizyta w Tomaszowie. - Na podstawie wiersza "Przy okrągłym stole"

Nigdy nie myślałem, że można zakochać się w jakieś miejscowości. Myliłem się, bo gdy pierwszy raz ujrzałem Tomaszów, to pomyślałem; -"O boże! Jak tu pięknie" Najbardziej co spodobało mi się, to bez wątpienia zmierzch. Nigdy nie zapomnę tego widoku. To coś nie do opisania. Pierwszy dzień pobytu upłyną pod znakiem zwiedzania. Zobaczyłem...

Przydatność 50% Podatki - wiersz

Każdy obywatel podatek płacić musi, to jego obowiązek, czysto patriotyczny dotyczący każdego, począwszy na dziecku, które kupując zabawkę VAT zapłaci, a skończywszy na emerycie, którego na rzecz podatku emerytura straci. Na co ten bałagan i całe zamieszanie? Oj, biada temu co zada te pytanie - bo przecież nigdy nikt do końca się nie dowie czy jego pieniądze idą na...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji