Treść zadania

michalage

Wykorzystaj pojęcia; ironii tragicznej,hybris,scharakteryzuj Edypa

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Ironia trategiczna : nieprzezwyciężona sprzeczność naznaczająca los bohatera tragedii, którego czyny wbrew jego woli i wiedzy prowadzą nieuchronnie do zagłady. Ironia tragiczna nazywana jest często ironią losu, ironią obiektywną lub dramatyczną. Jej istotą jest sprzeczność pomiędzy znaczeniem użytych słów, a intencją zawartą w kontekście.
    Hybris: pojęcie w kulturze starożytnej Grecji oznaczające dumę, pychę rodową lub majestat władcy, które uniemożliwiają mu prawidłowe rozpoznanie sytuacji, w której się znalazł.
    Edyp:Król Edyp jako władca: Edyp był dobrym władcą, kochanym przez lud. Był bardzo mądry i przezorny, udało mu się rozwiązać zagadkę sfinksa. Chciał wyzwolić swój lud od nieszczęść. Był władcą uczciwym, szlahetnym i przedewszystkim sprawiedliwym. Dla dobra lud poświęcił wlasne dobro. Król Edyp jako mąż: Edyp był wspanialym męzem, bardzo kochał swoją malzonkę.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 60% Wychodząc od analizy fragmentu "Króla Edypa" Sofoklesa, określ istotę tragicznego zbłądzenia i ironii tragicznej, które określają losy tytułowego bohatera.

Edyp to główny, a zarazem tytułowy bohater słynnej tragedii Sofoklesa "Król Edyp". Prześladuje go fatum, czyli przeznaczenie, które jest nieodzowną częścią życia postaci w tragedii antycznej. Pomimo tego, iż jest on człowiekiem prawym i dobrym, nie może zapobiec własnej porażce, na którą od samego początku jest skazany. W czasach swojej młodości Edyp popełnił...

Przydatność 65% Określ istotę tragicznego zbłądzenia i ironi tragicznej, które określają losy Edypa.(wyjdź od analizy części monologu z epeisodionu I i części monologu Edypa w exodus)

We fragmencie epeisodionu I Edyp zwraca się do zgromadzonych mieszkańców Teb.Król rzuca klątwę na zabójcę Lajosa oraz nakazuje ujawnienie jakichkolwiek informacji związanych z mordercą przez Tebańczyków. W exodus Edyp dowiaduje się i oznajmia, że on jest mordercą i prosi o karę,wygnanie i śmierć,gdyż nie sądził,że tak okrutny będzie jego los,o którym sam nie wiedział....

Przydatność 60% Scharakteryzuj nurty poezji barokowej (wykorzystaj twórczość Jana Andrzeja Morsztyna, Daniela Naborowskiego i Wacława Potockiego).

W pewnym uproszczeniu mówimy, że w literaturze polskiego baroku zaistniały dwa ważne, podstawowe nurty. Pierwszy - nurt dworski - rozwijający się na dworach magnackich i królewskim; drugi to nurt ziemiański (sarmacki) - charakterystyczny dla szlacheckich dworków ziemiańskich, odległych od miast, tętniących własnym życiem, kultywującym własne tradycje. Nurt dworski...

Przydatność 85% Bohater tragedii antycznej wobec losu. Scharakteryzuj sytuację Edypa na podstawie jego wypowiedzi i całości utworu.

Edyp, główny bohater tragedii Sofoklesa, jest królem Teb, a jednocześnie synem Lajosa i Jokasty. Pochodzi z rodu Labdakidów, na którym spoczywa fatum. Przez klątwę znalazł się w sytuacji typowego bohatera tragicznego, która doprowadza go do degradacji psychicznej. Bohater jest człowiekiem bardzo podobnym do nas, nie da się go jednoznacznie określić jako złego lub dobrego, jest...

Przydatność 80% „Bohater tragedii antycznej wobec losu”. Scharakteryzuj sytuacją Edypa na podstawie jego wypowiedzi i całości dramatu.

?Bohater tragedii antycznej wobec losu?. Scharakteryzuj sytuacją Edypa na podstawie jego wypowiedzi i całości dramatu. Tytułowym bohaterem jednej z tragedii antycznej Sofoklesa jest król Edyp. Pochodzi on z rodu Labdakidów. Jego ojciec Lajos był władcą Koryntu, natomiast matka miała na imię Jokasta. Edyp jako małe dziecko zostaje porzucony w górach, a następnie zostaje...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji