Treść zadania

KosmitnazZiemi

Chodzi o "Krzyżaków"


Napiszcie kilka zdań o Zbyszku i Danusi w których przedstawicie postaci

Opiszecie w punktach historie miłości Zbyszka i Danusi z Krzyżaków

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Charakterystyka Danusi, bohaterki „Krzyżaków” H. Sienkiewicza

    Danusia jest bohaterką powieści Henryka Sienkiewicza pt. "Krzyżacy". Danusia była córką Juranda ze Spychowa. Jej matka została zabita przez Krzyżaków. Danusia miała 12 lat. Opiekowała się nią księżna Anna Danuta, na której dworze dziewczynka przebywała.
    R E K L A M A czytaj dalej ↓

    Danusia była bardzo drobnej budowy. Była bardzo ładna i delikatna dziewczynką. Jej długie włosy były koloru blond, a oczy były niebieskie.

    Danusia była bardzo wrażliwą dziewczynką. Bardzo tęskniła za matką, lubiła też rozmyślać. Dziewczynka darzyła miłością ojca i Zbyszka z Bogdańca oraz Annę Danutę, która była dla niej jak matka. Była bardzo wstydliwym dzieckiem, często jej nieśmiałość prowadziła do tego, że Danusia chowała się za suknię Anny Danuty. Dziewczynka była bardzo cichutka, często smutna. Jej wrażliwość odzwierciedlała się w zainteresowaniach dziewczynki. Danusia grała na lutni. Była bardzo opiekuńcza. Gdy Zbyszko został ranny, troskliwie się nim opiekowała. Uratowała go tez przed śmiercią. Danusie cechowała uczciwość i prawdomówność. Jedyną wadą dziewczynki jest jej uległość, gdyż nie potrafiła przeciwstawić się Krzyżakom, którzy ją porwali i nie próbowała od nich uciec.

    Zbyszko to główny bohater powieści historycznej Henryka Sienkiewicza pt: ”Krzyżacy”. Urodził się w Bogdańcu i dlatego nazywali go Zbyszko
    z Bogdańca. Herbem jego rodu była tępa podkowa. Rodzice Zbyszka zmarli wcześnie, dlatego chłopcem zaopiekował się brat ojca – Maćko. Gdy Zbyszko miał dwanaście lat, Bogdaniec został doszczętnie spustoszony. Wtedy stryj kupił zbroje i konie i razem z chłopcem ruszyli na wojnę do księcia Witolda.
    Już jako nastoletni chłopiec Zbyszko uczestniczył w wielu bitwach. Lata wojen, bitew i niewygód zahartowały chłopca i wyrobiły w nim siłę i zręczność. Potrafił wycisnąć sok z gałęzi gołą ręką, co w tamtych czasach było nie lada wyzwaniem. Tylko nieliczni też potrafili napiąć kuszę bez korby. Jednym z nich był Zbyszko. Miał mięśnie jak ze stali, „(…) ale nad tą postawą męża wznosiła się głowa dziecinna prawie i twarz młoda, z pierwszym meszkiem nad ustami – i zarazem cudna – twarz królewskiego pazia ze złotym włosem, uciętym równo nad brwiami, a puszczonym długo na ramiona.” Jego ubiór codzienny nie wyróżniał się zbytnio na tle innych strojów z tamtej epoki. Nosił kaftan ze skóry łosia, do podróży zakładał zbroję, ale na specjalne okazje miał coś w zanadrzu. Był to strój zdobyty na Fryzach: długa biała jaka haftowana u dołu w złote gryfy; kolorowe, pasiaste nogawice; ciżmy z długimi noskami i piękną mediolańską zbroję.
    Zbyszko był pełen młodzieńczej energii, za to brak mu było za grosz rozsądku. Miał niepohamowaną naturę. Rwał się do wielkich czynów, do bitew i pojedynków. Nie bał się żadnego przeciwnika. Był honorowy. Przyjmował każde rzucone mu wyzwanie. W pierwszej chwili, gdy zobaczył Danuśkę ślubował jej trzy „pawie czuby”, dopiero potem zastanawiał się nad konsekwencjami tego postępku. Zaatakowanie posła krzyżackiego na drodze do Krakowa – Kunona von Lichtensteina – kończy się wyrokiem śmierci dla Zbyszka. Życie uratowała mu Danuśka, która niespodziewanie okryła go nałęczką ślubując mu miłość. Zdarzenia te świadczą o ogromnej porywczości rycerzyka. Lubił on popisywać się swoją siłą fizyczną. Był niedojrzały emocjonalnie. Kochał jednocześnie dwie dziewczyny – Danusię i Jagienkę. Zbyszko wyjątkowo traktował damy. Wobec nich był pełen galanterii.
    Chłopiec stał się mężczyzną dzięki temu, że przeżył tak wiele cierpień w życiu. Najpierw, we wczesnych latach jego życia, umierają mu oboje z rodziców. Potem trudne warunki w podróżach z Maćkiem. Następnie krzyżacy porywają i przyczyniają się do śmierci jego ukochanej – Danusi. Cierpienia te „utemperowały” naturę chłopca czyniąc go wreszcie mężczyzną.
    Został pasowany na rycerza przez księcia Janusza za obronienie księżnej Anny i jej dwórek przed turem na polowaniu. Sam odniósł w tej walce rozległe obrażenia. Świadczy to o ogromnej odwadze jaką musiał wykazywać się rycerz.
    Według mnie Zbyszko był dzielnym młodzieńcem, który mimo swej porywczości cenił nad wyraz honor. Podziwiam go za to, iż mimo ofiarowanej mu pomocy, od Maćka czy Hlawy, nie przyjął jej i wolał sam stawić czoło wyzwaniu. Świadczy to o nie lada odwadze. Cenię go za to i chciałbym być tak odważny jak on.

Rozwiązania

Podobne zadania

justyna22 help...:(na jutro Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: justyna22 29.3.2010 (17:13)
sweet125 Lektura Faraon;) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: sweet125 7.4.2010 (16:48)
fajnaosobaxx Lektura ;D Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: fajnaosobaxx 7.4.2010 (18:43)
niwejka21 rozprawka o zbyszku z Bogdańca. na jutro.! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: niwejka21 7.4.2010 (18:51)
Klaudynka8 Charakterystyka Autorytetu na jutro!! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Klaudynka8 7.4.2010 (19:05)

Podobne materiały

Przydatność 75% Lektura powieści

'' Czytanie dobrej powieści sprawia przyjemność i radość. Może chdzi tu o szczególny rodzaj podglądactwa - bezkarnego śledzenia ludzi, podążania za nimi krok w krok, zaglądania w ich myśli, osądzania i jednocześnie pozostawania w cieniu. Daje więc moc, o której próżno by marzyć w rzczywistości, moc nieco demoniczną - niemego osądzającego świadka zdarzeń '' - pisała...

Przydatność 50% Lektura prac myślicieli oświeceniowych.

Jan Jakub Rousseau : -wyjaśnienie pojęć obowiązujących w systemie demokratycznym, -definicja państwa - "wyrazu woli zbiorowej" organizującej się w celu osiągnięcia określonych wartości etycznych, -prawo - "wyraz woli zbiorowej", dla stosownej ochrony interesu zbiorowości. Podstawą takiej ideologii jest założenie, że zbiorowość zawsze wie najlepiej...

Przydatność 50% Moja lektura nieobowiązkowa

Czytanie jest czymś bardzo w istotnym w moim życiu. Książka towarzyszyła mi od zawsze. Dzięki niej w trudnych chwilach, mogłam przenieść się w wyimaginowany, idealny świat. W wesołych i radosnych momentach potrafiłam lekturą cieszyć się jeszcze bardziej. Książki zaczęłam czytać dzięki swojej mamie. Jeszcze gdy byłam małym brzdącem, czytała mi na dobranoc. Pamiętam,...

Przydatność 60% Czy "Zemsta" to tylko nudna lektura?

Czy "Zemsta" to tylko nudna lektura? Moim zdaniem jest to bardzo ciekawa lektura zawierająca komizm postaci, komizm języka i bardzo wiele sytuacji wartych przeczytania. Młody człowiek czytający "Zemstę" wzbogaca swoje słownictwo, które niekiedy bywa bardzo trudne, ale i śmieszne. Czytając tę lekturę, tak jak i każdą inną można się wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć a przy tym...

Przydatność 65% List do ojca, lektura skąpiec

Pogórze 18.10.2008 r. Drogi Ojcze !!! Piszemy ten list, ponieważ nie wytrzymamy dłużej żyć z Tobą pod jednym dachem.Mamy zamiar Ci to wytłumaczyć. Mamy dość ciągłych...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji