Treść zadania

cynamonka17

Tak jak w tytule:)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Jakie były przyczyny zróżnicowanego stosunku społeczeństwa polskiego do hitlerowskiej polityki wobec Żydów? Czy Polacy mogli skuteczniej przeciwstawić się Holocaustowi? Jak oceniasz „Protest” Zofii Kossak- Szczuckiej?

    Hitlerowska polityka wobec Żydów na ziemiach polskich początkowo opierała się na pozbawieniu tego narodu wszelkich praw w państwie, oddzieleniu go od reszty społeczeństwa w specjalnych wyznaczonych częściach miast – gettach, których pod żadnym względem nie wolno było opuszczać, aż w końcu na ostatecznej eksterminacji w obozach zagłady. Postawa Polaków podczas II wojny światowej wobec Holocaustu nie była jednolita. Jedni pozostawali obojętni na ludobójstwo, niektórzy starali się pomóc Żydom, mimo iż wiedzieli,
    Postawy Polaków wobec ludności Żydowskiej w okresie II Wojny Światowej
    że grozi to karą śmierci, inni zaś wyraźnie działali przeciwko ludności żydowskiej, aprobując, a nawet czasem popierając działania III Rzeszy.

    Jedną z przyczyn tak skrajnych postaw przyjmowanych przez Polaków był głęboko zakorzeniony w polskim społeczeństwie, polskiej literaturze, tradycji, świadomości, historii, a także w polskim ludowym katolicyzmie niezwykle negatywny i uproszczony, niekiedy wręcz obrzydliwy obraz Żyda. Dodatkowo nastroje antysemickie były podsycane przez propagandę niemiecką, która przedstawiała naród żydowski jako sprawców wszelkiego zła, degeneratów, nosicieli chorób. Dla części Polaków pozbawienie praw Żydów było pozytywne, gdyż w ten sposób z polskiej gospodarki została wyeliminowana konkurencja żydowska. Niektórzy widzieli także korzyści w eksmitowaniu ludności do gett, bowiem wiązała się z tym poprawa sytuacji mieszkaniowej czy możliwość zarobku na szmuglowaniu lub szmalcownictwie. To ostatnie, choć obecne i widoczne niemal wszędzie, i to w różnych środowiskach, nie tylko wśród ludzi prostych, nie było na szczęście zjawiskiem dominującym. Było bolesne jako zaprzeczenie człowieczeństwa, zdrada wartości etycznych oraz ideałów wychowania, powiększało nieufność we wzajemnych stosunkach miedzy Polakami a Żydami, było zadrą i hańbą. Znaczna część ludności polskiej pozostawała obojętna na losy narodu żydowskiego. Częściowo było to spowodowane izolacją Żydów w gettach, a tym samym zerwaniem kontaktów między jednymi a drugimi. Jednak główną przyczyną tejże obojętności był strach, strach przed karą, jaka groziła za udzielanie pomocy Żydom – natychmiastową egzekucją całej rodziny. Mimo tak przerażających represji, znajdowali się i tacy Polacy, którzy wykazali się nie lada odwagą i trzymali w swych domach, ukrywających się przed niemieckimi oddziałami, Żydów. Jednym z momentów przełomowych w kształtowaniu się stosunku Polaków do Holocaustu była publikacja ulotki Zofii Kossak-Szczuckiej zatytułowanej: „Protest”.

Rozwiązania

Podobne zadania

Johanna Wymień miejsca gdzie Polacy walczyli w czasie II wojny światowej. Przedmiot: Historia / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: Johanna 25.4.2010 (11:50)
maniiaa Losy Rzydów w czasie 2 wojny światowej Przedmiot: Historia / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: maniiaa 11.5.2010 (19:40)
andzia55 Ćwiczenia Historia 2, podróże w czasie Gimnazjum Str. 11 zad. 2 Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: andzia55 19.9.2010 (18:11)
Martyna24432 Oceń postępowanie odkrywców wobec ludności tubylczej!!!! Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Martyna24432 23.9.2010 (17:41)
tina19952 Scharakteryzuj stanowiska Piłsudskiego i Dmowskiego wobec konfliktu między Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: tina19952 26.9.2010 (14:06)

Podobne materiały

Przydatność 70% Skala do badania postaw wobec starości.

Patrz załącznik

Przydatność 50% Wobec Boga i świata: modele postaw w utworach średniowiecznych.

W średniowieczu występuje wiele różnych postaw wobec świata i, co najważniejsze, Boga, bowiem zawsze jest on uznawany za postać panującą nad światem, a więc człowiek musi się jemu podporządkować; scholastyka uznaje, że człowiek powinien zająć się dowodzeniem prawd religijnych poprzez wiarę; augustynizm ("Wyznania" św. Augustyna) pokazuje człowieka, jako istotę...

Przydatność 80% Różnice postaw Makbeta i Lady Makbet wobec morderstwa.

,,Makbet” to szekspirowska tragedia oparta na faktach historycznych. Bohater tytułowy jest dzielnym rycerzem, wodzem wojsk szkockich, obdarzonym przez króla licznymi nagrodami. Wiedzie ze swoją żoną wspaniałe życie, obydwoje się szczerze kochają i nikt by się nie spodziewał, że coś jest w stanie ich rozdzielić. Pewnego razu, idąc z Bankiem do obozu pod Forres na zaproszenie...

Przydatność 75% Uciekać czy zostać - prezentacja postaw ludzkich wobec tragedii na podstawie „ Dżumy ’’ Alberta Camusa.

Ciężka choroba zakaźna, zaraza morowa, wszelkie zło – tak określona jest dżuma. Spustoszenie w organizmie jakiego dokonuje w ciągu trzech dni, jest równoznaczne z powolną śmiercią. Zadamawia się w miastach, państwach, na kontynentach i rujnuje wszystko, co spotka na swojej drodze. Żniwo zbiera szybko, z żelazną konsekwencją. Dymice, straszliwe pragnienie,...

Przydatność 60% Postawy wobec tradycji narodowej - porównanie postaw Benedykta i Witolda "Nad Niemnem".

Analizując rozmowę Benedykta (ojciec) z Witoldem (syn), dostrzegamy odmienne spojrzenie na to co dzieje się w Korczynie. Witold nie rozumie postępowania ojca, który prawdopodobnie przywłaszczył sobie ziemie. Chce wiedzieć czy to o co oskarżają go Bohatyrowicze jest prawdą, wie jednak że ojciec nie mógłby tego zrobić. Benedykt zwraca uwagę Witoldowi o Bohatyrowiczach, mówi...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji