Treść zadania

artur

walka o inwestyture

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Spór o inwestyturę – spór między władcą Świętego Cesarstwa Rzymskiego - Henrykiem IV a papieżem Grzegorzem VII o mianowanie biskupów, w istocie jednak chodziło o panowanie nad ówczesnym światem chrześcijańskim, ponieważ obozy papieski (gregoriański) i cesarski chciały realizować własną wizję uniwersalistycznej Europy.


    Reformy kongregacji kluniackiej przyczyniły się do powstania wśród dostojników kościelnych idei uniwersalizmu papieskiego, czyli zwierzchności papieża nad władzą cesarską. Tymczasem w rzeczywistości sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Począwszy od objęcia tytułu cesarskiego przez Ottona I w 962 r. następowało podporządkowanie papiestwa władzy cesarskiej. Otton I w zamian za obietnicę ochrony państwa kościelnego, uzyskał wpływ na wybór papieża - odtąd miało to następować za jego zgodą.

    Po śmierci Henryka III, panujący wówczas papież Mikołaj II zdecydował się na wydanie w 1059 r. dekretu, który ustanawiał, że wybór papieża będzie dokonywany na zamkniętym konklawe. Prócz tego wprowadził celibat i zakaz przyjmowania inwestytury z rąk świeckich władców.

    Na synodzie w 1075 papież Grzegorz VII potwierdził dotychczasowe reformy poprzedniego papieża. W istocie oznaczało to, że władza zwierzchnia będzie należała do papieża. Grzegorz VII zawarł swoje zamierzenia w dokumencie o nazwie Dictatus papae, zawierającym 27 tez, poświęconych polityce i zasadom, którymi powinien kierować się Kościół. Były to między innymi następujące zasady:

    * papież mógł intronizować i detronizować władców świeckich w tym również cesarzy
    * papież stoi również wyżej w hierarchii kościelnej od metropolitów.
    * mógł również wyjmować spod posłuszeństwa poddanych władców, którzy postępowali niegodziwie
    * to papież dzierżył insygnia władzy cesarskiej

    To właśnie przyczyniło się do konfliktu z Henrykiem IV, który dążył do zwierzchnictwa nad papiestwem i wpływu na wybieranie papieży.

    Konflikt rozpoczął się od sporu o zasadę wyboru na kluczowe arcybiskupstwo w Mediolanie. W toku wydarzeń doprowadził on do konfrontacji siłowej. Rozpoczął ją król niemiecki, ogłaszając 24 stycznia 1076 w Wormacji, w odpowiedzi na groźbę klątwy, detronizację papieża. W odpowiedzi 14 lutego tego samego roku papież zdetronizował króla nakładając na niego ekskomunikę (Brixen w Tyrolu). Henryk IV nakłonił przychylnie mu nastawionych biskupów niemieckich i włoskich do ustanowienia nowego antypapieża Klemensa III. Tym samym nie musiał już obawiać się po raz kolejny klątwy Grzegorza VII i mógł przystąpić do zbrojnego podporządkowania sobie Rzymu. Co nie przyszło mu łatwo, gdyż dopiero w 1084 roku wojska niemieckie zdołały wedrzeć się do Rzymu i dopilnować objęcia stanowiska przez antypapieża i koronacji Henryka IV na cesarza. Sukces okazał się nietrwały ze względu na Normanów którzy uwolnili papieża i zmusili cesarza do odwrotu. Sytuacja nie była jednak na tyle pewna aby Grzegorz VII mógł ponownie objąć tron stolicy Piotrowej. Dlatego też wycofał się wraz z Normanami na południe. Zmarł na wygnaniu w Salerno w 1085 roku.

    Ostatecznie konflikt między cesarstwem a papiestwem został rozwiązany we wrześniu 1122 roku, na mocy konkordatu w Wormacji zawartego między papieżem Kalikstem II a cesarzem Henrykiem V. Postanowienia konkordatu zostały potwierdzone rok później na pierwszym soborze laterańskim.


    tu masz wszystko:)pozdr

Rozwiązania

Podobne zadania

Andrzej24 Walka Polski o granicę Wschodnią - punkty ... z góry dziękuję ;) Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Andrzej24 25.11.2010 (22:00)

Podobne materiały

Przydatność 90% Walka podziemna

Walka podziemna w czasie II wojny światowej SZARE SZEREGI Szare Szeregi, kryptonim konspiracyjnego ZHP 1939–45. Przewodniczącym był ks. J. Mauersberger, T. Kupczyński. Naczelnicy harcerzy: T. Marciniak ( „Szary” ), S. Broniewski ( „Orsza” ), L. Marszałek ( „Adam” ), komendantka Pogotowia Harcerek...

Przydatność 75% Walka klasyków z romantykami.

W epoce oświecenia mamy do czynienia z dwoma dominującymi nurtami literatury – klasycyzmem i sentymentalizmem. Pierwszy z nich charakteryzowała racjonalna postawa. Nadawał literaturze cechy utylitarne i dydaktyczne. Ośrodkami klasycyzmu byly Wlochy, Paryz i Warszawa. Przedstawicie-lami - Wolter, F. Bolanski ("O wymowie i poezji"), I. Krasicki, J. Niemcewicz. Poruszali oni...

Przydatność 55% Walka Hektora z Achillesem

Jak zachowuje się Hektor podczas walki i czym różni się on od Achillesa? Jak zmienia się postawa Hektora, jakie uczucia i myśli bohaterów można przypisać do poszczególnych faz walki? W XXII księdze "Iliady" Homer opisuje pojedynek dwóch mężów -Achillesa i Hektora. Jeden stoi po stronie Trojan, drugi walczy na chwałę Grecji. Każdy nich ma inne przesłanki, jeden...

Przydatność 50% Walka z funkami

Zaznaczam, ze ta historia nie jest prawdziwa i sluzy jedynie do celow rozrywkowych Jestem Andrzej i mieszkam w Tyrowie. Mam 16 lat i musze z radoscia przyznac, ze jestem kibolem. Moim ukochanym klubem jest KS Tyrowo. Chodze na wszystkie mecze mojego klubu (nawet na wyjazdach). Od lat walczymy (nie tylko na boiskach) o awans do klasy A. Prowadzimy chyba najlepszy doping w naszej klasie....

Przydatność 60% Walka o niepodległość

Polityczna stabilizacja w Europie w drugiej połowie XIX wieku uświadomiła społeczeństwie polskiemu, że marzenia o odbudowie niepodległego państwa trzeba odłożyć na później. U schyłku XIX wieku poczęła sie budzić w społeczeństwie polskim reakcja w polityce abdykacji i ugody. Odzycie haseł niepodległościowych splątało się nowymi ideamii. Polacy przybrali różne formy...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji