Treść zadania

Green

scharakteryzuj zadania ochronne wykonywane przez sejm i senat, radę ministrów, prezydenta, premiera, sztab generalny wojska polskiego, ministerstwo obrony narodowej, ministerstwo spraw wewnetrznych i administracji (MSWiA), organy samorządu terytorialnego - starostę , wójta oraz organu administracji rządowej - wojewodę..

Bardzo bym prosil cos podpowiedziec chociaz.. mam to na czwartek chyba ze mi sie cos zmieni ;PP
Pozdro i dzieki z góry ;PPP

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Władze Rzeczypospolitej Polskiej czynią wszelkie starania, aby stworzyć skuteczny system obronny, który zapewni bezpieczeństwo kraju i jego obywateli nie tylko w wypadku zagrożeń zewnętrznych, ale również klęsk żywiołowych, katastrof itp.
    Odpowiedzialność za sprawy związane z bezpieczeństwem państwa polskiego spoczywa na wszystkich organach władzy, instytucjach oraz obywatelach Rzeczypospolitej. Do najważniejszych struktur związanych z bezpieczeństwem należą: siły zbrojne (wojska lądowe, wojska lotnicze i obrony powietrznej, marynarka wojenna i inne), układ pozamilitarny (ogniwa informacyjne, instytucje związane z ochroną państwa, ogniwa gospodarczo-obronne, ochrona ludności) oraz system kierowania obronnością (Sejm i Senat, Prezydent, Rada Ministrów, lokalna administracja rządowa i samorządowa). Wymienione struktury tworzą system obronny państwa. Realizację polityki w zakresie obronności kraju zapewniają wszystkie organy władzy państwowej zarówno na szczeblu centralnym, jak i terenowym, w tym także organy dowodzenia siłami zbrojnymi.
    Sejm i Senat- uchwalają wszelkie ustawy dotyczące bezpieczeństwa kraju; Sejm zatwierdza wprowadzony zarządzeniem Prezydenta RP stan wojenny.
    Prezydent RP- zgodnie z konstytucją sprawuje ogólne kierownictwo w dziedzinie bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, jest Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Stoi również na czele Komitetu Obrony Kraju. Organem doradczym głowy państwa w zakresie bezpieczeństwa jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego. W wypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa prezydent wydaje zarządzenie wprowadzające stan wojenny.
    Rada ministrów-prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną zapewniającą bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne oraz sprawuje ogólne kierownictwo w dziedzinie obronności. Organem doradczym w tym zakresie jest Komitet Spraw Obrony Rady Ministrów.
    Ministerstwo Obrony Narodowej- zgodnie z zasadą cywilnej kontroli nad Siłami Zbrojnymi, kieruje armią w czasie pokoju. Rada Ministrów w celu zapobieżania skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych może wprowadzić stan klęski żywiołowej na części lub na całym terytorium państwa.

Rozwiązania

Podobne zadania

kamilekh ugryzienia przez zwierzęta Przedmiot: PO / Liceum 1 rozwiązanie autor: kamilekh 23.5.2010 (22:05)
parka929 zadania w dziedzinie obronności Przedmiot: PO / Liceum 1 rozwiązanie autor: parka929 13.9.2010 (21:09)
rzena94 zadania i czynności ratownika w zaburzeniach oddychania i zatrzymaniu Przedmiot: PO / Liceum 1 rozwiązanie autor: rzena94 17.10.2010 (15:47)
mania17 Jakie sa zagrżenia spowodowane przez człowieka? opisać. pilne;) Przedmiot: PO / Liceum 2 rozwiązania autor: mania17 18.10.2010 (16:59)
pablo52 Zadania strazy pożarnej, sprzet przeciwpożarowy,środki gaśnicze. Przedmiot: PO / Liceum 1 rozwiązanie autor: pablo52 13.3.2011 (13:20)

Podobne materiały

Przydatność 50% Sejm i Senat

Parlamentaryzm w Polsce ma tradycje sięgające schyłku średniowiecza. Wtedy zawiązał się pierwszy polski sejm i powstał ustrój nazwany później demokracją szlachecką, fenomen na skalę ogólnoeuropejską. Rzeczpospolita szlachecka była jednym z niewielu krajów, w których monarcha musiał liczyć się z opinią większości stanu szlacheckiego w sprawach takich, jak: podatki, wojna...

Przydatność 50% Sejm i Senat

W poniższej pracy zajmę się opisaniem Sejmu i Senatu, jako organów ustawodawczych. Zacznę jednak od krótkiego wstępu. Parlamentaryzm w Polsce ma tradycje sięgające schyłku średniowiecza (II poł.XV w.). Wtedy zawiązał się pierwszy polski sejm i powstał ustrój nazwany później demokracją szlachecką, fenomen na skalę ogólnoeuropejską. Rzeczpospolita szlachecka była tym z...

Przydatność 80% Parlament (Sejm i senat)

Sejm: -liczba posłów to 460, -na czele stoi marszałek sejmu, -przewodniczący, marszałek oraz wicemarszałkowie tworzą konwert seniorów, -najmniej 15 posłów może utworzyć klub parlamętarny. Senat: -liczba senatorów 100, -na czele stoi marszałek senatu, -marszałek sejmu zwołuje konwert seniorów -nadzoruje on prace komisji senackich, -do utworzenia klubów senatorskich...

Przydatność 60% Władza ustawodawcza - Sejm i Senat w RP.

Geneza Senatu sięga czasów obradującej u boku królów piastowskich rady królewskiej. Jej członkowie odgrywali pierwszoplanową rolę na zjazdach generalnych, zwoływanych przez króla głównie w celu uchwalenia podatków. Na zjazdy takie, stanowiące zalążek parlamentu (zwanego w Polsce sejmem), mógł przybyć każdy szlachcic. Sejm obradujący w 1493 roku, uważany za pierwszy Sejm...

Przydatność 65% Sejm i Senat w źródłach prawa RP

Sejm i Senat pełnią szczególną rolę w polskim systemie źródeł prawa. Artykuł 87 konstytucji klarownie wylicza akty normatywne, które zaliczane są do owego systemu. Jednakże w artykule tym nie zostały wymienione osobliwe akty prawne, które również zaliczane są do źródeł prawa. Akty te to uchwały regulaminowe Sejmu i Senatu. Zadania stawiane przed regulaminami parlamentarnymi...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji