Treść zadania

mari96

''Kamienie na szaniec''
Opisz życie w okupowanej Warszawie

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    0 0

    -patrole niemieckie,
    -godzina policynan,
    -przesłuchania, łapanki, szpiegowanie,
    -tramwaje, sklepy, lokale, przeznaczone dla Niemców,
    -problemy ze zdobywaniem żywności,
    -trudne warunki materialne,
    -zamykanie polskich szkół , uczelni, teatrów,
    -firmy propagandowe(wychwalanie zwycięstw armii niemieckiej)
    -podejmowanie działań przeciwko okupantowi(działalnośc rodzaju organizacji podziemnych-Szare Szeregi, wawer, Plan, Mały Sabotaż, AK, zadymionych sal kinowych, kawiarni, napisy na ścianach ośmieszające niemców, wyroki śmierci na wysokich urzędnikach niemieckich, upamiętnianie polskich rocznic narodowych).

    Rzeczywistość wojenna w okupowanej Warszawie była okrutna. Zniszczone budynki, łapanki na ulicach, były czymś kompletnie oszałamiającym. Niemieckie siły zbrojne były na tyle bezlitosne, że zabijały nawet bezkarne dzieci. Wywozili ludzi do obozów koncentracyjnych, gdzie zabijano nawet za najmniejszy przekręt. W obronie ojczyzny stawały nawet dzieci i młodzież, która ukończyła szkołe.

Rozwiązania

Podobne zadania

adam18nr kamienie na szaniec Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: adam18nr 30.3.2010 (16:31)
dominq94 Który z bohaterów Kamieni na Szaniec mógłby zostać twoim przyjacielem - Rozprawk Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: dominq94 1.4.2010 (07:23)
Morsyn12 "Kamienie na Szaniec"- Wypracowanie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Morsyn12 8.4.2010 (14:31)
grzanka wszystkie akcje dywersyjne w "kamienie na szaniec"pilne!!!!!!!!!!! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: grzanka 25.4.2010 (13:28)
natalka416 nieudane zaplótłszy szans które dostaliśmy do rak :) kamienie na szaniec Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: natalka416 27.4.2010 (19:35)

Podobne materiały

Przydatność 50% Kamienie na szaniec

KAMIENIE NA
SZANIEC


Opracował :
Konrad Przygodzki


Aleksander Kamiński - urodził się 28 stycznia 1903 roku . Wychowawca , społecznik , pracownik nauki , pisarz , działacz
harcerski od 1922 roku . Od pierwszych dni okupacji związany
z konspiracją , jeden ze współorganizatorów Szarych szeregów ,
twórca i komendant Organizacji Małego...

Przydatność 65% "Kamienie na Szaniec" - Recenzja

„Kamienie na szaniec” – To tytuł filmu wyreżyserowanego przez Jana Łomnickiego, na motywach powieści Aleksandra Kamińskiego. Całość produkcji zakończono w 1977r. w studiu „Iluzjon”. Film opowiada o losach trzech chłopców i ich przyjaciół zmagającymi się z przeciwnościami II wojny światowej. W rolę „Zośki”- Tadeusza Zawadzkiego dał się już poznać Mirosław...

Przydatność 70% Kamienie na szaniec

Kamienie na szaniec to opowieść o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć. Utwór pt. "Kamienie na szaniec" to opowieść o harcerzach, którzy swą młodość poświęcili dla ojczyzny. Okres ich młodości przypadł na okupację hitlerowską. Był to okres trudny i ciężki do przetrwania, szczególnie dla tak młodych ludzi. Mimo to poradzili sobie i nie dali...

Przydatność 60% Kamienie na szaniec

Aleksander Kamieński napisał o swoich bohaterach, że byli ludźmi, którzy potrafili pięknie żyć i pięknie umierać. Czy podzielasz opinię autora? Utwór pt. „Kamienie na szaniec” to opowieść o harcerzach, którzy swą młodość poświęcili dla ojczyzny. Okres ich młodości przypadł na okupację hitlerowską. Był to okres trudny do przetrwania, szczególnie dla tych młodych...

Przydatność 75% Recenzja kamieni na szaniec

Recenzja książki "Kamienie na szaniec" Ostatnio przeczytałam opowieść - dokument "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Autor nadał taki tytuł książce na prośbę Zośki, ponieważ została napisana na podstawie jego pamiętnika. Utwór ten to dokument, ponieważ nie ma w nim fikcji literackiej, są rzeczywiste wydarzenia i autentyczne postacie, jak również Aleksander...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji