Treść zadania

krejzolka77

Proszę pomóżcie....

Okoliczności powstania "Pana Tadeusz"

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Plan stworzenia "Pana Tadeusza" pojawił się w głowie A. Mickiewicza podczas jego wizyty w Wielkopolsce. Początkowym zamysłem poety było stworzenie idylli skromnych rozmiarów, przypominającej "Hermana i Dorotę" Goethego. Jednakże forma Mickiewiczowskich "poemów wiejskich" rozwinęła się do formatu epopei. Dzieło powstawało w latach 1832-1834 i zostało opublikowane w Paryżu w kwietniu 1834 roku.
    Okoliczności powstania eposu "Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie" "Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem." autor przedstawił w "Epilogu". Utwór jest wyrazem tęsknoty Mickiewicza za krajem rodzinnym, który opuścił w 1824 roku oraz znakiem żałoby po klęsce powstania. Autor jako głos narodu na emigracji pragnie wzbudzić żal i skruchę wśród rodaków, którzy zostawili ojczyznę w potrzebie:
    "Biada nam zbiegi, żeśmy w czas morowy
    Lękliwe nieśli za granice głowy".
    "Pan Tadeusz" A. Mickiewicza- symbol kultury narodowej zostało stworzone, by pobudzić świadomość patriotyczną i tożsamość narodową Polaków. W tym celu autor przypomina historię Polski, by pobudzić krajan do działań; przedstawia sentymentalne obrazy dotyczące tradycji i obyczajów szlacheckich, by ich zjednoczyć: przywołuje piękno litewskiej ziemi, by poruszyć serca.

Rozwiązania

Podobne zadania

SaPeR Napisz genezę powstania powieści Henryka Sienkiewicza pt Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: SaPeR 11.4.2010 (11:23)
ponym2 opis bohatera obojetni jakiej powiesc czy komiksu prosz zadanie mam na jutro a Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: ponym2 14.4.2010 (19:32)
menu Pamiętnik z powstania warszawskiego Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: menu 25.5.2010 (09:57)
justynka1185 Czas powstania Nowego Testamentu Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: justynka1185 9.9.2010 (20:41)
PodajLoging "MOJA WIZJA POWSTANIA ŚWIATA" prosze..!!! nie kopiujcie z innych Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: PodajLoging 28.9.2010 (20:06)

Podobne materiały

Przydatność 65% Przesłanie "Pana Tadeusza".

Mickiewicz stworzył epos w latach 1832-34 na emigracji w Paryżu. Na genezę utworu składają się czynniki polityczne - spór stronnictw postępowego i konserwatywnego, wojny Napoleona z lat 1811-12 oraz osobiste - tęsknota za ojczyzną; wspomnienia z dzieciństwa. "Pan Tadeusz" nawiązuje do historii Polski - od konfederacji barskiej, w której brał udział Maciej...

Przydatność 55% Recenzja "Pana Tadeusza"

Autorem książki "Pan Tadeusz" jest Adam Mickiewicz. Utwór ten jest epopeją narodową. Akcja książki rozgrywa się na przełomie 1811 i 1812 roku na Litwie. Najważniejszym bohaterem utworu jest Jacek Soplica. Występuje tu także: Tadeusz, Zosia, Sędzia, Telimena, Podkomorzy i inni. Książka ta opowiada o losach Jacka. Zakochany w Ewie Horeszkównie nie potrafił...

Przydatność 65% Recenzja "Pana Tadeusza"

Na lekcji języka polskiego razem z klasą oglądałem film Andrzeja Wajdy pt.,,Pan Tadeusz”. Epopeja Adama Mickiewicza przypadła mi do gustu już po przeczytaniu lektury. Dlatego z chęcią obejrzałem wersje kinową. Reżyserem filmu był polski reżyser- Andrzej Wajda. Trud, jaki włożył w pracę nad filmem nieposzedł na marne. Moim zdaniem sukces filmu zawdzięcza odpowiednio...

Przydatność 65% Realizm "Pana Tadeusza".

"Pan Tadeusz" jest realistycznym obrazem ówczesnej Polski szlacheckiej. Szlachta polska nie była klasą jednolitą, toteż spotykamy w utworze przedstawicieli arystokracji, dumnego i zarozumiałego Stolnika Horeszkę, któremu - jak twierdzą biografowie poety - nadał Mickiewicz cechy hrabiego Ankwicza, poznanego w Rzymie, który niechętnie patrzył na młodego poetę...

Przydatność 70% Streszczenie "Pana Wołodyjowskiego".

Streszczenie „Pana Wołodoyjowskiego” Wstęp: narrator relacjonuje losy Michała Wołodyjowskiego (pozostał kawalerem, ponieważ wpierw wyjechał do Wiednia, by uzyskać zgodę na ślub od opiekunki narzeczonej, księżnej Wiśniowieckiej, a następnie walczył na Ukrainie i posłował na Krym), I rozdz.: jesień 1668, Wodokty, Kmicicowie spodziewają się pierwszego dziecka. Przybyły z...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji