Treść zadania

drzewo1416

Motyw przyjaźni w różnych tekstach kultury omów temat odwołując się do wybranych przykładów z literatury, filmu i tekstów piosenek.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

 • 0 0

  film "stowarzyszenie umarlych poetow"
  wszyscy chlopcy bardzo sie wspieraja, pomagaja sobie nawzajem przezwyciezac swoje slabosci, udzielaja sobie dobrych rad, motywuja do dzialan. Ponad to z chlopcami bardzo zzyty jest ich profesor, ktory pokazuje im j.polski z zupelnie innej strony. Nagle wszyscy czuja fascynacje literatura, zyciem i rozumieja jak wiele swiat ma im do zaoferowania. Ta fascynacja przeradza sie w wole walki o swoje zycie, w ich wypowiedziach czesto padaja slowa "byc panem zycia". Wspieraja sie na drodze dazenia do tego celu, a ich przewodnikiem jest wlasnie profesor. Kiedy dyrektor chce wyrzucic go ze szkoly za niekonwencjonalne sposoby nauczania wszyscy jego uczniowie, nawet ci, ktorzy poczatkowo go nie lubili lub byli bardzo zamknieci w sobie staja w obronie ukochanego przewodnika zycia. Dzieki ich postawie mozna latwo odczytac przeslanie, ze w przyjazni "jeden za wszystkich i wszyscy za jednego."

  z literatury....
  ,,Maly ksiaze"
  "...jeśli mnie oswoisz, będziemy potrzebni jeden drugiemu." A przeciez zaprzyjaznic sie z kims znaczy tyle co go oswoic. Tak Maly Ksiaze oswoil lisa w ogrodzie pelnym roz. Cierpliwosc oraz ufnosc dala im poznanie. Wzamian Maly Ksiaze otrzymal od lisa rade bedaca rozwiazaniem jego rozsterek a jednoczesnie streszczeniem calego chaosu w jego glowie na widok wszystkich roz. Bo przyjazn znaczy oddac sie komus bez granic i pomagac mu nie pragnac niczego w zamian.

  "kamienie na szaniec"
  grupa chlopcow uzupelnia siebie nawzajem. Pobudza nawzajem swoja odwage i nadzieje. Motywuja sie, ratuja kiedy jeden z nich zostanie porwany i brutalnie pobity. Krwawe realia wojny zblizaja ich do siebie i laczy ich niepisana wiez, ktora sprawia, ze wszystko w ko=lo ugina sie pod naciskiem wiezi ich laczacej. Ni mniej jednak wszyscy oni po kolei oddaja ducha za ojczyzne. Ale nawet smierc nie zaciera sladow przyjazni, ktora gosci na ich ustach do ostatnich chwil. Zdaje sie byc jakby tatuaz na sercach, ktore choc juz zastygle i zimne to nadal nosza na sobie znamiona przyjazni.

Rozwiązania

Podobne zadania

werus03004 Napisz tekst na dowolny temat techniką impersjonistyczną. Max 10 zdań Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: werus03004 29.3.2010 (13:15)
Ulaaa Napisz przemówienie na temat czytanie książek przydatna rzecz czy strata Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Ulaaa 6.4.2010 (19:21)
ewunia1555 krótkie przemówienie lub kazanie na dowolny luźny temat Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: ewunia1555 15.4.2010 (21:05)
agatka1814 szczegółowy referat na temat: Styl romański. Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: agatka1814 16.4.2010 (20:00)
kutas Co wiesz na temat nagrody Nobla? Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: kutas 25.4.2010 (14:37)

Podobne materiały

Przydatność 65% Motyw wędrówki w tekstach kultury

Wędrówka od zawsze stanowiła nieodzowną część życia człowieka. Czy to cielesna, czy to duchowa, była i jest wyrazem poszukiwań. Wędrowanie nie łączyło się tylko i wyłącznie z celem, wędrówka uczyła, poszerzała ludzką świadomość, kształciła charakter człowieka. Mogła być wywołana nienasyceniem, chęcią poszukiwania czegoś lepszego, doskonalszego, mogła być...

Przydatność 55% Motyw wędrówki w mitologii, antycznych eposach i innych tekstach kultury.

Motyw wędrówki w tekstach kultury odnosi się do wędrówki każdego człowieka przez swoje życie. W mitologii motyw wędrówki obrazuje tułaczka Odyseusza w „Odysei” Homera. Wielki wojownik po zwycięskim zakończeniu wojny udaje się w drogę powrotną do swojej ojczyzny, Itaki. Niestety, na swojej drodze spotyka on wiele przeciwności, co skutkuje tym, że droga, która w...

Przydatność 100% Nieszczęśliwa miłość jako motyw w różnych tekstach kultury. Przedstaw najciekawsze jego realizacje na wybranych przykładach.

Przygotowałam prezentację na temat nieszczęśliwej miłości będącej częstym motywem różnorodnych utworów, przedstawiając i analizując wybrane przeze mnie dzieła, chciałabym udowodnić, że jest to jeden z najważniejszych tematów wszechczasów. Będę analizować powieść Johanna Wolfganga Goethe „Cierpienie młodego Wertera”, obraz Józefa Simmlera „Śmierć Barbary...

Przydatność 50% Motyw wędrowca w wybranych tekstach literackich

Odległe krainy,niezwykłe miejsca,odmienne obyczaje,nieznana kultura,inni ludzie,dziwne obrzędy,piękne krajobrazy,urzekające widoki,nowe doznania - to wrażenia,które przychodzą mi na myśl,kiedy myślę o podróżach.Niewątpliwie,nie jestem chyba odosobniona w swoich pragnieniach o dalekich wyprawach i odkrywaniu uroków i sekretów dalekich miejsc.Analizując jednak głebiej ten...

Przydatność 75% Która wizja Boga, prezentowana w tekstach kultury, jest ci najbliższa?

Religia jest jednym z ważniejszych aspektów życia człowieka. Od kultu Słońca, przez politeistyczny Egipt, Grecję i Rzym, właściwie aż do dzisiejszego oblicza chrześcijaństwa, religia pełniła wiele funkcji. Dawała ludziom nadzieję, podtrzymywała na duchu, ale też wzmacniała władców, pozwalała kierować ludźmi poprzez strach przed siłą bogów. Dziś w Europie dominuje...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji