Treść zadania

bladyna4

opisz sposoby redukcji ryzyka zawodowego na wybranym stanowisku pracy

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Ryzyko zawodowe wiąże się z możliwością poniesienia straty. Towarzyszy ono każdej działalności. W przedsiębiorstwie przemysłowym, w którym proces produkcyjny jest realizowany w systemie „człowiek-obiekt techniczny-środowisko” dotyczy ono wszystkich elementów tego systemu. Zakłócenia w działaniu któregokolwiek z nich mogą doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia człowieka, uszkodzenia obiektu technicznego lub zanieczyszczenia środowiska, a w konsekwencji do zakłóceń w realizacji procesu produkcyjnego. W każdym z tych przypadków występuje równocześnie ryzyko strat finansowych.

    Ryzyko może być definiowane w różny sposób. Rozważając ryzyko w systemie „człowiek-obiekt techniczny-środowisko” przyjmuje się następującą jego definicje:

    Ryzyko jest funkcją prawdopodobieństwa wystąpienia niekorzystnych następstw zagrożenia i stopnia ciężkości tych następstw.

    Występowanie ryzyka jest zawsze konsekwencją istnienia zagrożeń. Zagrożenia mogą być związane z każdym z elementów systemu” człowiek-obiekt techniczny-środowisko”, których pewne właściwości powodują w określonych sytuacjach zakłócenia w funkcjonowaniu całego systemu bądź jego części, a w rezultacie ich uszkodzenia. Zagrożenie jest wynikiem istnienia takich właściwości-czynników zagrażających oraz sytuacji zagrażającej, która może doprowadzić do powstania strat.

    Człowiek w środowisku pracy jest narażony na oddziaływanie różnorodnych czynników zagrażających. Czynniki te dzielą się na:

    - szkodliwe, wynikiem oddziaływania, których może być stopniowe pogorszenie stanu zdrowia człowieka

    - niebezpieczne, mogące powodować powstawanie urazów

    - uciążliwe, których oddziaływanie może utrudniać parę lub obniżać zdolność jej wykonywania, nie powodując jednak trwałego pogorszenia stanu zdrowia.

    Wśród wymienionych czynników można wyróżnić fizyczne, chemiczne, biologiczne i psychofizyczne.

    Zagrożenia dla zdrowia człowieka i związane z nimi ryzyko powstają wówczas, gdy człowiek jest eksponowany na oddziaływanie czynników zagrażających. Aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę zdrowia człowieka w procesie pracy, należy dążyć do eliminowania źródeł ryzyka, a tam gdzie jest to niemożliwe, należy je oceniać i ograniczać do poziomu akceptowalnego.


    Pojęcie ryzyka zawodowego zostało ustalone w dyrektywie z dnia 12 czerwca 1989 r. o wprowadzeniu środków w celu zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy zdrowia pracowników podczas pracy nr 89/391/EWG, zwanej dyrektywą ramową.

    Zgodnie z treścią dyrektywy, niezbędne środki, jakie pracodawca powinien podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, to:

    – zapobieganie ryzyku zawodowemu

    – informowanie

    – szkolenie

    – zapewnienie odpowiednich środków i organizacji.

    Środki te muszą być każdorazowo dostosowywane przez pracodawcę do zmieniających się okoliczności tak, aby w każdym przypadku były najbardziej skuteczne, a także w celu doskonalenia istniejącego stanu rzeczy. Przy stosowaniu tych środków pracodawca powinien stosować zasady wymienione w art. 6, ust. 2 dyrektywy, zwane ogólnymi zasadami zapobiegania. Są to:

    – unikanie ryzyka

    – ocena ryzyka, którego nie można uniknąć

    – zapobieganie ryzyku u źródła

    – dostosowanie pracy do pojedynczego człowieka, szczególnie odnośnie do projektowania stanowisk pracy, wyboru wyposażenia roboczego oraz metod produkcyjnych i metod pracy, a zwłaszcza uwzględnianie łagodzenia monotonii pracy, zmniejszanie natężenia pracy w wymuszonym tempie, a także zmniejszanie negatywnego wpływu tego typu pracy na zdrowie pracownika

    – stosowanie nowych rozwiązań technicznych

    – zastępowanie środków niebezpiecznych bezpiecznymi lub mniej niebezpiecznymi

    – prowadzenie spójnej i całościowej polityki zapobiegawczej, obejmującej technikę, organizację pracy, warunki pracy, stosunki społeczne i wpływ czynników związanych ze środowiskiem pracy

    – nadawanie priorytetu środkom ochrony zbiorowej przed środkami ochrony indywidualnej

    – właściwe instruowanie pracowników.

    Ocena wielkości ryzyka zawodowego stanowi podstawę doboru przez pracodawcę wyposażenia roboczego, stosowania substancji chemicznych i preparatów, wyposażenia stanowisk pracy. Ocena ryzyka jest podstawą podjęcia środków prewencyjnych, wyboru metod produkcji i organizacji pracy tak, aby zapewniały zwiększenie poziomu ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników oraz były zintegrowane z całością działalności zakładu na wszystkich szczeblach zarządzania. Zgodnie z dyrektywą, pracodawca jest zobowiązany również do opracowania dokumentacji przeprowadzonej oceny ryzyka zagrażającego bezpieczeństwu i zdrowiu podczas wykonywania pracy, z uwzględnieniem szczególnych zagrożeń. Zobowiązanie do opracowania tej dokumentacji powinno być określone przez państwa członkowskie Unii Europejskiej i może być uzależnione od charakteru działalności i rozmiarów zakładu. O dokonanej ocenie ryzyka i środkach podjętych w celu jego uniknięcia lub ograniczenia, pracodawca powinien informować pracowników i ich przedstawicieli.

    Do przepisów polskich pojęcie ryzyka zawodowego zostało wprowadzone nowelą art. 215 kodeksu pracy z dnia 23 maja 1991 r. (Dz.U. nr 55, poz. 237), który otrzymał brzmienie: „zakład pracy obowiązany jest do informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą”.

    W noweli kodeksu pracy, przeprowadzonej w 1996 r. (Dz.U. nr nr 24, poz. 110), w dziale dziesiątym, w rozdziale dotyczącym profilaktycznej ochrony zdrowia pracowników, utrzymano w art. 226 zapis art. 215, zgodnie z którym pracodawca jest zobowiązany informować pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

    Obowiązek wdrożenia zapisów dyrektywy do prawa krajowego, wynikający ze zobowiązań, jakie strona polska podjęła w Układzie Europejskim ustanawiającym stowarzyszenie Polski ze Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, spowodował, że zapisy te zostały znacznie rozszerzone w prawie polskim. Podstawowym aktem prawnym określającym zasady postępowania, a przede wszystkim definicje ryzyka, jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 129, poz. 844). Zgodnie z §1, ust. 2, pkt. 7 cytowanego rozporządzenia przez „ryzyko zawodowe rozumie się prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy”.

    W dziale IV tego rozporządzenia, dotyczącym procesów pracy (§ 39, ust. 1) pracodawca został zobowiązany do:

    – oceny ryzyka zawodowego występującego przy określonych pracach

    – stosowania niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających ryzyko

    – dokumentowania przeprowadzonej oceny ryzyka.

    Ocena ryzyka powinna stanowić podstawę do zastosowania przez pracodawcę organizacji pracy i stworzenia stanowisk pracy zabezpieczających pracowników przed zagrożeniami wypadkowymi oraz oddziaływaniem czynników szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia. Przeprowadzenie oceny ryzyka jest również podstawą do identyfikacji i likwidacji przez pracodawcę zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników, przez stosowanie odpowiednich technologii, urządzeń, materiałów i substancji nie powodujących takich zagrożeń. Jeżeli nie jest możliwe ograniczenie ryzyka tą drogą, pracodawca ma obowiązek zastosować odpowiednie środki ochrony zbiorowej, a w ostateczności – środki ochrony indywidualnej (§ 39, ust. 2 i 3 rozporządzenia).

    Jak wynika z powyższego zapisu, podstawowym elementem oceny ryzyka jest zidentyfikowanie i ocena zagrożeń występujących w procesie pracy oraz ich eliminacja lub ograniczenie.

    Pracodawca ma obowiązek ustalać wielkość zagrożeń, będących źródłem ryzyka, przez identyfikację czynników niebezpiecznych oraz wykonywanie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia. Obowiązek dokonywania przez pracodawcę, na własny koszt, takich badań wynika z art. 227 § 1, pkt. 2 kodeksu pracy. Sposób przeprowadzania badań, ich rejestracji oraz jednostki upoważnione do przeprowadzania badań zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 86, poz. 394). W celu dokonania oceny ryzyka, a szczególnie ustalenia, czy dane ryzyko można zaakceptować, dokonane pomiary należy porównać z dopuszczalnymi wartościami najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Wartości te są opublikowane w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1989 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 1995, nr 69, poz. 351).



    Jeżeli wyniki dokonanych pomiarów mieszczą się w granicach ustalonych wartości NDS i NDN, wówczas możemy stwierdzić, że prawdopodobieństwo wystąpienia chorób zawodowych jest małe, a ryzyko zawodowe jest akceptowalne. W przypadku przekroczenia tych wartości, pracodawca powinien podjąć natychmiast wszelkie środki zmierzające do ograniczenia ryzyka, stosując zasady określone w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bhp (likwidacja źródeł ryzyka przez zmianę organizacji pracy, technologii, zastąpienie substancji lub materiałów szkodliwych nieszkodliwymi lub mniej szkodliwymi, zastosowanie środków ochrony zbiorowej i, w ostateczności, wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej).

Rozwiązania

Podobne zadania

ewelinkaaa44 sposoby ewakuacji poszkodowanych... Przedmiot: PO / Liceum 1 rozwiązanie autor: ewelinkaaa44 17.5.2010 (17:25)
ekonomia 1.Wymień i opisz zagrożenia naturalne. 2. Wymień i opisz zagrożenia Przedmiot: PO / Liceum 1 rozwiązanie autor: ekonomia 29.9.2010 (19:14)
agnieszkaa opisz zagrozenia dla srodowiska<spaliny dymy hałas> jakie sa podejmowane Przedmiot: PO / Liceum 2 rozwiązania autor: agnieszkaa 28.10.2010 (18:31)
angelika30089 Rodzaje zanieczyszczeń, sposoby oczyszczania i skuteczność czyszczenia w Przedmiot: PO / Liceum 1 rozwiązanie autor: angelika30089 9.11.2010 (17:36)
kociak100 Jakie są sposoby przenoszenia broni biologicznej? Przedmiot: PO / Liceum 1 rozwiązanie autor: kociak100 12.11.2010 (17:53)

Podobne materiały

Przydatność 50% Ryzyka zagrażające małej firmie oraz sposoby zarządzania nimi na przykładzie dowolnie wybranej firmy

Nazywam się Marcin Przybyszewski, jestem mieszkańcem Mogilna. Z tym miastem chciałbym wiązać swoją przyszłość, dlatego postanowiłem kontynuować tradycję rodzinną i prowadzić dalej działalność firmy założonej przez mojego ojca. Firma moja zajmuje się transportem turystycznym osób, posiadam dwa autokary o europejskim standardzie, wyposażone są w klimatyzację, cafe bar,...

Przydatność 50% Dokonaj charakterystyki bezrobocia w wybranym regionie. Przedstaw konkretne sposoby walki z bezrobociem.PUW

Zadanie 2 Dokonaj charakterystyki bezrobocia w wybranym regionie. Przedstaw konkretne sposoby walki z bezrobociem. Bezrobocie na Opolszczyźnie rośnie, ale wolniej W marcu liczba osób bez pracy w regionie wzrosła, lecz sytuacja zaczyna się powoli stabilizować. W dwóch powiatach nastąpił nawet niewielki spadek bezrobocia. Jeszcze stanowczo za wcześnie na stwierdzenie, że...

Przydatność 80% Sposoby nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy

Stosunek pracy jest podstawową formą prawną, w ramach której wykonywana jest praca. Cechami odróżniającymi stosunek pracy od innych stosunków prawnych, których przedmiotem jest świadczenie pracy są: - osobiste świadczenie pracy, - odpłatność pracy, - podporządkowanie organizacyjne pracownika poleceniom pracodawcy co do miejsca, czasu i sposobu wykonywania pracy (pracownik...

Przydatność 75% Sposoby przeciwdziałaniu bezrobociu. Państwo a rynek pracy

Wysokie bezrobocie oznacza, że gospodarka nie produkuje tyle, ile mogłaby produkować, gdyby wszyscy mieli pracę. Oznacza ono również nędzę, społeczne niepokoje i brak nadziei dla bezrobotnych. Bezrobotni są to ludzie, którzy poszukują pracy, są gotowi podjąć pracę, lecz nie znajdują zatrudnienia. Miliony osób nie pracują, ale nie są zaliczani do bezrobotnych, bo...

Przydatność 80% Sposoby nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy

Sposoby nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy Stosunek pracy jest podstawową formą prawną, w ramach której wykonywana jest praca. Cechami odróżniającymi stosunek pracy od innych stosunków prawnych, których przedmiotem jest świadczenie pracy są: - osobiste świadczenie pracy, - odpłatność pracy, - podporządkowanie organizacyjne pracownika poleceniom pracodawcy co do...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji