Treść zadania

NieZapomnianax3

Notatka dotycząca życia i twórczości Władysława Broniewskiego
i jeszcze dlaczego stworzył treny i co w nich ukazuje ?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    (1897-1962) W jego życiu i twórczości nierozłącznie splatają się romantyzm i lewicowość. Ten najwybitniejszy (jedyny wybitny) poeta proletariacki walczył w Legionach Piłsudskiego, za udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. został odznaczony krzyżem Virtuti Militari, by zaraz potem przyłączyć się do ugrupowania lewicującej młodzieży. Już w momencie debiutu (1925) wpisuje się w nurt poezji rewolucyjnej. W części wierszy Broniewskiego widać wyraźne wpływy heroicznych wzorców romantycznych, w innych jego język jest prostszy, a poeta nie dba w nich o tradycyjnie pojęte piękno poetyckie. Przeciwstawiając sobie te dwa radykalnie różne wzorce - liryki romantycznej i rewolucyjnej, konstruuje własny model romantycznej poezji walczącej. Często przywołuje w swoich wierszach postacie rewolucjonistów - zarówno tych słynnych (Elegia na śmierć Ludwika Waryńskiego), jak i anonimowych (Na śmierć rewolucjonisty). Obok poezji rewolucyjnego buntu i protestu Broniewski uprawia także refleksyjną lirykę osobistą. Wyróżniają się w niej utwory wspomnieniowe, takie jak Miasto rodzinne czy Mój pogrzeb. Zbliżająca się wojna zmusza poetę do ponownego oddania się poezji zaangażowanej, tym razem patriotycznej. W kwietniu 1939 r. pisze słynny apel do narodu - Bagnet na broń. Podczas wojny poeta trafia do sowieckiego więzienia, a następnie do armii Andersa (pracuje w biurze prasowym). Natomiast po powrocie do kraju w 1945 r. swoją twórczością wspiera nową władzę, w latach 50. tworzy poezję socrealistyczną (poemat Słowo o Stalinie). Nawet w ostatnim tomie Broniewskiego Anka, poświęconym pamięci tragicznie zmarłej córki, obok przejmujących wierszy osobistych znajdują się zdumiewające utwory agitacyjne.

    BRONIEWSKI W SWOICH TRENACH UKAZUJE SMIERĆ JAKO COS NORMALNEGO I CODZIENNEGO.

Rozwiązania

Podobne zadania

andzia2215 analiza dzieła malarskiego ! bardzo pilne Przedmiot: Religia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: andzia2215 8.4.2010 (21:14)
Joanna Bardzo,bardzo PILNE!!! Przedmiot: Religia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Joanna 12.4.2010 (16:26)
isia199549 Streszczenie ewangelii św. Łukasza. Pilne na jutro!!!! Z góry dzięki:) Przedmiot: Religia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: isia199549 20.4.2010 (15:20)
emilia12081 Pilne !! Na jutro !!!!!!!!!!!!!!! Przedmiot: Religia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: emilia12081 29.4.2010 (15:47)
marta2147 Pilne! Przedmiot: Religia / Gimnazjum 6 rozwiązań autor: marta2147 4.5.2010 (16:01)

Podobne materiały

Przydatność 65% Władysław Broniewski - nasz patron.

Praca zapisana w całości w załączniku w formacie *.doc. Za referat ten trzy osoby otrzymały ocenę celującą. Całość składa się z 20 stron. Zapisana jest w dwóch plikach: Okładka i Praca. Praca obfituje w fotografię i rękopisy poety.

Przydatność 65% Władysław Broniewski "Ulica miła"

Nazwa tej ulicy jest bardzo przewrotna, gdyż nie oddaje jej charakteru. Wzdłuż ulicy stoją domy surowe, stare i brudne, w których panują choroby i zaduch. "w każdym domu jazgot i turkot,/ błoto, wilgoć, zaduch, gruźlica." Pod numerem trzynastym popełnia samobujstwo fryzjer, który "miał źle w głowie." Nikt się nim nie przejął i nikt nie zainteresował. W tym samym miejscu na...

Przydatność 50% Broniewski - poeta buntu i przeżyć osobistych

Władysław Broniewski - ten poeta-żołnierz, legionista Piłsudskiego, przeszedł po I wojnie światowej tę samą mniej więcej drogę co bohater "Przedwiośnia" Żeromskiego - Cezary Baryka. Stał się płomiennym bardem rewolucji, a w poczuciu solidarności z pokrzywdzonymi, rozczarowania Polską niepodległą - krajem społecznych kontrastów, zwrócił się w stronę ideologii...

Przydatność 50% Władysław Broniewski (1897 - 1962) - Rewolucyjny poeta???

Wybór poezji Broniewskiego, opatrzony wstępem Wiktora Weintrauba, stara się odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Wiersz Wierzyńskiego "Na śmierć Broniewskiego" jest dla mnie najlepszą odpowiedzią na to pytanie.

Przydatność 50% Czy uczucia na przestrzeni wiekow sa niezmienne? - Kochanowski i Broniewski.

Wszystko sie zmienia. Swiat sie zmienia, ludzie sie zmeniają... Ale czy aby napewno Wszystko sie zmienia?? Czy ludzie odczuwaja wszystko tak samo?? Czy ich uczucia sie zmieniły?? Postaram sie odpowiedziec na to pytanie... Juz w najdawniejszych czasach ludzie przyjaznili sie, kochali , rozpaczali po stracie bliskich. Dzis jest tak samo. Ludzie przyjaznia sie, nienawidza , kochaja jakby...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji