Treść zadania

owocowatruskawaxd

Omów sytuację niewolników w Rzymie.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    JaK stawali się niewolnikami -
    1.Niektórzy byli niewolnikami już od momentu urodzenia ("dziedziczyli" to po swoich rodzicach)
    2.Niektórzy do niewoli zostali wychwytywani.
    3.Niewolnikami były również dzieci, które rodzice sprzedawali w ramach pozbycia się swoich długów.
    4.Niewolnikami były także osoby przywożone z wypraw do barbarzyńskich krajów jako łupy wojenne, a następnie sprzedawane na targach.

    Niewolnicy w Rzymie pochodzili z jeńców wojennych, licznie dostarczanych przez kolejne wojny i podboje. Niewolnik traktowany był jak rzecz, mógł być obiektem kupna, sprzedaży, wymiany, za jego zabicie nie groziła kara. Niewolnicy w starożytnym Rzymie doświadczali różnego losu w zależności od zajęć, które wykonywali. W najgorszej sytuacji znajdowali się niewolnicy zatrudnieni w kopalniach, którzy wykonywali katorżniczą prace i nie mieli żadnych szans na wyzwolenie. Trudne położenie spotykało także niewolników zatrudnianych w majątkach ziemskich, gdzie zajmowali się pracami rolnymi. Nadzór sprawował nad nimi inny niewolnik, na noc zakuwano ich w kajdany, nie mogli zakładać rodzin, a o losie dzieci niewolników decydował tylko i wyłącznie ich właściciel. Zdecydowanie w najlepszej sytuacji znajdowali się niewolnicy pracujący jako służba w domach i posiadłościach Rzymian. Niektórzy z nich pracowali jako opiekunki bądź nauczyciele. Właściciel dbał wygląd niewolników, ponieważ świadczyło to o jego zamożności. W tej grupie niewolników często dochodziło do wyzwoleń, podobnie jak i pośród niewolników pomagającym swym właścicielom w prowadzeniu interesów. Przykładem wyzwolenia niewolnika jest Tyron, który zdobył tak dużą sympatię Cycerona, że ten darował mu wolność. Zdecydowanie pogorszyła się sytuacja niewolników w okresie podbojów Rzymu, kiedy to ich cena gwałtownie spadła ze względu na ich olbrzymie ilości. Częściej zabijano niewolników, których można było wtedy nabyć za niewielkie pieniądze.
    Ciężki los powodował, że niewolnicy organizowali powstania. Pierwsze wybuchły na Sycylii w drugim wieku p.n.e. a Rzymianom sprawiło kłopot ich opanowanie. Największe powstanie znane jest pod nazwą powstania Spartakusa. Wybuchło w szkole gladiatorów w Kampanii w 73 roku p.n.e. Wraz z kilkoma gladiatorami Spartakus uciekł ze szkoły i ukrył się na wzgórzach Wezuwiusza. Grupa niewolników szybko się powiększała, nasilało się zbiegostwo. Armia Spartakusa przeszła z południa na północ a później znowu próbowała się przedrzeć na południe. Rzymianie stłumili w końcu powstanie, Spartakus zginął w walce, a reszta powstańców została ukrzyżowana wzdłuż drogi do Kapui. Powstanie Spartakusa było największym powstaniem niewolników w historii Rzymu, do buntów niewolników dochodziło w dalszym ciągu, ale nie na taką skalę.

Rozwiązania

  • userphoto

    Niewolników w Rzymie traktowano jak rzecz,mógł być obiektem sprzedaży,kupna,wymiany.Nie mogli zakładać rodzin,a o losie dzieci niewolników decydował ich właściciel.Właściciel dbał o wygląd niewolników,ponieważ to świadczyło o jego zamożności.Niewolnicy pracowali w kopalniach,wykonywali prace rolnicze,pracowali jako służba w domach Rzymian.Niektórzy nawet pracowali jako opiekunki bądz nauczyciele.Niewolnik który pracował w kopalni nie miał żadnych szans na wyzwolenie.Za zabicie niewolnika nie groziła zadna kara.

Podobne zadania

ewkaa644 opisać rozwój chrześcijaństwa w rzymie. proszę tylko którko i na temat^^ Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: ewkaa644 26.2.2011 (20:48)
tomasz517 opowiedz o życiu niewolników w starożytnym Rzymie Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: tomasz517 6.12.2011 (12:00)
Magda17 Opisz przemiany ekonomiczno-społeczne i kulturalne w Rzymie w okresie Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Magda17 27.2.2012 (23:03)
angelagn przemiany ustrojowe starożytnym Rzymie Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: angelagn 13.2.2013 (19:25)

Podobne materiały

Przydatność 100% Sytuacje

11. Waiter, could I have the menu? I’ll have sparkling wine for a starter, for the main course grilled salmon and for dessert I’ll take apple pie. So, could I have 2 bags of crisps... I’m kidding... what can you recommend? Ok, I’ll have well-done steak. 12. Hello Mary! Fine, thanks. Oh, how to get there... Well, you must take a number 6 bus. The stop is opposite the railway station,...

Przydatność 60% Sytuacje społeczne

1. Pojecie i rodzaje sytuacji społecznych Sytuacja społeczna wg Stanisława Miki (Mika) to takie okoliczności, w których obok podmiotu (jednostki) bezpośredniego, występują inni ludzie. Ci inni obserwują nasze zachowanie (sposób mówienia, wykonywania poszczególnych czynności, postawę ciała) i na tej podstawie w ich świadomości powstaje obraz osoby, jednostki....

Przydatność 65% Ciekawe miejsca, ludzie, sytuacje.

Na świnoujskim rynku w godzinie popołudniowej, niedaleko morskiej plaży zebrał się tłum. Wszyscy z podziwem i zachwytem spoglądali na młodego człowieka, który tworzył niezwykłe obrazy. Człowiek był bardzo skromny, zarabiał poprzez swój talent na studia, na które go nie stać finansowo. Jego dzieła były tak cudowne, że zachwycali się nimi wszyscy. Chłopak malujący sprayem...

Przydatność 70% Prawo osobowe w Rzymie

OSOBY FIZYCZNE WOLNI – NIEWOLNICY Niewolnicy traktowani jak rzeczy – osoby. Podlegali władzy swych właścicieli. Władza ta była tworem ius gentium, bowiem w świetle prawa naturalnego wszyscy ludzie byli równi. Servus = niewolnik – z urodzenia w niewoli, albo na skutek popadnięcia w niewolę, głównie na początku jeńcy wojenni, z biegiem czasu urodzeni w niewoli. Servare...

Przydatność 75% Medycyna w starożytnym Rzymie

MEDYCYNA W STAROŻYTNYM RZYMIE Od prapoczątków w starożytnym Rzymie istniała medycyna; początkowo ludowa – było nią ziołolecznictwo. Wierzono także,że magia i zaklęcia mają moc uzdrowicielską, lecz wraz z upływem czasu i postępem cywilizacyjnym zaczął rozwijać się kult bogów. ok. III p . n .e kult Apolina i Asklepiosa (Eskulapa) był wielce powszechny. Pierwsza...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji