Treść zadania

fredzia

cechy Stasia i ich cytaty

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Stanisław Tarkowski, urodził się, wychował i doszedł do 14 roku życia w Port – Saidzie. Wyznawał wiarę chraścijańską.
    Był wyższy i silniejszy od swoich rówieśników.

    Staś ubierał się zgodnie z modą, która panowała w Europie. Dlatego często w czasie podróży paradował w kapeluszu.

    Był bardzo zdolny co przyznawali mu nawet jego nauczyciele. Sprawiał radość ojcu przynosząc wymarzone świadectwa. Uczył się chętnie i łatwo. Miał zdolność do nauki języków, poza polskim, angielskim i francuskim sam wyuczył się języków takich jak arabski, murzyński ki-swahili. Bardzo dobrze znał geografię Afryki. Interesował się polityką, dobrze widział kim jest Mahdi, o co i z kim prowadzi wojnę. Radził sobie w nowych zaskakujących sytuacjach tak jak np. gdy wpadł na pomysł ze zrobieniem latawców z prośbą o pomoc.

    Staś był chełpliwy i zarozumiały. Czuł się dorosły bo miał 14 lat, a Nel traktował pobłażliwie. Często przechwalał się przed Nel i wymyślał nieprawdopodobne sytuacje, w których mógł popisać się odwagą. Nie wiedział że to o czym marzy już niedługo się spełni.

    Porwanie, a później samodzielne wędrowanie po dzikiej Afryce zmieniło jego charakter. W czasie podróży Staś zrozumiał własną słabość wobec potęgi przyrody, złych ludzi, chorób, cierpienia i śmierci.

    Z początku gdy czytałem książkę Staś wydawał mi się bardzo zarozumiały. Lecz z czasem trwania powieści główny bohater zmieniał swój charakter. Ogólnie postać bohatera tej książki bardzo mi się podobała.


    Jak za długie to wybierz najważniejsze =)

Rozwiązania

  • Edytka8

    Głównym bohaterem powieści Henryka Sienkiewicza Pt. „W pustyni i w puszczy” jest Staś Tarkowski. Jego matka była Francuzką, a ojciec Polakiem. Urodził się i wychował w Port Saidzie. W chwili rozpoczęcia swojej przygody ma czternaście lat. Staś jest bardzo dobrze zbudowany i silniejszy od swoich rówieśników. Dobrze pływa i jeździ konno. Dzięki swojej wspanialej kondycji Staś cieszył się żelaznym zdrowiem. Był bardzo ciekawy świata, posiadał też bystry umysł i był inteligentny. W ciągu tych czternastu lat bardzo dużo zwiedził i zebrał sporo wiadomości z różnych dziedzin życia, dlatego też świetnie orientował się we wszystkim. Łatwo uczył się języków, poznał już angielski, polski, francuski i arabski. Podstawowymi cechami charakteru Stasia były prawość i szlachetność, kiedy miał możliwość zabicia Idrysa nie zabił go, bo stał tyłem do niego, ale gdy nadarzyła się okazja to pozabijał porywaczy, ale zrobił to dla ratowania siebie i Nel. Był odważny, bo nie bał się powiedzieć Mahdiemu, że nie przyjmuje jego wiary, tutaj udowodnił, że ma swój honor i nie wyrzekł się swojej wiary. Dzięki swojej pomysłowości Staś robił latawce, które puszczali po to, aby pomóc w ich odnalezieniu. Dzięki swojej zaradności umiał wybrnąć z każdej sytuacji:, gdy Nel była chora zdobył dla niej lekarstwo - chininę i w każdej trudnej sytuacji nie tracił głowy, ale postępował rozważnie. Kiedy w mieście panował głód Staś poszedł do pracy, aby zdobyć jedzenie dla Nel, to świadczyło o tym że był bardzo dobry dla Nel i pracowity. Dobry był nie tylko dla Nel, ale i dla wszystkich i starał się wszystkim pomagać, gdy tylko był w stanie pomóc. Zawsze dotrzymywał danej obietnicy, kiedy obiecał ojcowi Nel, że będzie się nią opiekował przez całą podróż, dotrzymał i tej obietnicy. Moim zdaniem Staś to postać godna naśladowania.

Podobne zadania

fredzia charakterystyka Stasia i Nel Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: fredzia 29.3.2010 (16:33)
Nieznany przygotuj plan wydarzen stasia i nel Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 29.3.2010 (18:55)
pyska312 Napisz o charakterystyce Stasia Tarkowskiego pt: "W pystyni i w Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: pyska312 7.4.2010 (21:36)
Nieznany Napisz charakterystykę Stasia . min.15 linijek Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: Konto usunięte 11.4.2010 (13:17)
zcx12 cechy idealnego nauczyciela Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: zcx12 14.4.2010 (15:48)

Podobne materiały

Przydatność 50% Znane cytaty

CIERPIENIE -"Cierpienie daje prędką dojrzałość"-J.Conrad; -"Ludzi niedola jednoczy"-Jean La Fontaine; -"Jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna"-Miłosz; -"Cierpienie uszlachetnia"; -"Los dał ludziom odwagę do cierpień"-Homer; CZŁOWIEK -"Człowiek jest tylko trzciną, największą w...

Przydatność 70% Przyjaźń - cytaty

„Troszczymy się o swoje zdrowie, odkładamy pieniądze, urządzamy mieszkania; lecz kto może powiedzieć z całą pewnością, czy nie jest prawdą, iż najbardziej potrzeba nam przyjaciół.” Ralph Emerson „Budując więcej okien, a mniej ścian, zdobędziemy sobie więcej przyjaciół.”Alan Loy McGinnis „Prawdziwe szczęście nie polega...

Przydatność 70% Przydatne cytaty

Tylko życie poświecone innym warte jest przeżycia. Albert Einstein (1879 - 1955) Cóż za smutna epoka, w której łatwiej jest rozbić atom niż zniszczyć przesąd. Albert Einstein (1879-1955) Najpiękniejszym, co możemy odkryć, jest tajemniczość. Albert Einstein (1879 - 1955) Każdy ma prawo marzyć inaczej. Paulo Coelho Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do...

Przydatność 60% Cytaty różnych ludzi.

"Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom". (William Szekspir) Paul Hazard twierdzi, że wartościowe książki "uczą wiedzy najtrudniejszej: znajomości ludzkiego serca." "Kto czyta - żyje wielokrotnie. Kto zaś z książkami obcować nie chce - na jeden żywot jest skazany". (J. Czechowicz) "Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do...

Przydatność 55% Cytaty na maturę.

Aforyzmy: O moralności, wartościach i walce dobra ze złem: „Człowiek bez poczucia moralnego jest najniegodziwszym i najdzikszym stworzeniem.” – Arystoteles „Jeśli reguł moralności nie nosisz w sercu, nie znajdzieszich w książkach.” – Monteskiusz „Nasza moralność jest tylko sumą naszych przyzwyczjeń. Nie wolno zatem nazywać ludzi niemoralnymi tylko dlatego, że...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji