Treść zadania

kwojt

Opisz wody podziemne, artezyjskie, termalne i mineralne.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Wody termalne - wody podziemne o temperaturze przekraczającej średnią roczną temperaturę powietrza w okolicy.

    W wielu krajach oprócz powyższej definicji stosuje się też umowne kryterium podając jako granicę uznania wód za termalne ustaloną temperaturę. W Polsce za wody termalne uznaje się wody o temperaturze powyżej 20°C, w USA powyżej 21°C.

    Wody pochodzące z warstw leżących głęboko lub blisko ognisk wulkanicznych mają wysoką temperaturę. Czasami wydostają się na powierzchnię zachowując wysoką temperaturę (obecnie często w celu zwiększenia wielkości wypływu ujmuje się takie wody wierceniami, nawet w przypadku samowypływów). Takie źródła wód termicznych nazywa się cieplicami. Część badaczy (np. Pazdro, 1977) rozróżnia cieplice jako wypływy naturalne wód termalnych, od term definiowanych, jako wypływy wód termalnych uzyskane dzięki wierceniom (sztuczne). Inni badacze synonimizują oba pojęcia.

    W Polsce wody termalne występują m.in. w Cieplicach (44°C) oraz w Ciechocinku (38°C). Swoje zastosowanie znalazły w lecznictwie uzdrowiskowym, ogrzewaniu mieszkań m.in.w kotlinie Nowotarskiej w Tatrach i produkcji energii. Wody termalne Podhala pochodzą z głębokości 1540-1620 m i mają temperaturę 37°C.

    Wody termalne wykorzystywane są również w celach rekreacyjnych. Jeden z największych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej kompleks rekreacyjno-uzdrowiskowy z wodami termalnymi znajduje się w Bukowinie Tatrzańskiej.

    Na dużą skalę wody termalne eksploatuje się np. na Islandii, w Nowej Zelandii, USA, Niemczech i Francji.



    Wody artezyjskie – wody podziemne występujące pod ciśnieniem hydrostatycznym, zdolne do samoczynnego wypływu na powierzchnię ze studni. Odpowiednie warunki do wytworzenia ciśnienia hydrostatycznego występują najczęściej na obszarach o nieckowatym układzie warstw skalnych. Od wód gruntowych odróżnia je istnienie warstwy nieprzepuszczalnej w stropie. Dzięki tej izolacji są mniej zanieczyszczone. Wody artezyjskie najczęściej występują w niecce artezyjskiej w warstwach wodonośnych pod skałami nieprzepuszczalnymi. Występowanie wód artezyjskich może być niekiedy związane także z uskokami i systemem szczelin skalnych.

    Odwiert w nadległych warstwach skalnych powoduje podniesienie słupa wody ponad powierzchnię ziemi (wypływ na powierzchnię, np. studnia artezyjska), natomiast w przypadku naturalnego znalezienia możliwości wypływu powstaje źródło artezyjskie (źródło wstępujące). Wody o niższym ciśnieniu hydrostatycznym, w przypadku których słup wody w odwiercie nie sięga powierzchni ziemi to wody subartezyjskie.

    Nazwa "artezyjskie" pochodzi od krainy geograficznej Artois (Francja), gdzie powstała pierwsza studnia artezyjska w 1126 roku, aczkolwiek technika korzystania z wód artezyjskich była znana już dawniej m.in. w Syrii i Egipcie.


    Woda mineralna – naturalna woda (zobacz też woda pitna) wzbogacona w znacznym stopniu solami mineralnymi (lub innymi składnikami) w postaci jonów. Stężenie soli mineralnych musi wynosić co najmniej 1 g/l. Oprócz tego może zawierać rozpuszczone gazy pochodzenia naturalnego (dwutlenek węgla, siarkowodór). Najczęściej (w handlu detalicznym w Polsce wyłącznie) jest to woda wgłębna, która minerały pozyskała ze skał, przez które przepływała. Po raz pierwszy definicję wody mineralnej określono na Międzynarodowym Kongresie Balneologicznym w Bad Nauheim w roku 1911 [1].


    http://zdrowo.info.pl/mineralne.html

Rozwiązania

  • userphoto

    WODY PODZIEMNE, wody występujące w porach, szczelinach i innych próżniach wśród skał skorupy ziemskiej; ze względu na pochodzenie rozróżnia się wody infiltracyjne, gromadzące się w wyniku infiltracji wód powierzchniowych w głąb ziemi, wody juwenilne (wydzielające się z magmy) i wody reliktowe (będące pozostałymi w osadach geol. wodami dawnych mórz i jezior); ze względu na skład — wody słodkie, wody słabo zmineralizowane (akratopegi) i wody mineralne; ze względu na temp. wyróżnia się wody termalne; największe znaczenie gosp. mają wody gruntowe, w tym wody artezyjskie; eksploatowane za pomocą studni, uzyskiwane także z wypływów naturalnych (źródeł); badaniem w.p. zajmuje się hydrogeologia.

Podobne zadania

ziutol94 błagam was to pilne jak powstają wody mineralne?? Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: ziutol94 19.4.2010 (18:43)
Aga1415 Kanał łączący wody Oceanu Atlantyckiego z wodami Oceanu Spokojnego, jedna z Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 7 rozwiązań autor: Aga1415 25.4.2010 (17:41)
Xantino obieg wody w przyrodzie. oceany i morza Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Xantino 6.5.2010 (23:00)
nataliadominika Wody powierzchniowe i podziemne. Proszę o pomoc, praca na jutro Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: nataliadominika 18.10.2010 (20:15)
nataliadominika Wody powierzchniowe i podziemne / jeziora / Morze Bałtyckie Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: nataliadominika 18.10.2010 (20:49)

Podobne materiały

Przydatność 70% Wody podziemne

WODY PODZIEMNE - są jednym ze składników hydrosfery. Hydrosfera to wodna powłoka ziemska czyli woda we wszystkich stanach skupienia. WODY PODZIEMNE powstają w wyniku przesiąkania przez warstwy przepuszczalne i szczeliny uskoków tektonicznych w skorupie ziemskiej wód opadowych i powierzchniowych. Wody podziemne są jedną z postaci wody na ziemi . Inne to oceany, morza ,jeziora ,...

Przydatność 60% Wody podziemne

Wody podziemne to wszystkie wody występujące w glebie i w niżej leżących utworach z wyjątkiem wód związanych chemicznie lub krystalicznie ze skałami. Najczęściej wypełniają one wolne przestrzenie w obrębie skał, nasycając je niczym gąbkę. Do wyjątkowych przypadków zaliczyć należy występowanie podziemnych rzek lub zbiorników o charakterze zbliżonym do jezior. Jest to...

Przydatność 75% Wody podziemne

Wody podziemne: 1. Wody podziemne są różnego pochodzenia: a) wody infiltracyjne - w wyniku przesiąkania opadów atmosferycznych przez skały przepuszczalne; b) wody kondensacyjne - w wyniku skraplania pary wodnej na powierzchni ziemi lub tuż pod jej powierzchnią; c) wody reliktowe - uwięzione w skałach powstających w różnych erach; ilość wód reliktowych jest stała d) wody...

Przydatność 50% Wody powierzchniowe i podziemne.

Woda występuje zarówno na powierzchni ziemi, jak i w skałach podłoża. Wody dzielimy więc na powierzchniowe i podziemne. Do wód powierzchniowych zaliczamy rzeki, jeziora oraz bagna. Wody podziemne wpływają na powierzchnię, tworząc źródła. Dają one początek rzekom. Największymi polskimi rzekami są Wisła i Odra. Ich dorzecza zajmują 87,9 % powierzchni naszego kraju. Prawie...

Przydatność 60% Wody podziemne i ich rodzaje

Wody podziemne i ich rodzaje Na naszej planecie znajduje się wiele wód podziemnych. W podstawowym składzie wyróżnia się: 1. Wody przypowierzchniowe (zaskórne), występujące płytko pod powierzchnią ziemi, najczęściej na terenach podmokłych, pozbawione strefy aeracji, zwykle nie nadające się do spożycia z uwagi na duże zanieczyszczenie. Strefa aeracji (strefa napowietrzenia)...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji