Treść zadania

Czarnyboss

Witam proszę o rozwiązania zadania z góry dziękuje :]
1.Dlaczego litowce są bardziej aktywnie chemicznie od berylowców?
2.Dlaczego potas łatwiej oddaje elektrony niż sód ?
3.jak zmienia się elektroujemność pierwiastków w grupach a jak w okresach ?
4.jaka jest zależność między elektroujemność a charakterem metalicznym pierwiastka ?
5.Dlaczego fluor jest bardziej reaktywny niż chlor?
6.Dlaczego atom chloru tworzy jony ujemne a atom potasu tworzy jony dodatnie?
7.Dlaczego atomy pierwiastków I grupy głównej mają małe wartości elektroujemności

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    1.Łatwiej można doprowadzić do jonizacji atomy litowców – mniejszy nakład energii aby „oderwać” 1 elektron niż 2 w berylowcach.
    2.Elektron walencyjny w potasie jest bardziej oddalony od jądra niż w sodzie, stad nakład energii aby „oderwać” ten elektron jest mniejszy.
    3.W grupach maleje w dół, w okresach rośnie z lewej do prawej.
    4.Im mniejsza elektroujemność tym większy charakter metaliczny.
    5.Fluor ma większą elektroujemność niż chlor.
    6.Chlor jest silnie elektroujemny, „odbiera” elektrony innym atomom z którymi się łączy.
    Potas ma małą wartość elektroujemności – łatwo „oddaje” elektrony.
    7.Na powłoce walencyjnej posiadają małą liczbę elektronów słabo związanych z atomem, dlatego atomy te łatwiej oddają elektrony i mają małe wartości elektroujemności.

Rozwiązania

Podobne zadania

ana92 Hej mam ułożyć zadania na sprawdzian z Alkoholi 20 zamkniętych i 8 Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: ana92 6.4.2010 (22:28)
Izane Zadania z stezeniami procentowymi i molowymi!!!! Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Izane 9.4.2010 (00:04)
mania1408-k1 proszę o pomoc zadania z mola! Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: mania1408-k1 17.4.2010 (16:42)
mania1408-k1 proszę o pomoc zadania z mola! Przedmiot: Chemia / Liceum 2 rozwiązania autor: mania1408-k1 17.4.2010 (16:43)
mania1408-k1 proszę o pomoc zadania z mola! Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: mania1408-k1 17.4.2010 (16:45)

Podobne materiały

Przydatność 65% Litowce

LITOWCE to pierwiastki chemiczne stanowiące 1 grupę (dawniej I grupę gł.) układu okresowego pierwiastków: lit (Li), sód (Na), potas (K), rubid (Rb), cez (Cs) i promieniotwórczy frans (Fr); są metalami lekkimi, miękkimi (można je krajać nożem), łatwo topliwymi, bardzo aktywnymi chemicznie; bez dostępu powietrza mają barwę srebrzystobiałą; w powietrzu (zwł. wilgotnym)...

Przydatność 70% Grupa Ia - litowce

Grupa Ia - litowce Do 1 grupy układu okresowego, tzw. grupy litowców, należą następujące pierwiastki: lit(Li), sód(Na), potas(K), rubid(Rb), cez(Cs) oraz nietrwały promieniotwórczy frans(Fr)Atomy wszystkich wymienionych pierwiastków mają w zewnętrznej powłoce elektronowej jeden elektron walencyjny zajmujący w stanie podstawowym orbital ns1 (dla litu n=2, dla sodu n=3, ...... dla...

Przydatność 70% Litowce, berylowce, borowce, fluorowce

LITOWCE Do litowców należą: lit, sód. Potas, cez i frans. Są to lekkie, aktywne metale. Litowce są metalami bardzo aktywnymi i nie występują w przyrodzie w stanie wolnym- jednak wchodzą w skład związków chemicznych. WŁAŚCIWOŚCI LITOWCÓW: a) fizyczne: miękkie metale o srebrzysto- szarym zabarwieniu i charakterystycznym połysku, można je kroić nożem. b) chemiczne:...

Przydatność 55% Litowce- występowanie i właściwości fizyczne

Występowanie i właściwości fizyczne. Żaden z litowców nie występuje w stanie wolnym ze względu na dużą reaktywność. Najczęściej występujące pierwiastki to sód i potas. Sód występuje w postaci halitu (soli kamiennej) NaCl i saletry chilijskiej, a ponadto w wielu minerałach o złożonym składzie. Potas zaś występuje w postaci sylwinu KCl i saletry indyjskiej KNO3***....

Przydatność 100% Sód i jego właściwości - litowce

1. Litowce w reakcjach chemicznych tworzą jony dodatnie w wyniku oddania swojego jednego elektronu walencyjnego. 2. Są pierwiastkami o najmniejszej elektroujemności. Ze wzrostem liczby atomowej elektroujemność zmniejsza się. 3. Ze wzrostem liczby atomowej charakter metaliczny i aktywność chemiczna się zwiększa. 4. Litowce to metale lekkie, bo są to metale o małej gęstości....

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji