Treść zadania

Dommi

j.w

NIE Z INTERNETU. moja nauczycielka potrafi dokladne poszukac ; )


mala pomoc:

1. Pierwszy akapit to przedstawienie postaci. Podajemy tu imię, nazwisko, wiek, zawód bohatera, czasem miejsce zamieszkania czy stan cywilny, np.:

Pan Tomasz, główny bohater noweli Bolesława Prusa pt. „Katarynka”, to dojrzały, wykształcony człowiek, z zawodu adwokat.

2. W następnym akapicie opisujemy dokładnie wygląd zewnętrzny postaci. Jeśli mamy do czynienia z postacią autentyczną, znaną z widzenia lub przynajmniej z telewizji, wiemy zazwyczaj wszystko, co trzeba. Znamy kolor oczu, kształt podbródka, kolor włosów, itd. Dopiero gdy chcemy opisać bohatera literackiego, często daremnie szukamy w książce potrzebnych szczegółów. Skąd mam wiedzieć, jakie oczy miał ten Franek Sztacheta? - myślisz wtedy ze złością. Takie sytuacje nie powinny cię martwić. Po prostu umieść w tym akapicie wszystko to, co da się powiedzieć na podstawie utworu. Jeśli dla autora nie są istotne oczy Franka, to i ty nie musisz ich opisywać. Jeśli jednak uda ci się zebrać pokaźną ilość informacji o wyglądzie bohatera, pomyśl o podzieleniu ich na akapity: pierwszy niech mówi o twarzy, drugi o sylwetce, trzeci o sposobie poruszania się, itd.

3 i 4. przedstawienie wnętrza bohatera, czyli jego cech charakteru, usposobienia, intelektu, stosunku do innych ludzi i do wartości.

5. W ostatnim akapicie należy zawrzeć ocenę postaci: co ci się w niej podoba, co nie, kiedy ją rozumiesz, kiedy nie, czy chciałbyś ją spotkać, czy ją podziwiasz (a może potępiasz?), komu postawiłbyś ją za wzór, itd.


poslugiwanie sie cutatami bardzo mile widziane.

kazda cecha charakteru musi byc uzasadniona zachowaniem bohatera


calosc powinna zajac jakies 1,3 strony A4 recznego pisma.


z gory dziekuje :))

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Skawiński- Polak, który 40 lat nie był w ojczyźnie, tułacz, brał udział w wielu wojnach, m.in. w powstaniu listopadowym, wojnie secesyjnej, w wojnie domowej w Hiszpanii. Chciał się osiedlić gdzieś na stałe, ale stale miał pecha, np. kiedy był chory oszukał go wspólnik fabryki cygar, spalił mu się warsztat kowalski, w Kalifornii założył farmę, lecz zgubiła go susza.
    Człowiek w podeszłym wieku około siedemdziesięciu lat, miał siwe włosy, niebieskie oczy, chodził wyprostowany jak żołnierz pomimo podeszłego wieku, był sprawny fizycznie, twarz miał przygnębioną.
    Był to człowiek sumienny, uczciwy, bardzo otwarty, odpowiedzialny, odważny, bohater, bezgranicznie ufał ludziom, co nie wychodziło mu na dobre, był człowiekiem szlachetnym, spokojnym i cierpliwym.
    Bardzo podziwiam go za jego szlachetną postawę i za to, że nigdy się nie poddawał, choć tyle razy w życiu upadł.

    Możesz spokojnie przepisać, bo jest to moja własna charakterystyka :) pozdrawiam :*

Rozwiązania

  • userphoto

    Skawiński jest głównym bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik. Ma siedemdziesiąt lat. Jest Polakiem prowadzącym od ponad czterdziestu lat życie tułacza. Brał udział w wielu wojnach zarówno w Europie jak i Ameryce. Za swoją waleczność został uhonorowany wieloma odznaczeniami.

    Ma białe włosy „Zimy ubieliły mu głowę”, niebieskie oczy, zmęczoną, przygnębioną twarz, „płeć spaloną jak u Kreolów”. Chodzi wyprostowany. Porusza się żołnierskim krokiem. „W czasie pracy na latarni schodząc na ląd w niedzielę przywdziewał granatową kapotę ze srebrnymi guzikami i zawieszał na piersi swoje krzyże zdobyte na wojnach”.
    Jest spokojny i opanowany. „Był on naprawdę jak okręt, któremu burza łamała maszty, rwała liny, żagle, którym rzucała od chmur na dno morza, w który biła, pluła pianą – z który jednak zawinął do portu”. Choć cechuje go pracowitość, zawsze dręczy go pech. Każdy jego przedsięwzięcie kończyło się niepowodzeniem. Gdziekolwiek osiadł, znów zmuszony był do dalszej wędrówki Był uczciwy i cierpliwy. „Nie poddawał się nieszczęściu. Lazł pod górę tak pracowicie jak mrówka. Zepchnięty sto razy, rozpoczynał swoją podróż po raz setny pierwszy. Był pełen ufności, oraz przedkładał zdrowie innych nad swoje własne. „W czasie epidemii na Kubie zapadł na nią dlatego, że oddał chorym wszystką swoją chininę, której miał znaczny zapas, nie zostawiwszy sobie ani grana.”

    Postać Skawińskiego oceniam pozytywnie. Na moją ocenę wielce wpłynęło to, że bardzo kochał swoją ojczyznę – Polskę.

Podobne zadania

Kasiula_ Charakterystyka Rudego Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Kasiula_ 29.3.2010 (11:30)
DominiCa_ Charakterystyka Juranda Krzyżacy Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: DominiCa_ 30.3.2010 (21:21)
skowronek16 charakterystyka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: skowronek16 29.3.2010 (15:23)
marta140 opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego po utracie posady latarnika (co Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: marta140 30.3.2010 (15:00)
martynak30 CHarakterystyka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: martynak30 30.3.2010 (16:42)

Podobne materiały

Przydatność 75% Obrona Skawińskiego - Latarnika Sienkiewicza.

Jesteś obrońcą Skawińskiego - przygotuj mowę, którą wygłosisz w czasie rozprawy sądowej. "Latarnik" H. Sienkiewicz Wysoki Sądzie! Jestem świadom, że Sąd jest wstrząśnięty tym co się stało, jednakże sytuacja jaka zaszła owej nocy na morzu nie jest do końca winą Pana Skawińskiego. Mój klient otrzymał paczkę, której zawartość była...

Przydatność 80% Recenzja Latarnika - noweli H. Sienkiewicza.

"Latarnik" jest najbardziej klasycznym przedstawicielem noweli spośród dzieł Sienkiewicza. Napisał ją podczas pobytu w Stanach. Właśnie z tego powodu jest to utwór patriotyczny, pokazujący, że nawet na emigracji, w miejscu oddalonym o wiele tysięcy kilometrów od ojczyzny nadal jesteśmy Polakami. Skawiński, człowiek, który imał się niemal wszystkich zawodów,...

Przydatność 60% Charakterystyka Józefa Skawińskiego - głównego bohatera "Latarnika" H. Sienkiewicza.

Henryk Sienkiewicz w swojej noweli Pt. ,,Latarnik? przedstawił jednego z wielu polskich emigrantów Skawińskiego, który prawie całe życie podróżował po świecie. Pan Józef był już starszym człowiekiem bo miał ,,lat siedemdziesiąt albo i więcej, ale czerstwy, wyprostowany, mający ruchy i postawę żołnierza. Włosy miał zupełnie białe, płeć spalona jak u Kreolów ale...

Przydatność 75% Charakterystyka Latarnika (Skawińskiego).

Skawiński – bohater Latarnika Henryka Sienkiewicza – miał ponad siedemdziesiąt lat. Po upadku powstania listopadowego musiał uciekać z kraju przed represjami ze strony zaborców. Zanim przybył do Aspinwall, gdzie objął posadę latarnika, walczył „za wolność waszą i naszą” w Hiszpanii, we Francji, na Węgrzech, potem brał udział w wojnie domowej w Stanach Zjednoczonych....

Przydatność 65% Opis przeżyć skawińskiego - bohatera "Latarnika" H. Sienkiewicza

Pewnego dnia Skawiński dostał przesyłkę. Stanął z bezruchu. Postanowił otworzyć paczkę, gdyż bardzo go ciekawiło, co jest w środku. wtedy ujrzał polskie książki. Na początku nie dowierzał, wydawało mu się, że śni. wzruszył się bardzo, aż ręce mu drżały. Wziął w dłonie "Pana Tadeusza" i zaczął czytać pierwsze wersy epopei. Głoś uwiązł mu w gardle,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji