Treść zadania

kasiulka0

Może ktoś ma przypadkiem wypracowanie na jeden z wymienionych poniżej tematów ??? ;) jeżeli tak prosiła bym o pomoc, jest mi to bardzo potrzebne :) z góry dziękuję...


1) rzeźba twórcza działalność lądowców i lądów.
2) omów walory przyrodnicze, kulturowe i turystyczne wybranego Polskiego Parku narodowego.
3) scharakteryzuj lasy araurkariowe.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Temat nr 1:rzeźbotwórcza działalność lądowców i lądów. (chyba masz błąd w temacie, bo powinna być rzeźbotwórcza działalność)

    Lodowiec - masa lodu powstała na lądzie, znajdująca się w stałym ruchu. Lodowce powstają tam, gdzie ukształtowanie terenu umożliwia gromadzenie się dużych ilości śniegu i spadzi, które w skutek niskich temperatur powietrza nie zostają stopione w cieplejszym okresie. Lodowiec górski występuje we wszystkich sterach klimatycznych i składa się z dwóch zasadniczych części: fala firnowego znajdującego się zawsze powyżej granicy wiecznego śniegu, gdzie odbywa się gromadzenie śniegu przekształconego w lód oraz jeziora lodowcowego. Lodowce dzielą się na lodowce górskie i lądowe. Lodowce górskie:
    * formy niszczące:
    . cyrki
    . wykłady lodowcowe
    . doliny ukształtne
    . doliny zawieszona boczne
    . formy akumulacyjne (gromadzące):
    . morena czołowa
    . morena denna
    . morena boczna
    . formy erozyjne:
    * rynny
    . zatopienia wytopiskowe
    Lądolody - skutki ich działalności są dobrze widoczne na obszarach zlodowaceń plejstoceńskich
    Warunkiem powstania lodowców i lądolodów są temperatury powietrza w ciągu roku (muszą wynieść średnio poniżej zera) i wysokie opady i topnienia.
    Działalność lodowców:
    . niszcząca - najlepiej widoczna w Górach Skandynawskich w postaci fieldów, a na wybrzeżach fiordów
    . akumulacyjna - pierwszym efektem działalności jest zamaskowanie budowy przez czwartorzędowej. Przykryta została osadami (skałami), które powstały na skutek lądolodów. Są to gliny zwałowe. Powstały również głazy narzutowe, morena czołowa i denna. Również na skutek lądolodów powstały formy rzeczne lodowcowe, ozy, kemy, sandry a przed czołem lodowca ukształtowały się pradoliny. Na skutek działalności wiatru drobny materiał został wywiany i osadzony. W ten sposób powstały pokrywy lessowe.

    Wietrzenie jest procesem polegającym na rozluźnianiu i rozdrabnianiu skał. Zachodzi pod wpływem działania promieniowania słonecznego, wiatru, wody i organizmów żywych. Jego produktem jest zwietrzelina, która stanowi produkt wyjściowy dla pozostałych procesów egzogenicznych. Wyróżnia się trzy rodzaje wietrzenia:
    wietrzenie fizyczne (mechaniczne) polega na rozdrabnianiu skał, bez zmiany ich składu mineralnego. Rozpadają się one na okruchy lub bloki skalne. Głównym czynnikiem tego typu wietrzenia jest naprzemienne nagrzewanie i stygnięcie powierzchni skał oraz zamarzanie i rozmarzanie wody wypełniającej szczeliny znajdujące się w ich wnętrzu. W konsekwencji wahań temperatury powierzchni skał następuje rozszerzanie i kurczenie się poszczególnych minerałów, które rozluźniają się, jest to tzw. wietrzenie insolacyjne. Prowadzi ono do tzw. łuszczenia się skał, czyli odpadania zewnętrznych części skał w postaci płytek lub skorup. W wyniku zamarzania i rozmarzania wody w szczelinach skalnych zmienia ona swoją objętość doprowadzając do rozsadzenia skały od środka. Nosi to nazwę wietrzenia mrozowego. Wietrzenie fizyczne najintensywniej zachodzi na obszarach pustynnych (zarówno gorących jak i zimnych), półpustynnych i wysokogórskich.
    wietrzenie chemiczne polega na chemicznych przemianach składu mineralnego skał. Zachodzi zazwyczaj w wyniku działania wody i zawartych w niej domieszek innych związków chemicznych. Do głównych procesów wietrzenia chemicznego zalicza się: rozpuszczanie, hydrolizę, uwodnienie, uwęglanowienie i utlenianie. W przyrodzie najpowszechniejsze jest rozpuszczanie. Wietrzenie chemiczne zachodzi zazwyczaj na obszarach o klimacie wilgotnym i gorącym.
    wietrzenie biologiczne polega na rozpadzie i rozkładzie skał pod wpływem działalności organizmów żywych. Wietrzenie to może mieć charakter mechaniczny, np. poprzez rozsadzanie skał korzeniami drzew, czy spulchnianie przez organizmy ryjące, lub chemiczny, w wyniku wydzielania kwasów podczas rozkładu szczątków organicznych.
    Ruchy masowe są to wszelkie ruchy mas skalnych, jakie występują na powierzchni Ziemi. Dzielą się na kilka rodzajów:
    spełzywanie (soliflukcja), czyli bardzo powolne przesuwanie się zwietrzeliny w dół po stoku, pod wpływem siły ciężkości i uwodnienia gruntu. Jego oznaką są przechylone pnie drzew, słupy i płoty.
    zmywanie (ablacja), czyli spłukiwanie przez wody opadowe zwietrzeliny ze stoku.
    osuwanie (zsuwanie), czyli łatwo dostrzegalne przemieszczanie się zwietrzeliny w dół po stoku, wzdłuż linii poślizgu, na skutek nasiąknięcia gruntu wodą.
    odpadanie, czyli swobodne przemieszczanie się okruchów skalnych w dół po stoku.
    obrywanie, czyli gwałtowne oderwanie się i runięcie w dół wielkich mas skalnych.
    Ruchy masowe prowadzą do powstawania spływów błotnych i osuwisk (błotnych lub ziemnych) u podnóży stoków, stożków usypiskowych (piargowych) u wylotu żlebów i blokowisk u podnóży stromych ścian skalnych.

Rozwiązania

  • userphoto

    Ojcowski Park Narodowy, utworzony w 1956, jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Znajduje się on w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Położony jest na obszarze 4 gmin: Skała, Jerzmanowice-Przeginia, Wielka Wieś, Sułoszowa.

    Obejmuje część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – Dolinę Prądnika i Dolinę Sąspowską wraz z przyległymi częściami wierzchowiny jurajskiej. Jest najmniejszym z polskich parków narodowych. Jego symbolem jest nietoperz.
    Rzeźba krajobrazu:
    Wyróżnia się formy dolinne i wierzchowinowe. Do form dolinnych należą jary o głębokości do 100 m, nieduże dolinki krasowe, wąwozy oraz terasy i stożki (usypiskowe bądź napływowe). Na wznoszącej się ponad dolinami wierzchowinie występują ostańce. Największe doliny to Dolina Prądnika i Dolina Sąspowska. Tworzą one krasowe jary o płaskim dnie i stromych, często pionowych lub nawet podciętych zboczach. Ich dnem stale spływają potoki.
    Jaskinie:
    Wapienne podłoże sprzyja powstawaniu jaskiń. Od 1992r. są one katalogowane, opisano ich na terenie parku ponad 400, przypuszcza się, że jest ich ok. 700. Powstały głównie w wyniku krasowego działania wód. Najdłuższe z nich to: Jaskinia Łokietka, Ciemna, Zbójecka, Okopy Wielka Dolna, Sąspowska , Krakowska, Biała i Koziarnia. Dwie pierwsze są udostępnione do turystycznego zwiedzania.
    Flora Ojcowskiego Parku Narodowego:
    Występują tu 84 gatunki roślin prawnie chronionych, wśród nich m. in: róża alpejska, brzoza ojcowska, kruszczyk błotny i rdzawoczerwony, gnidosz rozesłany, goryczuszka orzęsiona, kosatka kielichowa, listera jajowata, rokitnik zwyczajny, skrzyp olbrzymi, zerwa kulista.Przedstawicielami flory stepowej są wiśnia karłowata, aster gawędka, ostnica Jana. Florę górską reprezentuje jodła, grab, tojad smukły, tojad mołdawski,chaber miękkowłosy, żywiec gruczołowaty. Przetrwały tu gatunki reliktowe z holocenu: ułudka leśna i obrazki plamiste.
    Fauna Ojcowskiego Parku Narodowego:
    Liczbę występujących tu gatunków zwierząt szacuje się na 11 tys., opisano do tej pory ok. 6 tys. Bardzo charakterystyczną dla OPN grupą zwierząt i będącą jego symbolem są zamieszkujące jaskinie nietoperze – występuje ich tutaj aż 17 gatunków (w całej Polsce jest 21 gatunków), najczęstszymi są nocek duży i podkowiec mały. Z większych ssaków występują: sarna, zając szarak, dzik europejski, lis rudy, kuna leśna, tchórz zwyczajny, gronostaj, bóbr europejski, borsuk, orzesznica, piżmak. Stwierdzono występowanie 120 gatunków ptaków, w tym 94 lęgowe, m in. są to: bocian czarny, pluszcz, zimorodek, puszczyk, jastrząb gołębiarz, sowa uszata, dzięcioł czarny, dzięcioł zielony, dzięcioł zielonosiwy, dzikie gołębie; gołąb grzywacz i turkawka, mysikrólik. Na zimę przylatują: czeczotki, jemiołuszki i kwiczoły. Z płazów występują:traszka zwyczajna i grzebieniasta, kumak nizinny, ropucha szara, żaba trawna, rzekotka drzewna i inne. Gady reprezentowane są przez: zaskrońca zwyczajnego, jaszczurkę zwinkę, padalca zwyczajnego, żmiję zygzakowatą, gniewosza plamistego.

    Najpospolitszymi gatunkami ryb są żyjące w wodach Sąspówki oraz Prądnika pstrąg potokowy i pstrąg tęczowy. Z rzadkich ślimaków warto wymienić dużego pomrowa błękitnego i wielkiego. Najliczniejsze są owady (opisano ich tu ponad 5 tys. gatunków)

    Występuje tu 218 gatunków zwierząt prawnie ochronionych.

Podobne zadania

martusia1585 cześć muszę napisać referat z geografii a za bardzo nie wiem jak. możne mi Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: martusia1585 19.4.2010 (17:00)
gwiazdeczka0312 potrzebuje referat z geografii Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: gwiazdeczka0312 9.5.2010 (16:31)
WazneNieDlaCiebie co jest przedmiotem zainteresowan wspolczesnej geografii Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: WazneNieDlaCiebie 8.9.2010 (14:17)
kewar282 określ przedmiot badań geografii i wymień podstawowe dyscypliny geograficzne Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: kewar282 18.11.2010 (14:31)
ninanina wymień przykładowe działy geografii fizycznej Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: ninanina 20.11.2010 (17:10)

Podobne materiały

Przydatność 70% Podział geografii

Geografia jest nauką przestrzenną, a jej podstawowym zadaniem jest badanie i wyjaśnianie zjawisk zachodzących w otaczających nas środowiskach. Zajmuje się także działalnością człowieka w środowiskach. Podział geografii 1.Geografia fizyczna – *Geomorfologia – bada formy na powierzchni lądów, na dnie mórz oraz procesy kształtujące te powierzchnie, wyjaśnia...

Przydatność 60% Astronomiczne podstawy geografii

Powstanie układu słonecznego : -ponad 4,5 mld lat temu w wyniku wybuchu gwiazdy Słońce jedna ze 120 miliardów gwiazd galaktyki. Gwiazda -ciało niebieskie świecące wlasnym światłem powstałym na skutek przemian termojądrowych. Planety -ciała niebieskie świecące światłem odbitym od Słońca. Planety wewnętrzne-Merkury,Wenus,Ziemia ,Mars. Planety zewnętrzne...

Przydatność 50% Ogólnie z geografii

Praca w załączniku - bardzo ogólnie.

Przydatność 70% Ściąga z geografii

Robiłam na mature ;)

Przydatność 55% Wielcy ludzie geografii

Eratostenes – wprowadza pojęcie ‘geografia’; zmierzył wielkość ziemii Ptolemeusz – pierwsza mapa Magellan – wyprawa dookoła ziemii Humboldt – stworzył podstawy geografii nowożytnej Ritter – ojciec geografii społeczno-gospodarczej Romer – twórca nowoczesnej kartografii polskiej Kopernik – udowodnił że ziemia jest kulista Grodecki – w XVI w opracował mapę...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji