Treść zadania

popr0stux94

Tematy rozprawek to :
1 . `wyprawa, wędrówka, tułaczka - podróż nie jedno ma imię`
2 . `Warto poznawać dorobek naszych przodków` - odwołaj się do 3 przykładów osiągnięć cywilizacyjnych.
3 . napisz rozprawkę o wybranej postaci literackiej, dowodząc, żę warto ją ukazać w teatrze lub w filmie.
4 . `Jeśli nie szata zdobi człowieka, to w czym tkwi jego wartość`
5 . uzasadnij, że śmiech niekiedy może być nauką. odwołaj się do przykładów z literatury lub z filmu . [3 przyklady]

Wystarczy, że podacie mi argumenty do tych rozprawek.. oczywiście, jeśli potraficie mi pomóc...
Z góry dziękuję. :)
Pozdrawiam.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Ten pierwszy temat miałem na egzaminie próbnym :P

    a Więc :

    Wędrówka, tułaczka, wyprawa, każde z tych słów oznacza to samo: „odcinek czasu, w którym poruszamy się z jednego miejsca do drugiego”. Można, więc dojść do wniosku, iż podróż niejedno ma imię. Przyglądając się środowisku, w którym żyjemy spostrzegamy, że otaczający nas ludzie, zwierzęta ciągle się przemieszczają. Czy to człowiek migruje w poszukiwaniu pracy, czy to ptak odlatuje do „ciepłych krajów”, wszędzie możemy zauważyć ciągłą podróż. Aby potwierdzić moją tezę: Czy podróż niejedno ma imię, przytoczę teraz kilka argumentów opierając się o literaturę.
    Pierwszym moim argumentem będzie podróż tytułowego bohatera książki pt.: „Mały Książę”. Ów chłopiec - Mały Książę, wyruszył w podróż, w celu zwiedzania pobliskich planet. Wędrówka ta, była dla niego przyjemną wycieczką, podczas której, pogłębiał swoją wiedzę, poznawał nowe sytuację oraz ludzi.
    Z tego typu wędrówką spotykamy się najczęściej. Ludzie podróżują po świecie, by zobaczyć coś więcej od pobliskiej okolicy. Podobnie jak Mały Książę chcą pogłębiać swoją wiedzę i poznawać kulturę innych ludzi.
    Kolejnym argumentem ukazujących wielorakie znaczenie słowa podróż jest motyw wędrówki Eragona głównego bohatera książki „Eragon”. Chłopak po stracie ojca postanowił go pomścić. Wyruszył na długotrwałą wędrówkę, podczas której musiał sam zapewnić sobie środki potrzebne do życia oraz uważać na ciągłe niebezpieczeństwa. Piętnastoletni chłopak z ogromnym bólem w sercu po stracie ojca oraz z nieokiełznaną młodzieńczą determinacją, wyrusza w niebezpieczną podróż tropem zabójców swojego taty.
    Moim ostatnim argumentem jest ukazana w książce „Latarnik” tułaczka Skawińskiego, który wyemigrował z ojczyzny w czasach, gdy Polska była pod zaborami. Prowadził on szlachetne i bohaterskie życie, niejednokrotnie ocierając się o śmierć. Jego ucieczka z zajętego przez rozbiorców państwa, miała charakter nieszczęśliwej podróży, podczas której zdawał sobie sprawę, że więcej już do niej nie wróci.
    Sytuacja, przez jaką musiał przejść Skawiński, w tamtym czasie dotknęła wielu Polaków. Często także zauważamy ją w dzisiejszych czasach, kiedy to ludzie, opuszczają swój rodzinny dom w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków do życia. W wielu przypadkach tak jak Skawiński już nigdy więcej nie wracają do ojczyzny.
    Wnioskując z powyższych argumentów, możemy zauważyć, jak bardzo wieloznacznym pojęciem jest wyraz podróż. Myślę, że udało mi się potwierdzić tezę, iż: podróż niejedno ma imię, przytaczając trzy różne znaczenia tego słowa. Niesie ona pozytywne, jak i negatywne emocje.

Rozwiązania

Podobne zadania

onnex Rozprawka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: onnex 28.3.2010 (08:09)
grzabas1 Rozprawka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: grzabas1 28.3.2010 (17:25)
Paulina14 rozprawka Imię i nazwisko Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Paulina14 30.3.2010 (15:31)
Net123 Czy każdy człowiek potrzebuje ciepła i serdeczności? Rozprawka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Net123 30.3.2010 (17:22)
kasiaxD Rozprawka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kasiaxD 3.4.2010 (00:57)

Podobne materiały

Przydatność 50% Rozprawka

W życiu trzeba przeżyć i porażki i zwycięstwa. Tak, w pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem. Życie człowieka nie jest pasmem sukcesów, radości, szczęścia i osiągnięć. Jest poprzetykane również wieloma niepowodzeniami, smutkami i przegranymi. Moje słowa najlepiej potwierdzają następujące argumenty. Po pierwsze, weźmy pod uwagę etap nauki i pracy w życiu człowieka....

Przydatność 50% Rozprawka

Dlaczego wnetrze Ziemi przepisywano zawsze tak duze i najczesciej mroczne znaczenie?Odpowiedz na to pytanie nie wydaje sie byc prosta.Temat zakłada,ze podziemie najczesciej kojarzy sie ludziom z czyms złym.Z czego to wynika?Otoż,na to pytanie odpowiem nastepujacymi argumentami. Po pierwsze wnetrze Ziemi nie jest do końca zbadane przez naukowcow.Prawie kazdy człowiek słyszac o podziemiu...

Przydatność 55% Rozprawka

To jedna z najtrudniejszych form wypowiedzi.Zapamietaj: -kazda rozprawka sklada sie z trzech czesci:WSTEPU(teza lub hipoteza),ROZWINIECIA(przytoczenie stosownych argumentow),ZAKONCZENIA(podsumowanie,powrot do tezy lub posumowanie,zmiana hipotezy w teze). *Teza-to twierdzenie,o ktorego slusznosci jestes przekonany i pragniesz to poprzec trafnymi argumentami. *Hipoteza-to opinia,ktora...

Przydatność 70% Rozprawka

Ta forma wypowiedzi pisemnej ma charakter zadania problemowego. Służy do uzasadnienia myśli zawartej w temacie lub do podjęcia polemiki. Rozprawka rozwija umiejętność samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków oraz wypowiadania ocen. OGÓLNY PLAN ROZPRAWKI: I Teza (twierdzenie) II Argumenty...

Przydatność 80% Rozprawka.

Jak napisać rozprawkę 1)Wstęp- We wstępie należy: -Zasygnalizować jak zrozumiałeś temat -Wprowadzić do tematu krótko i rzeczowo wyjaśniając tezę -Zapowiedzieć dalszy tok rozumowania (Czy warto się zakochać-to jest temat do rozprawki) (Warto się zakochać lub nie warto się zakochać-tezy) 2)Rozwinięcie-argumenty które udowadniają tezę. Każdy argument...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji