Treść zadania

smerfetka600

topos wsi spokojnej wsi wesolej(motyw arkadyjski w znanych ci utworach literatury staropolskiej) omow zagadnienie odwolujac sie do stosownych utworow literackich

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

 • 0 0

  W Biblii- arkadia jest raj- Eden. Opis rajuw Biblii zawiera wszelkie cechy arkdaii:
  stworzeni są bracmi, luidzie się nie starzeją, panuje ład, harmonia
  wszyscy sie kochaja
  czuja sie bezpiecznie
  nie ma cierpienia, chorób, problemów
  W Nowym testamencie (niestety ;( ) z powodu nieposłuszenstwa ludzkosc utraciła ten Eden. Ukazana jest jednak jego wizja- pobozne i dobre życie daje bowiem człowiekowi szanse na Eden, po smierci.
  Wergiliusz oppisuje z kolei w Bukolikach (nie wiem czy znasz) historie pasterzy i pasterek, którzy zyki w arkadii - byli oni wtopieni w nature, kochaja te prawa, są szczescliwi.

  Boska komedia Dantego z kolei mówi o tym, ze w raju jest arkadia. Raj jest rozmieszczony na planetach i skąłda sie z dziewieciu niebios. w poszczególnych kategoriach , czesciach sa inne duchy.

  Twórcy polsiego renesansu szukaja arkadii wokół siebie, na wsi, gdzie szlachcic , ziemianin moze pędzić zycie w dostatku i blisko przyrody (żywot człowieka poczciwego)
  podobny obraz jest wp iesni swietojanskiej o sobotce i w laurze i filonie karpinskiego.

Rozwiązania

 • userphoto

  Wesele
  Akt 1 scena 1.
  Dziennikarz do Czepca:
  "Niech na całym świecie wojna,
  byle polska wieś spokojna,
  byle polska wieś zaciszna"
  wieś- oaza spokoju, ciszy
  Dziennikarz jako mieszczanin, który nie zna życia na wsi uważa, ze jest to oaza spokoju. Twierdzi, że mieszkańcy wsi nie mają zmartwień, ponieważ życie na wsi jest łatwe i przyjemne.
  Sądzi, że życie wiejskie jest spokojne.
  Jest to tylko jego wyobrażenie, ponieważ życie na wsi nie jest tak kolorowe.

Podobne zadania

Ania0909 podaj przykłady romantykow polskich w ktorych pojawia sie topos podróży.. Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: Ania0909 21.4.2010 (19:30)
smerfetka600 obrazy miasta w wybranych utworach literackich Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: smerfetka600 26.4.2010 (21:27)
smerfetka600 obrazy miłosci w wybranych utworach literackich Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: smerfetka600 26.4.2010 (21:28)
25111975 jak przedstawił wieś w swoich utworach jan kochanowski Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: 25111975 24.5.2010 (09:36)
zanetkakg22 Niepokoj o losy ojczyzny w utworach wybranych poetow Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: zanetkakg22 24.5.2010 (22:48)

Podobne materiały

Przydatność 70% Mit Arkadyjski

Mit arkadyjski wiąże się z krainą wiecznego szczęścia, czyli Arkadią. Kraina ta, położona na Peloponezie, ze względu na "izolację", jaką zapewniły jej warunki terenowe, zachowała swój pierwotny i nieskażony kulturą charakter. Dla starożytnych Arkadia była uosobieniem raju na ziemi. Człowiek żył tu w harmonii z naturą, a cała jego egzystencja była sielankowa i...

Przydatność 80% Kult mogił w znanych ci utworach Elizy Orzeszkowej.

Eliza Orzeszkowa posłużyla sie symbolem mogił w swoich dzielach i staly sie one wowczas pretekstem do wyrazenia uczuć patriotycznych. Dwukrotnie pojawiła sie zbiorowa mogila powstańców w takich utworach, jak: "gloria victis" i "Nad Niemnem". W pierwszym utworze symbol mogil pojawił się w momencie, gdy Marcyś Tarlowski i Jagmin zgineli podczas walk partyzanckich...

Przydatność 65% Wpływ wojny na psychikę człowieka w znanych utworach poezji prozy

Wojna jest zawsze związana z okrucieństwem, złem i cierpieniem. "Wojna nie kończy się nigdy dla tych, co walczyli" (Curzio Malaparte) Okres walk skłonił wielu pisarzy do odzwierciedlenia swoich przeżyć na papierze. Jednym z nich był Krzysztof Kamil Baczyński. Wiersz pt.:"Ten czas" jest wizją wojny, w którym dominuje nastrój smutku,...

Przydatność 60% Chłop i wieś w znanych utworach XIX i XX wieku

Katarzyna Z Chłop i wieś w znanych utworach XIX i początku XX wieku. Na przełomie XIX i XX wieku we wszystkich dziedzinach życia polskiego przenikało głębokie niezadowolenie z panujących stosunków społeczno – politycznych i kulturalnych. Niektórzy poeci i pisarze skupili swe zainteresowania na osobistych przeżyciach i nastrojach oraz problemach moralnych. Inni, choć...

Przydatność 80% Mit Arkadyjski (Kochanowski)

MIT ARKADYJSKI: Mit arkadyjski wiąże się z krainą wiecznego szczęścia, czyli Arkadią. Kraina ta, położona na Peloponezie, ze względu na "izolację", jaką zapewniły jej warunki terenowe, zachowała swój pierwotny i nieskażony kulturą charakter. Dla starożytnych Arkadia była uosobieniem raju na ziemi. Człowiek żył tu w harmonii z naturą, a cała jego egzystencja...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji