Treść zadania

mateusz2010

Opracuj błogosławieństwo
Błogosławieni którzy łakną i pragną sprawiedliwosci

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    4. Błogosławieni łaknący sprawiedliwości.

    Sprawiedliwość w Piśmie św. nie oznacza karania za grzechy, albo nagradzania dobrych czynów, ale realizację woli Boga. Sprawiedliwym jest ten, kto jest posłuszny Bogu. Sprawiedliwe jest to, co się dzieje zgodnie z wolą Boga. Pragnienie Boga ukazują nam przykazania, oraz Jego obietnice. Człowiek pragnący sprawiedliwości stara się realizować przykazania Boga, oraz czeka na realizację Jego obietnic. Zna on swoją słabość, fakt, że nie jest w stanie w pełni zrealizować przykazań Bożych, ale się tym nie smuci i nie popada z tego powodu w rozpacz, gdyż całą swoją nadzieję pokłada w obietnicach Bożych, których realizacja nie jest uzależniona od dobra człowieka, ale od wierności Boga.

    Największą obietnicą Boga jest Jego Królestwo. Realizacja tej obietnicy jest największą sprawiedliwością, którą ludzie „łaknący sprawiedliwości” pragną ponad wszystko. Jezus był człowiekiem sprawiedliwym, ponieważ pragnął przede wszystkim realizacji Królestwa Bożego. To była Jego największa troska, Jego największe pragnienie.

    Przeciwieństwem do łaknących sprawiedliwości są faryzeusze. Liczyli oni jedynie na swoje siły. Nie łaknęli sprawiedliwości, gdyż byli przekonani, że sami doskonale ją realizują. Byli nasyceni przekonaniem o własnej sprawiedliwości, a Bóg był im jedynie potrzebny do jej uznania oraz wynagrodzenia, a raczej wypłacenia tego, co w ich przekonaniu słusznie należało się im.

Rozwiązania

  • userphoto

    "Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości" Szczęśliwymi są ci, którzy łakną i pragną sprawiedliwości; oni zostaną tą sprawiedliwością nasyceni w Królestwie Bożym. Łaknący sprawiedliwości to ci, którzy pragną być sprawiedliwymi, czyli pobożnymi i wypełniającymi Boże prawo. To także ci, którzy tęsknią za tym, by na całej ziemi Boże prawo było zachowywane i szanowane, ci których boli wszelkie zło istniejące na tej ziemi.
    W Królestwie Boga ich pragnienie zostanie zrealizowane w pełni, tam bowiem będzie panowało samo dobro i tylko dobro. Ale głodni sprawiedliwości to także ludzie skrzywdzeni, ludzie, których spotkała niesprawiedliwość w najprostszym tego słowa znaczeniu – to wszyscy uciśnieni i wszyscy zepchnięci na margines społeczny. Ich głód sprawiedliwości również zostanie nasycony.
    Wreszcie głodni sprawiedliwości to także ci, którzy spieszą na pomoc skrzywdzonym i uciśnionym i których boli istnienie na świecie krzywdy i ucisku, także wtedy, gdy nie ich samych, lecz bliźnich dotyka. Głodni sprawiedliwości to głodni wartości bardzo ważnych, bardzo istotnych, głodni prawdziwie godnego ludzi stosunku ich do Boga i między sobą.
    Wszyscy oni mają obietnicę Bożą, iż będą nasyceni. Już w tym życiu, w doczesności, Bóg pobudza nasze serca i sumienia, byśmy szli z pomocą głodującym – i z nami, i przez nas sam idzie im z pomocą. Już w tym życiu odpowiada każdemu szukającemu sprawiedliwości, zsyłając w jego serce Ducha Świętego, dającego moc synów Bożych, moc i radość czynienia dobrze.

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji