Treść zadania

jagodakleczek

napisać miejsca pobytu kardynała Stefana wyszyńskiego

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    1953
    12 stycznia
    W Watykanie odbywa się konsystorz, na którym Ojciec Święty Pius XII miał wprowadzić arcybiskupa Stefana Wyszyńskiego do Kolegium Kardynalskiego.
    W Warszawie przyjmuje homagium od arcybiskupów, biskupów, kapituły gnieźnieńskiej i warszawskiej, duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego.
    14 stycznia
    W Pałacu Wilanowskim w Warszawie przeprowadza drugą rozmowę z wicemarszałkiem Sejmu Franciszkiem Mazurem.
    22 stycznia
    W Warszawie przewodniczy obradom Komisji Głównej Episkopatu Polski.
    30 stycznia
    W Pałacu Wilanowskim w Warszawie przeprowadza trzecią rozmowę z wicemarszałkiem Sejmu Franciszkiem Mazurem - nie udało się powstrzymać akcji państwa skierowanych przeciw Kościołowi.
    2 lutego
    Wydaje zachętę do wiernych Na wielkopostną drogę do Boga żywego.
    9 lutego
    W Warszawie przewodniczy obradom Komisji Głównej Episkopatu Polski i 35. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski. Ukazuje się instrukcja Episkopatu O duchowieństwie polskim w życiu własnego narodu i Wytyczne Episkopatu dla prasy katolickiej.
    Rada Państwa uchwaliła dekret O obsadzaniu duchownych stanowisk kościelnych, podpisany przez przewodniczącego Rady Państwa Aleksandra Zawadzkiego.
    17 lutego
    W Pałacu Wilanowskim w Warszawie przeprowadza czwartą rozmowę z wicemarszałkiem Sejmu Franciszkiem Mazurem, podczas której protestuje przeciwko wydanemu przez władze państwowe dekretowi o obsadzaniu stanowisk kościelnych.
    3 marca
    W Pałacu Wilanowskim w Warszawie przeprowadza piątą rozmowę z wicemarszałkiem Sejmu Franciszkiem Mazurem.
    13 marca
    W Warszawie przewodniczy obradom Komisji Głównej Episkopatu Polski.
    14 kwietnia
    W Warszawie przewodniczy obradom Rady Głównej Episkopatu Polski.
    7-9 maja
    W Krakowie przewodniczy obradom Komisji Głównej Episkopatu Polski i 36. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski. Biskupi kierują Memoriał do Bolesława Bieruta w sprawie dekretu o obsadzaniu stanowisk kościelnych z 9 lutego 1953 roku (przeszedł do historii pod nazwą Non possumus).
    4 czerwca
    W Warszawie podczas procesji Bożego Ciała głosi słowo Boże Kościół broni wolności kapłaństwa.

    9 czerwca
    W Warszawie przewodniczy obradom Komisji Głównej Episkopatu Polski.
    2 sierpnia
    Wydaje odezwę W sprawie odbudowy archikatedry warszawskiej.
    18 września
    Na Jasnej Górze przewodniczy obradom 37. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski.
    24 września
    Przesyła list protestacyjny do Urzędu Rady Ministrów W obronie Papieża i Hierarchii, w związku ze skazaniem przez Sąd Rejonowy w Warszawie na 12 lat więzienia biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka.
    W Warszawie na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu zapada decyzja o aresztowaniu Prymasa Polski. Dokument podpisali: Bolesław Bierut, Franciszek Mazur, Józef Cyrankiewicz, Hilary Minc, Edward Ochab, Konstanty Rokossowski, Franciszek Jóźwiak i Stanisław Radkiewicz.
    25 września
    W kościele św. Anny w Warszawie przewodniczy uroczystościom ku czci św. Ładysława z Gielniowa, patrona Warszawy i głosi słowo Boże Kościół będzie żądać wiecznie prawdy i wolności.

    Późnym wieczorem otrzymuje decyzję Rady Ministrów z 24 września 1953 roku o zakazie dalszego pełnienia wszystkich dotychczasowych funkcji kościelnych.
    Nocą zostaje wywieziony z rezydencji warszawskiej w nieznanym kierunku.
    26 września 1953 - 28 października 1956
    Przebywa w więzieniu, pozbawiony bezpodstawnie i bezprawnie wolności przez władze komunistyczne w Polsce. Są to lata odosobnienia, ofiary i cierpienia, modlitwy i medytacji.
    26 września
    Przebywa w klasztorze kapucynów w Rywałdzie Szlacheckim.
    28 września
    W Warszawie obraduje nadzwyczajna 38. Konferencja Plenarna Episkopatu Polski. Na pełniącego obowiązki przewodniczącego Konferencji został wybrany biskup łódzki Michał Klepacz.
    30 września
    Ojciec Święty Pius XII ekskomunikował wszystkich sprawców aresztowania i uwięzienia Prymasa Polski.
    12 października
    Wieczorem zostaje przewieziony do Stoczka Klasztornego koło Lidzbarka Warmińskiego. Do Stoczka z więzienia w Rawiczu dzień wcześniej przywieziono księdza Stanisława Skorodeckiego, skazanego na dziesięć lat więzienia za posługę duszpasterską wśród młodzieży, i siostrę Marię Leonię Graczyk ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi, skazaną na siedem lat więzienia.
    8 grudnia
    Dokonuje Aktu oddania się Matce Najświętszej.


    1954
    2 lipca
    Kieruje memoriał do rządu, w którym podsumowuje wszystkie wysiłki Episkopatu Polski zmierzające do osiągnięcia porozumienia z rządem.
    6 października
    Samolotem zostaje przewieziony razem z księdzem Stanisławem Skorodeckim i siostrą Marią Leonią Graczyk do klasztoru franciszkanów w Prudniku Śląskim.
    26 października
    Pisze kolejny list do rządu.
    listopad
    W Warszawie biskup Antoni Baraniak zostaje skazany na dwadzieścia lat więzienia za "szpiegostwo na szkodę demokracji ludowej".
    20 listopada
    W Warszawie otwarto Akademię Teologii Katolickiej - rektorem został ksiądz profesor Jan Czuj.


    1955
    7 sierpnia
    Przyjmuje w celi więziennej przybyłego z Warszawy funkcjonariusza, który przywozi oświadczenie Rady Ministrów w sprawie przesłanych petycji do rządu. W oświadczeniu stwierdzono, że powrót Księdza Prymasa do Warszawy nie jest możliwy, natomiast możliwe jest zamieszkanie w którymś z klasztorów, pod warunkiem zobowiązania się do nie opuszczania miejsca zamieszkania, zakazu wypełniania jakichkolwiek funkcji publicznych i wystąpień, zobowiązania do niedopuszczenia jakichkolwiek manifestacji otoczenia w związku z pobytem w danej miejscowości lub w związku z odwiedzinami. Ksiądz Prymas nie przyjmuje tej propozycji.
    28 października
    Przyjmuje w celi więziennej przedstawiciela władz, który przedstawia decyzje rządu o zmianie warunków i miejsca pobytu, bez prawa jednak opuszczania nowego miejsca pobytu. Pozostawiono w mocy zakaz wykonywania jakichkolwiek czynności kościelnych i wystąpień publicznych.
    29 października
    Zostaje przewieziony samochodem do klasztoru sióstr nazaretanek w Komańczy (powiat Sanok).

    2 listopada
    Pierwsze od dwóch lat odwiedziny - do Komańczy przyjeżdża ojciec Księdza Prymasa, Stanisław Wyszyński, biskup Michał Klepacz, pełniący funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, i biskup Zygmunt Choromański, sekretarz Episkopatu Polski.
    10 listopada
    Przesyła list do generała zakonu paulinów ojca Alojzego Wrzalika w związku z przygotowaniami do odnowienia Ślubów Narodu.
    24 grudnia
    W Komańczy przyjmuje swojego kapelana księdza Władysława Padacza.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 65% Reportaż z pobytu w El Dorado

Światem wstrząsnęło wielkie odkrycie dwóch wędrowców. Westfalijczyk Kandyd i Tukumańczyk Kakambo dotarli do mitycznej krainy El Dorado. Wraz z grupą badawczą która wyruszyła szlakiem odkrywców udała się nasza reporterka. Dotrzeć do owej krainy nie było łatwo. Prowadzi do niej tylko jedna mała rzeczka, która jest jak igła w stogu siana w porównaniu do gór, rzek,...

Przydatność 65% Pamiętnik - ostatni dzień pobytu na bezludnej wyspie

25 lipca Dzisiejszy dzień jest najpiękniejszy w moim życiu. Po czterech latach pobytu na bezludnej wyspie, wracam do domu. Pamiętam, jakby to się stało wczoraj, gdy dotarłem na tą wyspę. Tego dnia rozbiła się łódź, którą płynąłem z ludźmi, którzy porwali mnie dla okupu. Wylądowałem właśnie tutaj. Na początku, jak opisywałem wcześniej, było mi bardzo ciężko....

Przydatność 50% Wojna, Na podstawie pobytu w Oświęcimiu

Wojna jest ostatecznym rozwiązaniem jakiegoś problemu, wojna jest zła i okrutna szczególnie w stosunku do cywilów którzy nie są niczego winni, w czasie wojny dochodzi do makabrycznych zajść w stosunku do cywilów, łamane są wszelkie prawa człowieka, gdy umieszcza się go w obozie pracy z którego już na pewno nie powróci, jego świadomość jest oszukiwana. II Wojna Światowa...

Przydatność 80% Egzamin praktyczny z administracji- zgłoszenie pobytu stałego

1. Tytuł pracy egzaminacyjnej. Projekt realizacji prac związanych z przyjęciem od interesanta formularza zgłoszenia pobytu stałego i zameldowania małżonki. 2. Założenia, czyli dane wynikające z treści zadania i dokumentacji niezbędne do realizacji projektu związanego z przyjęciem formularza. Załącznik 1 Informacje o osobie podlegającej zameldowaniu, czyli: Nazwisko:...

Przydatność 50% Opis miejsca- Torquay

I would like to describe a place called Torguay. This lovely and very interesting town is situated in south- west part of England. It lies at the sea cost and it is surrounded with blue sea water. Torquay has been one of the UK’s top holiday destinations since Victorian Times. It was the Victorians who first used the Riviera name to describe their favourite resort and their legacy remains...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji