Treść zadania

ExooN

Pomuszczie mi :P mam to na jutro

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Hołd pruski, hołd lenny, złożony 10 IV 1525 przez księcia pruskiego Albrechta Hohenzollerna, byłego mistrza zakonu krzyżackiego królowi polskiemu Zygmuntowi Staremu na rynku krakowskim.

    Hołd pruski był konsekwencją postanowień traktatu krakowskiego, na mocy którego z ziem zakonu krzyżackiego Albrecht Hohenzollern utworzył świeckie księstwo pruskie uzależnione od Polski, mające pozostawać w dziedzicznym władaniu męskich potomków Albrechta, a w razie ich wymarcia, jego braci.

Rozwiązania

  • userphoto

    Hołd pruski odbył się 10 kwietnia 1525 w Krakowie po wcześniejszym zawarciu traktatu między królem Zygmuntem I Starym a Albrechtem Hohenzollernem w dniu 8 kwietnia 1525. W wyniku tego aktu Prusy Zakonne zostały przekształcone w Księstwo Pruskie jako lenno Polski.

    Przyczyny:

    Długotrwały konflikt Polski z Zakonem Krzyżackim nie skończył się z chwilą podpisania drugiego pokoju toruńskiego w 1466 roku. Na jego mocy Polska odzyskała dawne Pomorze Gdańskie i Gdańsk oraz ziemie: chełmińską i michałowską, warmińskie księstwo biskupie, Malbork oraz Elbląg. Wszystkie te ziemie nazwano Prusami Królewskimi. Pozostała część państwa zakonnego ze stolicą w Królewcu - tzw. Prusy Krzyżackie, stały się lennem Polski. Do rady królewskiej wszedł wielki mistrz zakonu, do którego w myśl postanowień mogli wstępować Polacy. Nie oznaczało to jednak, że Krzyżacy pogodzili się z takim stanem rzeczy. Mimo, iż Zakon stracił wiele ze swych posiadłości, to istniał nadal, zagrażając tym samym pozycji i bezpieczeństwu państwa polskiego. Ziemie wchodzące w skład państwa krzyżackiego było bardzo ważne ze względu na rozwój ówczesnego handlu morskiego. W państwie Zakonu Krzyżackiego zaś zaczęły narastać trudności finansowe, opozycja wśród szlachty i mieszczaństwa pruskiego oraz coraz bardziej uwidaczniająca się nieudolność kierowania polityką państwową -wewnętrzną i zagraniczną.


    Przebieg.

    8 kwietnia 1525 roku został zawarty traktat między Zygmuntem Starym a Albrechtem. Dwa dni później Albrecht złożył na rynku w Krakowie, jak przystało na lennika, hołd z dziedzicznego księstwa Prus. Został on zobowiązany do pomocy zbrojnej i otrzymał godność senatora. Polska uzyskiwała prawo powoływania sądu apelacyjnego do rozstrzygania sporów między księciem a jego poddanymi. Traktat przewidywał także, że do dziedziczenia Księstwa Pruskiego będą mieli prawo wyłącznie potomkowie Albrechta i jego rodzonych braci. W razie ich bezdzietności ziemie te przejdą do Polski. Zakazano również łączyć posiadania Prus Książęcych z władzą w Brandenburgii.


    Skutki.

    Początkowo nowo powstałe państwo zabezpieczało Polskę od północy, a Jagiellonowie uzyskali nad Bałtykiem ważne znaczenie polityczne. Po latach okazało się jednak, ze państwo to stało się tak niebezpieczne dla Polski, jak kiedyś państwo Zakonu Krzyżackiego. Niemniej jednak okres konfliktów polsko-krzyżackich, z chwilą złożenia hołdu, został ostatecznie zakończony. Z takiego rozwiązania nie była zadowolona szlachta polska, która dążyła do inkorporacji (wcielenia) ziem należących do Zakonu, a nie ich lennego połączenia z Polską.

    Sekularyzacja Prus oznaczała tak naprawdę likwidację średniowiecznego i już anachronicznego (przestarzałego) tworu państwowego, jakim było państwo Zakonu Krzyżackiego. Ci, zakonnicy, którzy nie chcieli przejść na luteranizm wyemigrowali do Rzeszy. Sam Zakon pozostał jednak wierny Habsburgom, którzy sprawowali nad nim pieczę do 1918 roku.

Podobne zadania

taaa Hołd Pruski Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: taaa 4.5.2010 (22:27)
lauretka12 Hołd Pruski Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: lauretka12 19.9.2010 (17:12)
werhad123 Jaki bład merytoryczny popełnił Jan Matejko malujac obraz ''Hołd Pruski'' Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: werhad123 29.9.2010 (16:32)
Ricoo Jaki błąd popełnił Jan Matejko malując obraz " Hołd Pruski " ? Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Ricoo 29.9.2010 (18:30)
zzzz co to jest hołd Pruski? Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: zzzz 26.10.2010 (17:51)

Podobne materiały

Przydatność 55% Zabór Pruski

Reformy w zaborze pruskim Przemysł Rozbudowały się tam głównie hutnictwo żelaza i cynku oraz górnictwo węgla kamiennego, którego wydobycie z 37 tys. ton w 1800 r. wzrosło do 4,6 mln ton w 1864 r. W Poznaniu duże zakłady metalurgiczne założył Hipolit Cegielski, a w Krakowie Ludwik Zieleniewski. Rolnictwo Wprowadzono...

Przydatność 50% Zabór Pruski

Druga połowa XVIII wieku to okres wspaniałego rozkwitu nauki i kultury polskiej . Nie zdołał go przerwać nawet pierwszy rozbiór Polski ,mimo ,że działalność przedstawicieli ściśle wiązała się z programem reform politycznych. Starania zwolenników postępu i samego monarchy doprowadziło do znacznej poprawy stanu szkolnictwa , zaniedbanego w poprzednich dziesięcioleciach. W 1765...

Przydatność 60% Hołd pruski - sukces czy porażka?

Tematem mojej pracy jest rozważenie konsekwencji hołdu lennego złożonego przez Albrechta Hohenzollerna, mistrza zakonu krzyżackiego, Zygmuntowi Staremu, aby jednak mistrz mógł to uczynić musiał stać się władcą świeckim, ponieważ Zakon Krzyżacki podlega władzy zwierzchniej papieża i cesarza. Albrecht Hohenzollern przeszedł na wiarę luterańską i zsekularyzował swój kraj....

Przydatność 60% Hołd pruski i wojna z zakonem

Krzyżacy chcieli obalić ustalenia pokoju toruńskiego,który miał miejsce w roku 1466.W niedługim czasie uzyskali oni poparcie od wielkiego księcia moskiewskiego WASYLA.Ostatnia wojna z zakonem odbyła sie w 1519r pod wodzą Alberta Hohenzollerna.Wojska polskie były doskonale przygotowane i szybko zdobywały twierdze krzyżackie.Po okresie dwóch lat mistrz zakonu krzyżackiego musiał...

Przydatność 65% Interpretacja obrazu Jana Matejki pt. "Hołd pruski"

"Hołd pruski" to obraz Jana Matejki, który urodził się w I połowie 19 wieku. Był to malarz, realista, dyrektor jednej ze szkół w Krakowie. Dzieło namalowane w 1879-1882 roku w Krakowie. Tematem dzieła jest oddanie hołdu lennego nazywanego także pruskim przez wielkiego mistrza Alberchta Hohenzollerna dla Zygmunta I Starego. Akcja dzieje się na Rynku Głównym w...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji