Treść zadania

uczennica08

W przynajmniej ośmiozdaniowej wypowiedzi uzasadnię słuszność słów twórcy bajek Ignacego Krasickiego: ,, I śmiech niekiedy może być nauką jeśli się z przywar, nie z osób natrząsa."

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    0 0

    „ Śmiech to zdrowie”, „Codzienna dawka szczerego śmiechu wydłuża życie”, „Śmiech lekarstwem na życie szarego człowieka- z tego typu hasłami spotykamy się na co dzień, czytamy o nich w gazetach, słuchamy w radiu, jednak czy śmiech może być nauką?
    Ignacy Krasicki w swoich utworach w zabawny, komiczny sposób wyśmiewa ludzie wady, niedoskonałości, ucząc w ten sposób jak należy postępować. Jedna z jego bajek pt. „Szczur i kot” ośmiesza osoby zapatrzone w siebie. Krasicki odwołuje się w niej do świata zwierząt. Szczur siedząc dumnie na ołtarzu, pusząc się jak paw, zupełnie zapomniał o tym, że wiele stworzeń( w tym bajkowy kot) jest od niego szybszych i zwinniejszych. Z powodu swojego narcyzowatego zachowania został przez kota rozszarpany. Bajkę tę można przenieść w realia współczesnego świata, z ludźmi w rolach głównych. Często mamy kontakt z osobami pyszałkowatymi, przechwalającymi się swoimi bohaterskimi czynami, z których większość to oczywiście kłamstwa. Ludzie, którzy powoli, ale wytrwale pracują na swój sukces, dążą do wiedzy, odnoszą większe korzyści, niż ci pyszałkowaci. Osoby naprawdę w czymś dobre z czasem zostaną zauważone i zastąpią np. na stanowisku pracy kogoś, kto ma dużo do powiedzenia, ale żadnego ze swoich licznych pomysłów nie potrafi urzeczywistnić.

Rozwiązania

Podobne zadania

Misia17misia Czy dzisiejsza cywilizacja jest bardziej cywilizacją słowa, czy obrazu, uzasadni Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Misia17misia 9.4.2010 (21:48)
karolina94 krótkie i długie formy wypowiedzi Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: karolina94 19.4.2010 (19:53)
daria442 Wypowiedzi Jana Pawła II Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: daria442 1.6.2010 (18:13)
marcin1 intencja-cel wypowiedzi Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: marcin1 8.9.2010 (15:46)
ola1910 Wyraz swoja opinie i uzasadnij ja ( poprzyj przynajmniej dwoma argumentami ) na Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: ola1910 16.9.2010 (14:45)

Podobne materiały

Przydatność 70% Rodzaje wypowiedzi.

Rodzaje wypowiedzi 1. STRESZCZENIE Krótkie przedstawienie głównych wydarzeń lub najistotniejszych myśli utworu. Podstawowe cechy streszczeń to: a) zwięzłość b) odrzucenie informacji nieistotnych c) obiektywizm (brak własnych uwag i ocen) 2. OPOWIADANIE, OPIS Dwie podstawowe formy narracyjne wypowiedzi. Opowiadanie przedstawia szereg zdarzeń powiązanych ze sobą czasowo...

Przydatność 55% Rodzaje wypowiedzi

1). STRESZCZENIE - jest ujętą w lapidarny sposób treścią streszczanego tekstu lub innej formy podawczej. Obligatoryjne cechy streszczenia to: - treściwość i skrótowość w przedstawianiu głównych myśli - pominięcie informacji nieistotnych, nie rozwijających akcji - brak nacechowania emocjonalnego, całkowity obiektywizm w przedstawianiu wydarzeń 2). OPOWIADANIE - główną...

Przydatność 65% Funkcje wypowiedzi

FUNKCJA KOMUNIKATYWNA: 1. Funkcja informatywna (poznawcza) -dominacja informacji -fakty -wiedza -zdania oznajmujące *np: Lód jest bardzo cięki i może się załamać. 2. Funkcja impresywna -wywieranie wpływu na odbiorcę tekstu -oczekiwanie konkretnych reakcji i zachowań -zdania rozkazujące *np: Naszej sąsiadce trzeba pomóc. 3. Funkcja ekspresywna -wyrażenie uczuć -emocji nadawcy...

Przydatność 100% Wypowiedzi modalne - schematy

patrz załącznik...

Przydatność 55% Dżuma - podstawa wypowiedzi Camus

Syn Francuza i Hiszpanki, urodził się w 1913 roku w Algierii. Studia filozoficzne. Założył teatr ludowy(scenarzysta, reżyser, aktor, dramatopisarz), na krótko wstąpił także do partii komunistycznej. W 1937 roku ukazał się jego pierwszy zbiór esejów Prawa i lewa strona. Zainteresowania Camusa skupiały się głownie na polityce i dziennikarstwie. Okupację przeżył we Francji. W...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji