Treść zadania

Mima_116

wymień składniki budulcowe w organizmie. nardzo ważne. !

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Składniki odżywcze i ich znaczenie w żywieniu



    Składniki odżywcze są to związki występujące w produktach spożywczych zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego, które po spożyciu ulegają strawieniu i przyswojeniu (wyjątek stanowi błonnik, który jest nieprzyswajalny przez organizm człowieka.
    Składniki te budują ustrój ludzki. Organizm człowieka zawiera: około 20 % białka, 10-15 % tłuszczu, 1 % węglowodanów, 4-5 % składników mineralnych. Największy odsetek stanowi woda, około 65 %.
    Ocenia się, że ustrój ludzki do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje około 60 składników w tym, co najmniej 40 zalicza się do tzw. niezbędnych. Oznacza to, że musza one być dostarczone z pożywieniem. Pozostałe mogą powstać w organizmie, organizmie substratem do ich syntezy są związki dostarczane z zewnątrz. Do związków egzogennych niezbędnych zaliczamy m. in.: 8 aminokwasów, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, większość witamin, wszystkie makro i mikroelementy.
    Głównymi składnikami są białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Ze względu na funkcję składniki pokarmowe można podzielić na 3 grupy:


    Tabela: Składniki energetyczne, budulcowe i regulujące

    Składniki energetyczne Składniki budulcowe Składniki regulujące
    węglowodany białka witaminy
    tłuszcze Lipidy:
    - fosfolipidy
    -glikolipidy
    -cholesterol Niektóre składniki mineralne
    Białka ( częściowo) Składniki mineralne:
    Ca, P, S, Fe, J Błonnik pokarmowy


    1. Składniki energetyczne, czyli węglowodany, tłuszcze, częściowo białka pokrywające zapotrzebowanie na energie potrzebną do funkcjonowania organizmu.

    2. Składniki budulcowe, które służą do budowy i odnowy komórek oraz tkanek. Zalicza się tu: białka, wapń, fosfor, siarkę, żelazo, jud, lipidy ( fosfor i glikolipfidy budujące błony komórkowe osłonki mielinowe układu nerwowego) oraz cholesterol- składnik błon komórkowych, prekursor do syntezy hormonów płciowych, kory nadnerczy, kwasów żółciowych.

    3. Składniki regulujące, czyli witaminy, niektóre mikro i makroelementy oraz błonnik pokarmowy. Związki te nie dostarczają energii, nie SA materiałem budulcowym, ale są równie ważne jak pozostałe, ponieważ jako biokatalizatory biorą udział we wszystkich przemianach pokarmowych zachodzących w organizmie oraz regulacji przystawki przewodu pokarmowego ( błonnik).

Rozwiązania

Podobne zadania

Nieznajoma69 musze Wyjaśnić proces trawienia tłuszczów w organizmie człowieka . Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: Nieznajoma69 7.5.2010 (14:53)
Keto9 Jaką miedź pełni rolę w organizmie człowieka? Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Keto9 5.12.2010 (15:50)
adrianstepien10 jaka role w organizmie odgrywaja sacharydy? Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: adrianstepien10 24.4.2012 (17:44)
Kureshi Dopasuj do podanych substancji (A-E) funkcję, jaką pełnią w organizmie Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Kureshi 12.1.2015 (10:06)

Podobne materiały

Przydatność 50% Organizmy

Organizmy, w których pasożyty żyją, czyli organizmy, które dostarczają im miejsca bytowania i pokarmu oraz zapewniają ochronę ich rozwoju nazywamy żywicielami lub gospodarzami. Pasożytami człowieka nazywamy takie organizmy żywe, które rozwijają się, rozmnażają i bytują w organizmie człowieka lub na jego skórze. Niektóre z gatunków pasożytniczych wymagają w swoim cyklu...

Przydatność 75% Organizmy transgeniczne

Organizmy Modyfikowane Genetycznie ,czyli Organizmy Transgeniczne są to organizmy, których materiał genetyczny został wzbogacony o obce geny przeniesione z innego gatunku, wprowadzone do komórek przy pomocy metod inżynierii genetycznej.Ogólnie mówiąc modyfikacja polega na wszczepieniu do genomu modyfikowanego organizmu fragmentu DNA z innego organizmu, który odpowiedzialny jest za...

Przydatność 70% Organizmy beztkankowe

Bakterie – org. jednokomórkowe. Mogą tworzyć kolonie. Komórki bakterii są niewielkie i maja prostą budowę. Otacza je błona i ściana komórkowa. Niektóre mają warstwę śluzu. Rolę jądra pełni substancja jądrowa, która występuje w postaci zwiniętych nici. Rozmnażają się bezpłciowo przez podział komórki. Samożywnie wytwarzają pokarm przez foto lub chemosyntezę....

Przydatność 70% Organizmy transgeniczne (genetycznie zmodyfikowane organizmy)

Organizmy transgeniczne są to organizmy, których materiał genetyczny został wzbogacony o obce geny przeniesione z innego gatunku, wprowadzone do komórek przy pomocy metod inżynierii genetycznej. Organizmy takie mają ogromne praktyczne, (np. wyposażenie roślin w cechy nadające im wyższą odporność lub umożliwiające im życie w niesprzyjającym środowisku) oraz poznawcze (np....

Przydatność 75% ph w organizmie człowieka

KREW

Odczyn i równowaga kwasowo-zasadowa.
W bardzo wąskich granicach utrzymuje się aktualna reakcja krwi, czyli jej odczyn lub oddziaływanie kwasowo-zasadowe. Mimo nieustannego powstawa-nia w organizmie wartości kwaśnych i zasadowych oraz częstych okazji wnika-nia ich z zewnątrz, krew jest prawie obojętna, a właściwie lekko zasadowa, gdyż jej pH wynosi 7,4 z wahaniami...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji