Treść zadania

iluS17

Opisz Tradycje Bożego Narodzenia w Rosji ! ;)) <Po Polsku>
Pilne !!!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Choć Boże Narodzenie w Rosji - zgodnie z prawosławną tradycją - obchodzone jest 7 stycznia, Moskwa i inne rosyjskie miasta przybrały już świąteczną szatę.


    Kolorowe iluminacje na budynkach i mostach, choinki na ulicach i placach, a także wszechobecni Dziadek Mróz i Śnieżynka stwarzają świąteczny nastrój. W sklepach zaczyna się szał przednoworocznych zakupów.


    Przednoworocznych, gdyż w Rosji uroczyściej niż Boże Narodzenie świętowany jest Nowy Rok. Wynika to z tego, że w prawosławnej tradycji Boże Narodzenie nigdy nie odgrywało takiej roli, jak w Kościele katolickim. Dla prawosławnych większe znaczenie zawsze miała Pascha, czyli zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.


    Boże Narodzenie w Rosji - zgodnie z kalendarzem juliańskim, według którego żyje rosyjski Kościół prawosławny - obchodzone jest w tydzień po Nowym Roku. Jest to święto niezwykle radosne. Wielu Rosjan tradycyjnie udaje się wówczas do cerkwi. Liturgia Narodzenia Pańskiego zaczyna się zwykle po północy z 6 na 7 stycznia. Złoty wystrój świątyń, a także radosne melodie modlitw i kolęd tworzą niepowtarzalną atmosferę.


    Obchody Bożego Narodzenia rozpoczyna Soczelnik, czyli wieczerza wigilijna. Na stole obowiązkowo powinno się znaleźć 12 postnych dań. Tradycyjnie są to kasze, grzyby, sałatki warzywne, ciasta i pierniki. Niekiedy - również ryby.


    Głównym daniem wigilijnym jest jednak kutia, którą przygotowuje się z ziaren pszenicy, miodu, kaszy, maku lub orzechów. Na wigilijnym stole nie powinno też zabraknąć prosfory, czyli poświęconego chleba ofiarnego, oraz kompotu z suszu. Natomiast głównym daniem świątecznego obiadu jest zwykle gęś z jabłkami.


    Wieczerzę wigilijną poprzedza 40-dniowy post. Prawosławni powstrzymują się wtedy od spożywania nie tylko mięsa i jego przetworów, lecz także nabiału, a często - ryb.

Rozwiązania

Podobne zadania

lolitek FRANCUSKI!!! PILNE NA JUTRO!!! Przedmiot: Język obcy / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: lolitek 18.4.2010 (20:11)
Nieznany Pilne!!! Przetłumacz zdania na język francuski. Przedmiot: Język obcy / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 10.5.2010 (17:32)
malwinka NIEMIECKI! PILNE! na jutro Przedmiot: Język obcy / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: malwinka 6.6.2010 (15:33)
xvampirzycax Prztłumacz.! Pilne.! Proszę ;* Przedmiot: Język obcy / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: xvampirzycax 22.9.2010 (16:30)
nika1259 Pilne pomóżcie!! Napisz jaki jest twój ulubiony dzień . Jak i z kim go Przedmiot: Język obcy / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: nika1259 30.9.2010 (17:27)

Podobne materiały

Przydatność 50% Tradycje Świąt Bożego Narodzenia.

1. Wszystkie formy dotyczące kultury ( wystrój, uroczystości, obrzędy, malarstwo... ) W wielu krajach Święta Bożego Narodzenia są najważniejszym wydarzeniem roku – okresem radości i szczodrości. Jego korzenie, tradycje, zwyczaje i obrzędy znane nam dzisiaj są bardzo stare. W czasie świąt obowiązuje nas , specjalny , uroczysty wystrój. Na ulicach już wiele dni przed...

Przydatność 50% Obrzędy pogrzebowe i tradycje pochówków w Polsce i w Rosji

Zarówno Polacy jak i Rosjanie wywodzą się z plemion słowiańskich. Wiele wieków później nastąpiło zróżnicowanie tych obydwu kultur, ale początkowe tradycje chowania były takie same. Jednym z pierwszych znanych sposobów pochówku było palenie ciał. Prochy zasypywano ziemią lub w urnie przenoszono w inne miejsce i tam sypano kopiec z ziemi nazywany kurhanem. Ślady pierwszego...

Przydatność 75% Tradycje japońskie.

Kimono i Yukata: są to tradycyjne japońskie stroje. Tradycyjne kimona wykonane są z jedwabiu. Obecnie noszone są jedynie na uroczystościach takich jak pogrzeby śluby albo ceremonia herbaty. Są różne style i kolory kimon w zależności od okazji, wieku i stanu cywilnego osoby, która je nosi. Wkładanie kimona wymaga pewnej praktyki. Szczególnie wiązanie pasa (obi) jest niezwykle...

Przydatność 75% Tradycje Japonii

Kimono i Yukata: są to tradycyjne japońskie stroje. Tradycyjne kimona wykonane są z jedwabiu. Obecnie noszone są jedynie na uroczystościach takich jak pogrzeby śluby albo ceremonia herbaty. Są różne style i kolory kimon w zależności od okazji, wieku i stanu cywilnego osoby, która je nosi. Wkładanie kimona wymaga pewnej praktyki. Szczególnie wiązanie pasa (obi) jest niezwykle...

Przydatność 50% Święta Bożego Narodzenia.

O dacie narodzin Jezusa Żadna z Ewangelii nie podaje dokładnej daty narodzin Jezusa. Kwestią tą zainteresowano się dopiero po I soborze nicejskim (325), na którym uznano, że Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, a także pod wpływem kultury hellenistycznej, przywiązującej znaczenie do dnia, miesiąca i roku urodzin. Jeszcze na początku III w. Klemens...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji