Treść zadania

alf1898

Wygląd dworków szlacheckich i pałaców magnackich napiszcie jak wyglądają prosze !!!!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • weraaaa

    w czasach, kiedy Polska była świetnością, powstawały przepiękne budowle – mieszkania szlacheckie. Do wieku siedemnastego szlachcic-rycerz budował swoją siedzibę przede wszystkim z myślą o jej funkcjach obronnych. Wiek siedemnasty to okres, gdy szlachcic-rycerz przemienia się stopniowo w szlachcica-ziemianina, czyli żyjącego przede wszystkim z gospodarowania na roli, a mniej z wojaczki.
    Jak wygląda dworek? Dworki budowano z drewna dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany, świeciły się z daleka pobielane ściany częste i trwalsze były dworki murowane.

    Drewniany dwór w Czarnożyłach prawdopodobnie z XVII - XVIII w. Rysunek uwypukla obronne elementy dworu - tzw. alkierze ( bokówki ),narożne wyodrębnione części budowli, silnie występujące przed ściany zewnętrzne, kryte osobnym dachem ". Służyły one do polepszenia ostrzału na przedpolach dworu.
    Dworki – charakterystyczne dla polskiego krajobrazu, zawsze kojarzyły sie z ojczyzną, z prawdziwym domem, z tym jedynym miejscem, do którego tak chętnie i często powracamy. Chyba najbardziej znanymi dworami w literaturze jest dwór w Soplicowie i dworek w Czarnolasie.
    Dwór... Murowany lub drewniany, taki jak inne budynki... A jednak jest coś, co różni dworki od domów, pałaców, zamków i nie chodzi tu bynajmniej o architekturę. W dworkach żyje prawdziwa historia. Historia naszgo narodu – Polski. Tam toczyło się codzienne życie: zabawy, uczty, pogawędki, zmagania z trudnościami, kłótnie i niejednokrotnie zapadały ważne decyzje, postanowienia, od których wiele zależało. ludzkie rozkosze i rozpacze”.
    dwory były drewniane lecz na kamiennych podmurowaniach, które musiały dawniej podpierać inną jakąś, bardziej wyniosłą budowlę.” Otoczony parkiem i sadzawkami.

    O dworkach można opowiadać nieskończenie. Są niezwykle częstym motywem w rodzimej literaturze.
    Miejsce zamieszkania naszych przodków – dwory – są naszym dziedzictwem kulturowym. Jako prawdziwi Polacy spróbujmy wydobyć z nich to wszystko, co najcenniejsze. Poznajmy to bogactwo, poznajmy ich znaczenie, dbajmy o nie, by inni również, tak jak my teraz, mógł odnajdować swoje korzenie.





    a o pałacach magnackich niestety nic nie mam .
    mam nadzieje że pomogłam ;)
    pozdr.

Podobne materiały

Przydatność 80% Geneza i rozwój przywilejów szlacheckich w Polsce.

Praca znajduje się w tabelce w załączniku

Przydatność 65% Przedstawienie obyczajów szlacheckich w XVII wieku.

Wiek XVII decydująco wpłynął na mentalność narodową i kulturę szlachty polskiej. Brać szlachecka utworzyła swoją obyczajowość, a także własną kulturę materialną, sięgając zarówno do wspomnień z czasów odrodzenia, jak i wykorzystując wzorce swych głównych wrogów – Turków. Tak między innymi rodzi się zarówno styl „styl dworkowy” w budownictwie,...

Przydatność 50% W którym z dworków szlacheckich: Soplicowie, Korczynie czy Nawrocie chciałbyś spędzić całe wakacje i dlaczego ?

Moim zdaniem, gdybym miał możliwość cofnąć się w czasie i zaplanować wakacje, chętnie spędziłbym w Soplicowie ten czas. Dworek szlachecki to rodowe gniazdo i centrum polskości. Bardzo urzekł mnie krajobraz i otoczenie dworku - ten obraz jest symboliczny: „pośród leśnych pagórków, zielonych nadrzecznych łąk i pól, „malowanych zbożem rozmaitem, nad brzegiem ruczaju,...

Przydatność 50% W którym z dworków szlacheckich: Soplicowie, Korczynie czy Nawrocie chciałbyś spędzić całe wakacje i dlaczego?.

Moim zdaniem, gdybym miał możliwość cofnąć się w czasie i zaplanować wakacje, chętnie spędziłbym w Soplicowie ten czas. Dworek szlachecki to rodowe gniazdo i centrum polskości. Bardzo urzekł mnie krajobraz i otoczenie dworku – ten obraz jest symboliczny: „pośród leśnych pagórków, zielonych nadrzecznych łąk i pól, „malowanych zbożem rozmaitem, nad brzegiem ruczaju,...

Przydatność 50% Szlachta jako bohater zbiorowy - przedstawiciele poszczególnych klas szlacheckich "Pan Tadeusz".

W utworze Adama Mickiewicza pt. "Pan Tadeusz" przedstawiona została bardzo dokładnie szlachta. Przy jej opisywaniu zachowano autentyczny podział tej grupy społecznej oraz cechy, jakimi się wyróżniała. Magnateria - szlachta cechująca się zawziętością i mściwością oraz przewrażliwieniem na punkcie honoru. W jej skład wchodzili najbogatsi. Przedstwicielami magnaterii...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji