Treść zadania

Kazam

1. Wyjaśnij termin humanizm. Podaj czas trwania epoki renesansu w Polsce.
2. Wymień czterech przedstawicieli światowego renesansu.
3. Na jakich trzech uniwersytetach Kochanowski pobierał nauki?
4.Do jakiej filozofii nawiązuje "Tren V" J.Kochanowskiego, na czym ta filozofia polega?
5. Określ cechy gatunku jakim jest tren.
6. Co to jest i na czym polega złamanie zasady trzech jedności u Szekspira? Porównaj Romea i Julię z teatrem antycznym w "Antygonie".
7. Wymień pięć tytułów dramatów Wiliama Szekspira.
8. Zdefiniuj miłość romantyczną na przykładzie Romea i Julii.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    0 0

    1. Humanizm – prąd filozoficzny, etyczny i kulturowy, uznający człowieka za najwyższą wartość i podkreślający jego godność.
    Renesans w Polsce w XVI wieku.

    2. Leonardo da Vinci,św. Ignacy Loyola, Marcin Luter, Krzysztof Kolumb

    3.Akademia Krakowska,Uniwersytet w Królewcu, Uniwersytet Padewski we włoszech

    4. nawiązuje do stoicyzmu - filozofia ta opiera się na założeniu, że człowiekiem nie powinny rządzić namiętności i uczucia oraz nastroje, ale rozum.

    5.Tren - utwór liryczny, odmiana pieśni. Tren to swoisty traktat filozoficzny pisany pod wpływem śmierci ważnej osoby i wyrażający żal autora z tego powodu. Opisuje i wychwala słowa, myśli i czyny zmarłego, chwaląc jego zalety i zasługi dla świata i ludzi.

    6. naruszenie antycznej zasady trzech jedności: czasu (maksymalnie 24 godziny), miejsca (w jednym tylko miejscu) i akcji (jeden główny wątek). Wydarzenia przedstawiane w utworach Szekspira często rozgrywają się w kilku miejscach (na zamkach, polach bitewnych, cmentarzach, wrzosowiskach itp.), a czas akcji w poszczególnych aktach mogą dzielić miesiące lub lata. Obok wątku głównego występuje wiele motywów pobocznych, które niekoniecznie mają bezpośredni wpływ na rozwój akcji.

    7. Makbet, Romeo i Julia, Król Ryszard III, Sen nocy letniej, Hamlet, Juliusz Cezar

    8. Szekspir stworzył parę młodych ludzi, którzy zakochali się miłością romantyczną „od pierwszego wejrzenia”. Nie zwracając uwagi na konsekwencje tego uczucia, prawie od razu wyznali sobie uczucia i zaplanowali małżeństwo. Ani przez chwilę nie brali pod uwagę możliwości poinformowania o wszystkim swych rodziców, ich miłość była tajemnicą, której pomagali strzec Ojciec Laurenty i Marta.
    Gdy nadszedł tragiczny moment wygnania Romea poza granice Werony, jego ukochana (czternastoletnia!) żona nie traciła wiary w połączenie ze swym ukochanym. Mimo gróźb i nalegań ojca na ślub z Parysem, obojętności matki, a nawet… Marty, mimo dylematu pomiędzy byciu posłuszną rodzicom, a nakazom wierności poślubionemu przed Bogiem mężowi – Julia cały czas dążyła do spotkania z Romeem. Śmierć kochanków była ostatnim wyznaniem miłości. Wyznaniem, które na zawsze wpisało się w kulturę światową jako odpowiedź kochających się ludzi na niesprawiedliwość rozdzielającego ich losu.

Rozwiązania

Podobne zadania

iwona__ renesans Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: iwona__ 14.5.2010 (17:45)
mifu10 Renesans a antyk Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: mifu10 23.5.2010 (13:04)
mifu10 Renesans Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: mifu10 23.5.2010 (13:06)
Goha14 Epoki renesans barok Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Goha14 8.6.2010 (15:28)
angella195 Napisz krótko co to był renesans, i kiedy trwał. Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: angella195 29.11.2010 (18:04)

Podobne materiały

Przydatność 50% Renesans

RENESANS RENESANS (Z FRANCUSKIEGO RENAISSANCE, Z WŁOSKIEGO RINASCITA- „ODRODZENIE”). Renesans w sztuce to okres rozwoju kultury europejskiej od schyłku średniowiecza do początków doby nowożytnej, obejmujący XV i XVI wiek.- we Włoszech od XIV wieku; charakteryzowały go między innymi fascynacja antykiem, odrodzenie nauki, humanizm, zaświecenie życia społecznego, ponadto...

Przydatność 70% Renesans.

Renesans to inaczej odrodzenie; okres w dziejach kultury europejskiej obejmujący lata od połowy XIV wieku do końca XVI stulecia. Najpierw pojawił się we Włoszech, następnie w innych krajach. Przyniósł przełom we wszystkich dziedzinach kultury, sztuki, nauki, filozofii, obyczajowości itd. W Polsce padł głównie na okres panowania Jagiellonów, trwał od końca XV wieku po lata...

Przydatność 70% Renesans

„Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie nie jest mi obce”- pod takim hasłem rozwijał się w Europie nowy prąd umysłowy i estetyczny, zapowiadający zmierzch trwającego już prawie tysiąc lat średniowiecza. Humanizm pojawił się pod koniec XIV wieku we Włoszech. Głosił pochwałę twórczych możliwości człowieka, które, zdaniem jego zwolenników, objawiły się przede wszystkim...

Przydatność 55% Renesans.

Renensans. Tym terminem historycy określają epokę trwającą od połowy XV do końca XVI stulecia. Wyraz ten pochodzi od łacińskiego "renatio" (poźniej francuskie "renaissance")- odrodzenie. Rzeczywiście, renesans to odrodzenie antyku, sztuki, nauki. Za początek renesansu przyjmuje się umownie rok 1450. II połowa XV to gwałtowne zmiany na mapie świata. Upada...

Przydatność 65% Renesans

macie w załączniku moją pracę z renesansu dostałam z niej 5 =)

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji