Treść zadania

Konto usunięte

10 miejscowości uzdrowiskowych w Polsce z wodami mineralnymi (czy coś takiego ) .;/

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    0 0

    •Cieplice Śląskie-Zdrój (Jelenia Góra)
    •Czerniawa-Zdrój (Świeradów-Zdrój)
    •Długopole-Zdrój
    •Duszniki-Zdrój
    •Jedlina-Zdrój
    •Kudowa-Zdrój
    •Lądek-Zdrój
    •Polanica-Zdrój
    •Przerzeczyn-Zdrój
    •Szczawno-Zdrój
    •Świeradów-Zdrój

Rozwiązania

  • userphoto

    Na obszarze Polski wyróżnić można 37 uzdrowisk statutowych, istniejącymi już od wielu lat, jak również dodatkowo jeszcze 25 miejscowości, które spełniają jedynie wybrane warunki, które określa ustawa z 1966 roku, dotycząca uzdrowisk i lecznictwa uzdrowiskowego.
    Busko Zdrój - uzdrowisko specjalizujące się w rehabilitacji pourazowej. Leczone są tutaj również choroby dermatologiczne, kardiologiczne, neurologiczne oraz reumatyczne. Znaczna gama sanatoriów w mieście ma swoje siedziby w zabytkowo i z wielką pieczołowitością odtworzonych budynkach. Kuracjusze najchętniej odwiedzają sanatorium "Markoni", które powstało w 1836 roku wewnątrz malowniczego parku zdrojowego. Naturalnymi walorami leczniczymi Buska Zdroju są wody siarczkowe, solanki jodkowo-bromkowe oraz zasoby borowin. Lecząc się w Busku można odwiedzić sąsiedni Pińczów, zabytkową Wiślicę oraz bratnie uzdrowisko Solec. Teren urozmaicają malownicze rezerwaty przyrodnicze: "Owczary" posiadające źródło siarczkowo-solankowe oraz "Skoroniecz" bogate w jaskinie wydrążone w gipsowych skałach. W czasie majowych Spotkań z Folklorem oraz letniego Buskiego festiwalu muzycznego można zapoznać się z kultura i obyczajami tamtejszych mieszkańców.
    Ciechocinek- tu można leczyć schorzenia nadciśnienia, kobiece oraz otyłość. Tężnie solne wytwarzają leczniczy dla układu oddechowego mikroklimat. Dodatkowo istnieje możliwość leczenia chorób skórnych oraz narządów ruchu. Główna atrakcja tego pochodzącego już z XIX wieku uzdrowiska to potężne tężnie pełniące rolę inhalatorium na wolnym powietrzu. Miasto obfituje w bazę leczniczą - zakład przyrodoleczniczy, pijalnia wód mineralnych, baseny rehabilitacyjne i termalno-solankowe mieszczą się w pobliżu tamtejszych sanatoriów. Ciechocińskie solanki hipotermalne posiadają temperaturę około 26-27 stopni Celsjusza, a czerpie się je z odwiertów nawet z 1300m pod powierzchnią ziemi. Miasto oprócz leczenia może zaoferować również zwiedzenie warzelni soli z 1830r. oraz XIX-wiecznej prawosławnej cerkwi. Czas wolny można spędzić biorąc udział w przedstawieniach w teatrze zdrojowym czy cyklu imprez rozrywkowych w okresie "Lata pod tężniami".
    Długopole Zdrój - można tu poddać się rehabilitacji po żółtaczce zakaźnej. Miejscowymi wodami mineralnymi są szczawy radoczynne, żelaziste oraz wody wodorowęglanowe magnezowo-wapniowe - wykorzystywane przy leczeniu otyłości. Długopole to niewielka miejscowość położona około 7km na południe od Bystrzycy Kłodzkiej. Góra Bystrzycka wraz z płynącą u jej podnóża w głębokim kanionie Nysa Kłodzka stanowią wspaniały i idealny do wypoczynku i leczenia krajobraz. Z Długopola można również łatwo dostać się do staropolskiego Międzybrodzia, słynnego z ciekawej drewnianej zabudowy w stylu szwajcarskim jak również można odwiedzić jaskinię w Kletnie. Wielką atrakcją jest wizyta w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej, słynnego z ogromnej i bogatej kolekcji etykiet, pochodzących z każdego zakątku świata.
    Rymanów Zdrój - tu można leczyć choroby serca oraz choroby ortopedyczne. Z 12 rymanowskich sanatoriów wiele z nich przyjmuje jako pacjentów dzieci. Romanów posiada dogodne i korzystne warunki, przydające się w leczeniu przewlekłych chorób gardła oraz schorzeń układu oddechowego. Rymanowskie wody mineralne są szczawami węglowowodorowosodowymi i jodkowymi, służącymi do skutecznego leczenia osób cierpiących z powodu schorzeń dróg moczowych. Rymanów to wspaniałe miejsce, przygotowane by zapewnić kuracjuszom możliwość zrelaksowania się i pełnego wypoczynku, pomimo ubogiej bazy kulturalno-rozrywkowej. Można spacerować po malowniczych okolicach i wędrować oznakowanymi szlakami turystycznymi, biegnącymi u podnóży wzgórz Beskidu Niskiego. Można u również skorzystać z otwartego basenu, kortów tenisowych i ścieżek rowerowych.
    Nałęczów - tu leczy się choroby serca oraz przeprowadza rehabilitację pozawałową. Miasto leży wśród łagodnych wzgórz Wyżyny Lubelskiej, stanowi tym samym oazę ciszy i spokoju. Okolica posiada łagodny klimat i znaczne nasłonecznienie. Tu leczył się Stefan Żeromski, spędzając pewien okres czasu w prywatnej drewnianej willi - chacie. Współcześnie zorganizowano tam muzeum poświęcone pisarzowi. W latach 80 XIX wieku bywał tu również Bolesław Prus - jego muzeum urządzono w zabytkowym pałacu Małachowskich. Wokół sanatorium rozlega się zielony park zdrojowy, mieści się tam również pijalnia wód mineralnych oraz palmiarnią. Okolica słynie z malowniczych wąwozów lessowych. Wielką atrakcję turystyczną stanowi przejażdżka kolejką wąskotorową w lecie, łącząca na długości 24 km Nałęczów z Karczeniskami
    Rabka Zdrój - najsławniejsze sanatorium dziecięce. Przy pomocy górskiego klimatu leczą się tutaj astmatycy i alergicy. Dodatkowo leczą się tutaj mali cukrzycy, chorujący na infekcje skórne i układu krążenia. W mieście płożonym w dolinie cała baza turystyczno - sanatoryjna przygotowana jest dla dzieci. Wielka atrakcja to coroczny karnawał jak również karpacki festyn dziecięcych zespołów, czyli "Święto Dzieci Gór". Wokół Rabki ciągną się kręte szlaki turystyczne na beskidzkie szczyty. Wszystkie sanatoria dziecięce oferują oprócz opieki lekarskiej również pomoc pedagoga.
    Krynica Zdrój - tu leczy się cukrzycę, choroby krwi i układu krwiotwórczego, kamicę nerkową oraz choroby kobiece. Krynica otoczona jest zalesionymi wzgórzami Beskidu Sądeckiego. Posiada już nową pijalnię, która podaje wodę mineralną z ujęć: Jan, Mieczysław, Słotwinka i Zuber. Dzielnica sanatoryjna słynie z zabytkowej architektury drewnianej, deptaku, kolejki linowej na Jaworzynę i linowo-terenową na Górę Parkową, licznych lokali oferujących dancingi - to wszystko przyciąga skutecznie rzesze kuracjuszy. Innymi atrakcjami miejscowości są: coroczny Festiwal im. Jana Kiepury - Międzynarodowy Festiwal Gitarowy oraz odbywające się codziennie koncerty orkiestry zdrojowej. Atrakcją turystyczną w skali Polski jest muzeum poświęcone artyście Nikiforowi. Niecodzienna atrakcją jest możliwość zwiedzania ośrodka pszczelarstwa, znajdującego się niedaleko w Kamiennej.
    Lądek Zdrój - leczy się tutaj osteoporozę, reumatyzm, choroby kobiece, schorzenia układów krążenia, trawienia, układu oddechowego i narządów ruchu. Kuracjusze bardzo chętnie odwiedzają zabytkowy zakład przyrodoleczniczy "Wojciech", który jest słynny dzięki znajdującemu się w nim basenie wypełnionym termalną wodą mineralną. Malownicze okolice zachęcają do spacerów i uprawiania turystyki górskiej. Dzięki sieci szlaków turystycznych można zwiedzić Góry Bialskie, oraz wapienną jaskinię Radochowską. Lądek oferują szeroką gamę rozrywkową - odbywa się tutaj np.: Przegląd Filmów Turystycznych i Górskich. Czas umilą również wieczory spędzone w lokalach rozrywkowych z dancingami.
    Połczyn Zdrój - z powodzeniem leczone są tutaj choroby reumatyczne, osteoporoza, schorzenia układu nerwowego oraz niepłodność. Odbywa się tutaj również rehabilitacja dzieci, dotkniętych porażeniem mózgowym. Miejscowość otoczona jest malowniczymi wzgórzami i jeziorami Pojezierza Drawskiego - stanowi bogaty raj dla amatorów-wodniaków, gdyż występują tam źródła wód solankowych oraz bogate i lecznicze pokłady borowiny. Sanatorium znane było już w Europie od początków XIX wieku. Kuracjuszy nęceni są bogata ofertą kulturalną i krajoznawczą - odbywa się tutaj Turniej Sztuki Rycerskiej oraz Konkursy Poezji Śpiewanej. Atrakcją jest ogromny XIV-wieczny zamek - siedziba księcia Bogusława IV Pomorskiego, jak również stary młyn wodny, wyposażony w wielkie koło zamachowe o rozmiarze aż 13m.
    Szczawnica Zdrój - leczone są tutaj schorzenia układu oddechowego i płuc oraz choroby alergiczne. Szczawnica słynie z drewnianych willi, pamiętających jeszcze wiek XIX, zadbanych parków zdrojowymi i bliskością przełomu Dunajca stanowiącego perłę Pienińskiego Parku Narodowego. Tu flisacy oferują możliwość spływu Dunajcem na tratwach. Dla amatorów słonecznych kąpieli Palenica oferuje w okolicy swej górnej stacji kolejki krzesełkowej eksponowane w Słońcu stoki. Stacja dolna położona jest nad potokiem Grajcarek, w pobliżu centrum miasta. Szeroka gama silnie mineralizowanych wód leczniczych przyciąga niezliczone rzesze kuracjuszy. Okres szczawnickiego sezonu leczniczego nie ma końca.
    Wieliczka - jest idealną możliwością leczenia się osób z dolegliwościami reumatycznymi oraz układu oddechowego. Kopalnia soli w Wieliczce znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, gdyż jest uznawana nie tylko jako niespotykany w świecie zabytek techniki, ale również stanowi pierwsze światowej sławy podziemne sanatorium alergologiczne. Mieści się ono na poziome V kopalni, a wiec około 211 metrów pod powierzchnią ziemi. Pobyt w obrębie sanatoryjnych komór: "Lill" i "Skulimowski" trwa 5 godzin w ciągu dnia i 10 godzin nocą. Nad wszystkim czuwa opieka medyczna. Pełny okres leczenia wynosi 3 tygodnie, można również przedłużyć lub skrócić pobyt. W komorze "Jeziora Wesel" ( położonej aż 135 m pod powierzchnią ziemi astmatycy leczeni są w czasie 14-dniowej kuracji na hiperwentylację dróg oddechowych. W kopalni po okresie 700 lat eksploatacji soli utworzono skansen. Znajdują się tutaj solne jeziora oraz wielkich rozmiarów komory, wiele kaplic z solnymi zdobieniami oraz figurami świętych. Niektóre sale wykorzystywane są jako sceneria dla przedstawień teatralnych. Kuracja w Wieliczce często powiązana jest z możliwością zwiedzenia sąsiedniego miasta Krakowa.
    Wysowa: To uzdrowisko cieszy się już wielką sławą od przeszło dwóch wieków. Wysowskie zdroje leczą schorzenia przewodu pokarmowego, a zwłaszcza chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Krystaliczne powietrze w okolicach Wysowej umożliwia inhalacje dla odczuwających choroby układu oddechowego. Tu znajduje się pierwsza i jedyna na terenie Polski uzdrowiskowa stacja dializ, która obsługuje chorych nawet z sąsiednich krajów. Jakość oferty podnosi nie tylko nowoczesny sprzęt, ale również wysoko wykwalifikowana, fachowa i doświadczona kadra lekarska, magistrzy rehabilitacji, analitycy medyczni oraz personel średni.

Podobne materiały

Przydatność 65% Inteligencja - co to takiego?

W psychologii inteligencja to swoisty zespól zdolności umysłowych umożliwiających jednostce sprawne korzystanie z nabytej wiedzy oraz skuteczne zachowanie się wobec nowych zadań i warunków życia. Pojęcie inteligencji w psychologii służy głównie do określania poziomu ogólnej sprawności intelektualnej ludzi. Od końca XIX wieku podejmowano liczne próby określenia istoty...

Przydatność 80% Anoreksja, co to takiego?

Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny często nazywa się „chorobą odchudzających się”, ale wbrew temu potocznemu określeniu, przyczyna choroby jest o wiele bardziej złożona niż proste pragnienie utraty wagi. Prowadzi także, w odróżnieniu od racjonalnej diety odchudzającej, do bardzo silnego uzależnienia psychicznego. Anoreksja jest poważnym problemem polegającym na braku...

Przydatność 60% Życie- co to takiego?

Czym jest życie? Wielu ludzi zapewne zadaje sobie to na pozór łatwe pytanie. Postaram się, więc na nie odpowiedzieć. „Nasze życie to walka” – tymi oto słowy Eurypides określił nasz los. Czy jest to jednak prawdą? W pewnym sensie tak. Otóż każdy człowiek ma swoje problemy, niepowodzenia, wymiar zadań, z którymi musi się zmierzyć. Jest to jego powinnością. Myślę, że...

Przydatność 55% Rehabilitacja, co to takiego?

Rehabilitacja. Jest prawie tak stara jak ludzkość. Zasady i metody stosowane obecnie w leczeniu usprawniającym mają wiekowe tradycje. W czasach współczesnych, w których podziwiamy wspaniałe osiągnięcia naukowe, zwłaszcza w dziedzinie techniki, często zapomina się o tym, że na całokształt tych osiągnięć składa się doświadczenie lat, a nawet wieków. Rehabilitacja w swym...

Przydatność 75% Patriota, patriotyzm - co to takiego???

Patriota to człowiek, który w pełni poświęca swoje życie Ojczyźnie. W dzisiejszych czasach jest coraz mniej patriotów a ludzie zadają sobie pytania- „Czym jest patriotyzm, możemy nazwać patriotą i czy warto nim być”. Dzisiaj można powspominać i podziwiać wielkich patriotów Polski Walczącej, walczących młodych ludzi m. in. Harcerzy we Lwowie, ale nie tylko tych...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji