Treść zadania

beatris_cebulka11

przystosowanie roślin i zwierzą do życia w wodzie prosze pomóżcie byle szybko plis!!!!! odwdzxięczę się proszę szybko na dziś

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    ZWIERZĘTA
    Dobrym przykładem zwierzęcia, które przystosowało się do życia w wodzie jest ryba. Dzięki skrzelom potrafi pobierać tlen z wody i może oddychać. Płazy (zwierzęta dwóch środowisk) choć przystosowane do życia na lądzie wykazują wiele cech przystosowania do życia w wodzie. Cienka skóra nie zabezpiecza przed wyschnięciem, więc potrzebują one wody do ochrony przed wysychaniem. Błony między palcami, pokryta śluzem skóra to cechy ułatwiające poruszanie się w wodzie. U większości płazów występuje rozwój młodych w wodzie co ukazuje uzależnienie od środowiska wodnego.

    Gady - to właśnie one jako pierwsze wróciły do środowiska wodnego (żółwie morskie, wszystkie gatunki krokodyli). Kończyny żółwi morskich bardzo słabo nadają się do poruszania na lądzie, zostały przystosowane do wiosłowania w wodzie. Krokodyle mają umieszczone nozdrza na szczycie czaszki co umożliwia oddychanie w niemal całkowitym zanurzeniu.

    Ptaki pływające (np. kaczki, gęsi, łabędzie, pingwiny, itd.) mają palce spięte błoną co umożliwia wiosłowanie w wodzie. Ptaki wodne mają też specjalny gruczoł kuprowy, którego wydzielinę rozprowadzają na pióra dzięki czemu stają się one nieprzemakalne.

    Ssaki - u ssaków wodnych (walenie, delfiny) dostrzegamy liczne cechy przystosowania do życia w wodzie. Jest to oczywiście przystosowanie wtórne o czym dobitnie świadczy posiadanie przez ssaki płuc. Poruszanie w wodzie ułatwia: opływowy kształt ciała, prawie całkowity zanik owłosienia, kończyny przednie przekształcone się w płetwy. Płetwal błękitny dochodzący do 30 m długości i ponad 100 ton wagi jest największym zwierzęciem kiedykolwiek żyjącym na ziemi.

    ROŚLINY
    Elastyczność umożliwia im podnoszenie i opuszczanie wody np.falowanie. W budowie zewnętrznej obecność bardzo wytrzymałych tkanek. Wewnątrz łodygi występuje system kanałów i komór powietrznych, dzięki temu roślina może się unosić w wodzie a także rozprowadzać powietrze po całym ciele. Są elastyczne i wytrzymałe na rozerwanie.
    :-) Liczę na najlepszą odp...

Rozwiązania

Podobne zadania

klaudia12343 przyra pomozesz prosze Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: klaudia12343 9.4.2010 (17:26)
kaamolo PROSZE O POMOC SZYBKO Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: kaamolo 15.4.2010 (19:20)
kama123416 jeszcze na dzisiaj prosze z wychowania do zycia w rodzinie! Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: kama123416 26.4.2010 (17:04)
EwciaA_177 Prosze o szybkie rozwiazanie !!!! Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: EwciaA_177 3.5.2010 (17:40)
EwciaA_177 Prosze o szybkie rozwiazanie !!!! Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: EwciaA_177 3.5.2010 (17:40)

Podobne materiały

Przydatność 75% Przystosowanie ryb do życia w wodzie.

Przystosowanie ryb do życia w wodzie. - narządy oddechowe: oskrzela - mają łuski ułożone dachowato - śluz zmniejszający tarcie - struna grzbietowa ciemniejsza od brzusznej - ubarwienie ochronne, obronne, odstraszające - płetwy : ogonowa, grzbietowa odbytowa parzyste: brzuszne piersiowe - nieruchome połączenie głowy z...

Przydatność 50% Ludzie podziwiają byle kogo za byle co

Z przykrością muszę stwierdzić, że żyjemy w czasach, w których autorytetem dla współczesnej młodzieży są osoby, które dla sławy gotowe są oddać się pod stałą obserwację widzów, największym idolem jest czerwono-włosy okolczykowany mężczyzna, a w wyniku wyborów w państwie do głosu dochodzą krzykacze i awanturnicy. Sam właściwie nie pamiętam czasów, kiedy...

Przydatność 85% "Byle do przerwy..."

Jestem na lekcji fizyki, w Zespole Szkół Samorządowych numer 2 w Opocznie. Do dzwonka zostało jeszcze tylko niespełna pięć minut. Wszyscy z utęsknieniem wyczekują tego dźwięku, który zasygnalizuje, długa piętnastominutową przerwę. -Wcześniej, nim została uruchomiona stołówka, długa przerwa trwała dziesięć minut, było to stanowczo za mało. Dopiero teraz można ze...

Przydatność 55% Dlaczego góra lodowa pływa w wodzie

Dlaczego góra lodowa pływa w wodzie? Gdyby lód nie pływał w wodzie, lecz tonął, tak jak dzieje się w przypadku większości ciał stałych, które toną w swoich cieczach, Titanic z pewnością nie zderzyłby się z górą lodową. Ale woda jest dla nas i organizmów żywych bezcenna, ma więc wyjątkowe właściwości. Przyczyną tego, że ciała stałe toną w cieczach jest...

Przydatność 50% Przystosowania Ryb do życia w wodzie

KSZTAŁT CIAŁA – opływowy, hydrodynamiczny, czyli taki, który stwarza najmniejsze opory podczas pływania. Najszybsi i najwytrwalsi pływacy otwartych wód oceanów, jak tuńczyk lub rekin mają ciało dość krępe, o przekroju niemal kolistym. Są ryby, które wiodą szczególny tryb życia i wystarczy im minimalna sprawność pływacka np konik morski. Szybko pływające ryby otwartych...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji