Treść zadania

Konto usunięte

Wyjaśni pojęcia : senior , wasal, system feudalny ,lenno, renta feudalna, giermek ,kodeks rycerski
Na jutro ;/

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • jusii

    1.Feudał sprawujący władzę nad podległymi mu wasalami, także przydomek, który otrzymywał wasal, gdy podzielił swoją ziemię i oddał ją innym wasalom. W okresie rozbicia dzielnicowego także najstarszy z Piastów, któremu podlegali książęta dzielnicowi,
    2.Wasal – początkowo (wczesne średniowiecze) wolny oddający się pod opiekę seniora w akcie komendacji. W zamian za lenno wasal zobowiązywał się służyć wiernie seniorowi radą i pomocą orężną. Uroczystą ceremonią przekazania lenna była inwestytura. Później wasal to osoba, która złożyła hołd i przysięgę na wierność. Z uwagi na obowiązywanie zasady w feudalizmie europejskim "Wasal mojego wasala nie jest moim wasalem", stosunki lenne tworzyły skomplikowaną strukturę społeczną na terenach kontynentalnej Europy.
    3.Feudalizm – ustrój społeczno-polityczno-ekonomiczny, który opierał się na zależności ziemskiej. Chłop podlegał właścicielowi ziemskiemu, ponieważ użytkował ziemię, która należała formalnie do właściciela ziemskiego. Właściciel ziemski mógł podlegać innemu właścicielowi z tego samego powodu (np. zależność księcia wobec króla).
    4.Lenno (łac. feudum) – w systemie feudalnym posiadłość nadawana przez seniora w użytkowanie wasalowi w zamian za wsparcie militarne lub finansowe, później całość stosunków pomiędzy seniorem a wasalem.
    5.Renta feudalna to świadczenie poddanych chłopów na rzecz feudała w zamian za prawo użytkowania ziemi. Wynikała z tytułu zwierzchniej własności ziemskiej.
    6.Giermek – pomocnik średniowiecznego rycerza.
    Giermkami zostawali młodzi chłopcy przeważnie z rodów szlacheckich, którzy byli wysyłani na dwór seniora, by tam uczyć się rycerskiego rzemiosła. Kształcili się we wszystkich dziedzinach ówczesnej sztuki wojennej, tj. jazdy konnej, walki bronią białą różnego rodzaju (miecz, topór), często również walki wręcz oraz w posługiwaniu się łukiem lub kuszą. W czasie wypraw wojennych zostawali wcielani do oddziału (kopii) swojego rycerza. Byli odpowiedzialni za utrzymanie w gotowości bojowej całego rynsztunku swojego pana, czyli np. broni i zbroi, jak również opiekowali się rumakiem bojowym. W czasie bitwy towarzyszyli rycerzowi w walce.
    7.Kodeks rycerski – zbiór zasad etycznych, moralnych i zawodowych, którymi kierowali się rycerze. Charakter kodeksów rycerskich umiejscawia je wśród tzw. kodeksów deontologicznych. Przestrzeganie ich gwarantowało dobrą opinię i godne życie.
    Istniały różne zbiory takich zasad – różniły się od siebie w zależności od epoki, geografii występowania, ustroju społeczno-politycznego bądź tradycji religijnych. W szczególności w dobie krucjat, oraz w późnym średniowieczu pojawiły się próby kodyfikacji, lecz nigdy nie osiągnęły jakiegokolwiek ujednolicenia. W efekcie zasady rycerskie pozostawały prawem niepisanym, honorowym.
    Opierały się one na kilku fundamentach pochodzących z niezależnych systemów etyczno-prawnych, wśród których wyróżnić można oddanie swojemu władcy, chrześcijańskie miłosierdzie (zwłaszcza odnoszące się do słabych, wdów, sierot) oraz zasady walki równego z równym.

Podobne zadania

dropinom wyjaśnij pojęcia: wasal senior stan Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: dropinom 17.10.2010 (14:57)
zbuntovana Wyjaśnij na czym polegała zasada : " Wasal mego wasala nie jest moim Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: zbuntovana 17.10.2010 (18:24)
darek123 wyjaśnij na czym polegała zasada wasal mojego wasala nie jest moim wasalem Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: darek123 24.10.2010 (16:15)
TrampkiJezusa Średniowiecze . Zadanie 1. Co to jest system feudalny Zadanie Przedmiot: Historia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: TrampkiJezusa 27.11.2010 (16:39)
balbinka95 system totalitarny Przedmiot: Historia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: balbinka95 28.11.2010 (22:02)

Podobne materiały

Przydatność 55% System feudalny w Europie.

Kształtowanie się systemu feudalnego w Europie System feudalny formujący się we wczesnym Średniowieczu i kształtujący się w czasie jego pełni jest pojęciem trudnym do jednoznacznego określenia. Można powiedzieć, że oznacza on ustrój społeczno- polityczno- gospodarczy będący podstawą funkcjonowania społeczeństw i państw Europy...

Przydatność 70% Informacje na sprawdzian ze starożytności. Od system feudalny do kultura i nauka wieków średnich

senior -osoba obdarowująca ziemią wasal-osoba obdarowywana ziemią system feudalny- system w którym wasal otrzymuje ziemię od seniora,a senior daje ziemię wasalowi. Nazwa pochodzi od słowa ''lenno'' co oznacza majątek ziemski. STANY SPOLECZNE w średniowieczu: -chłopi - kmiecie -mieszczanie -szlachta - duchowieństwo Rycerz: - otrzymywał od włsdcy lenno - w zamian za...

Przydatność 50% Europa feudalna.

<BR>Pomimo ciągłych najazdów z zewnątrz, na początku XI w. średniowieczna Europa zaczęła nabierać coraz wyraźniejszych kształtów , a feudalizm stal się dominującym na tym obszarze systemem społecznym. <BR> <BR>Średniowiecze i „Średniowieczny" to bardzo przydatne, terminy. służące do opisania okresu historii europejskiej od V do XV wieku. czas...

Przydatność 60% Europa feudalna

Anarchia feudalna – osłabienie władzy państwowej polegające na przejęciu jej uprawnień przez feudałów.Drabina feudalna – wielostopniowa hierarchia zależności wasalnych, charakterystyczna dla feudalizmu.Dziesięcina – opłata na rzecz kościoła w wysokości jednej dziesiątej plonów lub dochodów; pojawiła się w państwie Franków w V-VI w; za Karola Wielkiego stała się...

Przydatność 65% Monarchia feudalna

Monarchia feudalna opierała sie na systemie lennym.Posiadacz ziemi (senior)przekazywał ją swoim wasalom, którzy w zamian byli mu osłuszni, a ci zaś mogli także obdarowywać ziemią swoich wasali. W ten sposób powstała drabna feudalna KRÓL/SENIOR ----------------- WASAL ---------------- WASAL ---------------- PODDANI -------------- -kluczową zasadą tej monarchii było:...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji