Treść zadania

rkaczmarczyk8

sposoby zapładniania oraz rodzaj prosty i zlozony

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    W biologii zaliczamy dwa sposoby rozmnażania, a mianowicie rozmnażanie płciowe oraz rozmnażanie bezpłciowe
    W rozmnażaniu płciowym, potomstwo różni się od rodziców lecz w bezpłciowym nie różni się ono od ciała macieżystego.
    Rozmnażaniem bezpłciowym nazywamy organizmy mogące się samoistnie zapłodnić tzn. nie potrzebują do tego partnera. Na taki organizm mówimy 'obojniak'.
    W rozmnażaniu płciowym, w odróżnieniu od bezpłciowego w zapłodnieniu uczestniczą zazwyczaj osobniki dwóch płci. Każdy ma narządy (płciowe) zwane 'gonadami', w których powstają komórki rozrodcze zwane 'gametami'. Osobnik płci żeńskiej wytwarza komórki jajowe, a osobnik płci męskiej plemniki. Gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem powstaje zapłodnienie.

    Rodzaj prosty występuje najczęściej ssaków, ptaków, gadów, ślimaków lądowych oraz większości skorupiaków i pajęczaków. Powstający organizm jest podobny do osobnika rodzicielskiego, ale mniejszy i niesamodzielny, dlatego też często wymaga opieki. Ma on również słabo rozwinięte gonady ( narządy płciowe).
    Rodzaj złożony jest charakterystyczny w większości owadów i płazów oraz niektórych ryb; młody organizm opuszczający jajo jest larwą różniącą się od postaci dorosłej, ale zdolną do samodzielnego życia, np: żaba. Na początku jest kijanką, nie podobną wcale do osobnika dorosłego, lecz po pewnym czasie może już nazwać ją żabą.

    Myślę, że tyle wystarczy.;) Powodzenia!;)

Rozwiązania

Podobne zadania

klaudia223 Scharakteryzuj sposoby rozmnażania bezpłciowego roślin.Które z nich Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: klaudia223 18.4.2010 (14:18)
kinga6726 Szkielet konczyn oraz ich obręczy. Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: kinga6726 19.4.2010 (16:48)
gabrysia24 jakie zwierzęta i rośliny związane ze środowiskiem wodnym oraz wodno- Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: gabrysia24 19.5.2010 (16:25)
natajka12 Szkielet kończyn oraz ich obręczy Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: natajka12 26.5.2010 (17:47)
blablabla ksztalty lisci oraz nazwy drzew. strasznie pilne. Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: blablabla 13.6.2010 (21:49)

Podobne materiały

Przydatność 65% Rodzaje sposoby i zasady definiowania pojęć- metodologia

Sposoby definiowania pojęć analizą znaczenia- gdy Definiujemy pojęcie już funkcjonujące w języku potocznym, języku fachowym lub obcym. Polega to na precyzowaniu i formułowaniu znaczenia w jakim używane jest dane pojęcie. Znamy definiendum ale dokładnie nie wiemy jakie posiada znaczenie. Poszukujemy zatem właściwych określeń dla znanej nam nazwy. Szukamy określenia...

Przydatność 75% Rodzaje i przyczyny inflacji; sposoby jej mierzenia i przeciwdziałania

SPIS TREŚCI 1. Pojęcie inflacji. 2. Rodzaje inflacji. 3. Przyczyny inflacji. 4. Skutki inflacji. 5. Mierniki inflacji. 6. Bibliografia. 1. Pojęcie inflacji. Inflacja w przeszłości pojawiała się stosunkowo rzadko i zwykle towarzyszyła nadzwyczajnym zdarzeniom, np. wojnom czy poważnym kryzysom. Na gruncie teorii łączona była zwykle z nadmierną emisją pieniądza...

Przydatność 50% Szyk prosty i przestawny

Szyk prosty - stosujemy w zdaniach oznajmujących. Charakteryzuje się on tym, że podmiot stoi przed orzeczeniem. Meine Vater schwimmt gern. (Mój tata chętnie pływa) (podmiot) (orzeczenie) (dopełnienie) 1 2 3 Meine Mutter kocht gern. (Moja mama chętnie gotuje.) Meine Schwester tanzt gern. (Moja siostra chętnie...

Przydatność 60% Naturalne i sztuczne źródła promieniowania jonizującego (rodzaje, właściwości, sposoby detekcji i pomiaru)

Promieniowanie jonizujące wzięło swoją nazwę stąd, że wywołuje w obojętnych elektrycznie atomach i cząsteczkach materii zmiany w ładunkach elektrycznych czyli jonizację. Promieniowanie jonizujące może być pochodzenia: - naturalnego, to promieniowanie kosmiczne i promieniowanie radionuklidów naturalnych obecnych w środowisku, - sztucznego, to promieniowanie stosowane w...

Przydatność 55% Czas teraźniejszy prosty Present Simple

Użycie: Czasu Present Simple używamy, gdy: 1) mówimy o faktach, rzeczach niezmiennych i pewnych , prawach natury np. The earth goes around the sun. ? Ziemia krąży wokół Słońca. 2) mówimy o stanach (tzn. co się z nami lub z kimś dzieje) ,np. I live in Kalisz. ? Mieszkam w Kaliszu. 3) mówimy o przyzwyczajeniach i czynnościach, które się powtarzają co jakiś czas, np. I go to...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji