Treść zadania

Misia1309

Prawa i obowiązki obywateli Polski w oparciu o konstytucję RP.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    rozdział drugi artykuly 30 -86

    Art. 31.

    2. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje.

    Art. 32.

    1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

    Art. 33.

    1. Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.

    2. Kobieta i mężczyzna mają w szczególności równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń.


    Art. 36.

    Podczas pobytu za granicą obywatel polski ma prawo do opieki ze strony Rzeczypospolitej Polskiej.

    Art. 38.


    Art. 41.

    1. Każdemu zapewnia się nietykalność osobistą i wolność osobistą. Pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie.

    2. Każdy pozbawiony wolności nie na podstawie wyroku sądowego ma prawo odwołania się do sądu w celu niezwłocznego ustalenia legalności tego pozbawienia. O pozbawieniu wolności powiadamia się niezwłocznie rodzinę lub osobę wskazaną przez pozbawionego wolności.
    Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życ

    4. Każdy pozbawiony wolności powinien być traktowany w sposób humanitarny.

    5. Każdy bezprawnie pozbawiony wolności ma prawo do odszkodowania.

    Art. 45.

    1. Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.

    Art. 47.

    Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

    Art. 48.

    1. Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.

    Art. 51.
    3. Każdy ma prawo dostępu do dotyczących go urzędowych dokumentów i zbiorów danych. Ograniczenie tego prawa może określić ustawa.

    4. Każdy ma prawo do żądania sprostowania oraz usunięcia informacji nieprawdziwych, niepełnych lub zebranych w sposób sprzeczny z ustawą.

    Art. 52.

    1. Każdemu zapewnia się wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu.

    2. Każdy może swobodnie opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

    Art. 53.

    1. Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.

    Art. 54.

    1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

    WOLNOŚCI I PRAWA POLITYCZNE

    Art. 57.

    Każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa.

    Art. 60.

    Obywatele polscy korzystający z pełni praw publicznych mają prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach.

    Art. 61.

    1. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.

    Art. 62.

    1. Obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.

    2. Prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania nie przysługuje osobom, które prawomocnym orzeczeniem sądowym są ubezwłasnowolnione lub pozbawione praw publicznych albo wyborczych.

    2.

    Art. 63.

    Każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej. Tryb rozpatrywania petycji, wniosków i skarg określa ustawa.

    WOLNOŚCI I PRAWA EKONOMICZNE, SOCJALNE I KULTURALNE

    Art. 64.

    1. Każdy ma prawo do własności, innych praw majątkowych oraz prawo dziedziczenia.

    2. Własność, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej.

    Art. 65.

    1. Każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. Wyjątki określa ustawa.

    2. Obowiązek pracy może być nałożony tylko przez ustawę.

    Art. 66.

    1. Każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sposób realizacji tego prawa oraz obowiązki pracodawcy określa ustawa.

    Art. 67.

    1. Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa.

    2. Obywatel pozostający bez pracy nie z własnej woli i nie mający innych środków utrzymania ma prawo do zabezpieczenia społecznego, którego zakres i formy określa ustawa.

    Art. 70.

    1. Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa.

    2. Nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością.

    3. Rodzice mają wolność wyboru dla swoich dzieci szkół innych niż publiczne. Obywatele i instytucje mają prawo zakładania szkół podstawowych, ponadpodstawowych i wyższych oraz zakładów wychowawczych. Warunki zakładania i działalności szkół niepublicznych oraz udziału władz publicznych w ich finansowaniu, a także zasady nadzoru pedagogicznego nad szkołami i zakładami wychowawczymi, określa ustawa.

    4. Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W tym celu tworzą i wspierają systemy indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów. Warunki udzielania pomocy określa ustawa.

    Art. 72.

    1. Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.

    2. Dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej ma prawo do opieki i pomocy władz publicznych.

    4.

    Art. 73.

    Każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania, a także wolność korzystania z dóbr kultury.

    Art. 74.

    1. Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom.

    2. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych.

    3. Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska.



    OBOWIĄZKI

    Art. 82.

    Obowiązkiem obywatela polskiego jest wierność Rzeczypospolitej Polskiej oraz troska o dobro wspólne.

    Art. 83.

    Każdy ma obowiązek przestrzegania prawa Rzeczypospolitej Polskiej.

    Art. 84.

    Każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie.

    Art. 85.

    1. Obowiązkiem obywatela polskiego jest obrona Ojczyzny.

    2. Zakres obowiązku służby wojskowej określa ustawa.

    3. Obywatel, któremu przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na odbywanie służby wojskowej, może być obowiązany do służby zastępczej na zasadach określonych w ustawie.

    Art. 86.

    Każdy jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie jego pogorszenie. Zasady tej odpowiedzialności określa ustawa.

Rozwiązania

Podobne zadania

pati114c pliss.. Aktywność polityczna obywateli w społeczeństwie demokratycznym Przedmiot: WOS / Liceum 2 rozwiązania autor: pati114c 29.4.2010 (21:55)
maryskamarycha POMOCY!!! musze napisac na elementy prawa " moj stosunek do kary Przedmiot: WOS / Liceum 1 rozwiązanie autor: maryskamarycha 22.5.2010 (23:33)
milenaa Jaki wpływ na obywateli państwa ma władza w państwie Przedmiot: WOS / Liceum 1 rozwiązanie autor: milenaa 26.5.2010 (20:52)
E_mi Droga Polski do gospodarki wynkowej. Przedmiot: WOS / Liceum 1 rozwiązanie autor: E_mi 13.9.2010 (16:26)
patitak oceń jakie prawa powinny mieć mniejszości narodowe w Polsce ( większe, Przedmiot: WOS / Liceum 2 rozwiązania autor: patitak 29.9.2010 (09:24)

Podobne materiały

Przydatność 85% Konstytucje Polski

KONSTYTUCJE POLSKI

KONSTYTUCJA 3 MAJA,
Pierwsza w Europie nowoczesna ustawa zasadnicza uchwalona 1791 na Sejmie Czteroletnim; pozostawiła ustrój stanowy, osłabiając pozycję magnaterii; zmniejszyła rolę senatu, zniosła liberum veto, wolną elekcję, zakazała tworzenia konfederacji, wzmocniła władzę wykonawczą, wprowadziła odpowiedzialność rządu przed sejmem;...

Przydatność 70% Konstytucje Polski

Pojecie konstytucji Termin konstytucja wywodzi się z łacińskiego constituere oznaczającego ustanowienie urządzenie uporządkowanie, nadawanie określonej formy. Dzisiaj przez konstytucje rozumie się akt pisemny lub w znaczeniu formalnym ustawę zasadnicza, regulującą postawy ustroju społeczno-politycznego i gospodarczego. Pierwsza konstytucja była konstytucja stanów zjednoczonych...

Przydatność 65% Konstytucje Rzeczypospolitej Polski

„Od Konstytucji 3 Maj do Konstytucji III Rzeczypospolitej” Spis treści: Rozdział 1: Wprowadzenie Rozdział 2: Konstytucja 3 Maja Rozdział 3: Konstytucja Księstwa Warszawskiego Rozdział 4: Konstytucja Królestwa Polskiego Rozdział 5: Konstytucja Marcowa Rozdział 6: Konstytucja Kwietniowa Rozdział 7: Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej...

Przydatność 85% Konstytucje polskie. W punktach.

3 maja 1791 (druga na swiecie konstytucja natomiast pierwsza w europie) - polityczne zrównanie mieszczan i szlachty -chłopi pod ochroną państwa - zniesione liberum veto - zniesienie wolnej elekcji - tolerancja religijna - podział władzy na prawodawczą(ejm, złożony z izby poselskiej i senatorskiej), wykonawczą (król łącznie ze Strażą Praw) i sądowniczą(władzę oddaje...

Przydatność 75% System wyborczy w RP - prawa wyborcze obywateli

warto poczytać

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji