Treść zadania

ewcia41414

napisz własna interpretację Pietera Breughla Upadek Ikara. pamiętaj że praca powinna zawierać zarówno opis dzieła jak i twoje refleksje na jego temat.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Marc Chagall z całego zdarzenia wybrał właśnie jeden moment - moment upadku Ikara. Reszta scenerii na obrazie jest już jednak jego własnym pomysłem, tworem niczym nieskrępowanej wyobraźni. Wprawdzie spadający młodzieniec zajmuje centralne miejsce na obrazie, ale uwagę widza przykuwa stworzone przez artystę tło. Mianowicie malarz uchwycił też słońce, które także i w micie ma symboliczne znaczenie, którym jest coś idealnego, do zdobycia czego dążą nieprzeciętne jednostki. Dalej na obrazie można zaobserwować ptaka, lecącego tuż pod słońcem. W dole natomiast rozciąga się panorama wsi. Artysta dość szczegółowo oddaje jej uroki. Widać szereg wiejskich domów i pasących się zwierząt. Z domów powychodzili ludzi, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a nawet dzieci, chcąc zobaczyć przedziwną sytuację. Dość znacząca jest również droga, która namalowana rzucającą się w oczy czerwienią, wije się pomiędzy domami, aż w końcu skręca w lewo. Jasna postać spadającego Ikara żywo kontrastuje z kolorystyką całej wsi, która utrzymana jest w ciemnej i raczej ponurej tonacji.
    To właśnie ów kontrast pomiędzy barwami, jakie artysta użył do przedstawienia postaci Ikara, nieba i słońca a barwami ziemskiej egzystencji, jest kluczem do interpretacji obrazu. Większość mieszkańców wsi powychodziła z domów, aby zobaczyć niecodzienne zjawisko. Życie na wsi upływa bowiem jałowo i monotonnie, brakuje tam większych atrakcji ludziom. Dlatego też pojawienie się pewnego spokojnego dnia na niebie postaci człowieka ze skrzydłami zachwiało nieco tę równowagę. Widać to po trafnie ukazanych na obrazie reakcjach mieszkańców wioski: część z nich powychodziła aż na dachy, aby lepiej zobaczyć rozgrywający się na ich oczach dramat, inni natomiast z ziemi nie mogą oderwać zdumionego wzroku. Ikar w zamyśle Chagalla jest uosobieniem idealizmu i szalonego wręcz marzycielstwa. Są to natomiast brakujące cechy u mieszkańców wioski, którzy przyzwyczaiwszy się do szarej codzienności, nie mają odwagi, aby podążyć za swoimi pragnieniami. Faktem jest, że Ikar przepłacił swe marzenia śmiercią, ale przynajmniej przez moment sięgnął upragnionego ideału.
    Dość charakterystyczne jest położenie centralnej postaci, którą jest Ikar - spada on bowiem głową w dół. Mimo jednak zbliżającej się tragedii, jest w nim coś takiego, co pozwala stwierdzić, że artysta darzył go szczególną sympatią. Jego osoba jest bowiem większa aniżeli reszty ludzi i przez to skupia on na sobie największą uwagę widzów. Można rzec, iż odniósł on zwycięstwo przez klęskę, bo nie bał się zrealizować jakże niebezpiecznego marzenia.

Rozwiązania

Podobne zadania

dluga Na papierze podaniowym (na 29.03) napisz opis sytuacji pt.,,Ślubowanie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: dluga 28.3.2010 (12:22)
simek99931 Opis sytuacji temat Duża przerwa w szkole Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: simek99931 29.3.2010 (18:18)
marta140 opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego po utracie posady latarnika (co Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: marta140 30.3.2010 (15:00)
gosia002 opis komórki Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: gosia002 30.3.2010 (17:27)
joannaferuga3 jak napisać opis przeżycia wewnętrznego? Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: joannaferuga3 8.4.2010 (15:58)

Podobne materiały

Przydatność 65% Opis obrazu "Upadek Ikara"

Istnieje pewien obraz Pietera Bruegla o nazwie „Upadek Ikara”. Obraz przedstawia Ikara leżącego w morzu i prawdziwe życie zwykłych ludzi. Każda postać jest całkowicie pochłonięta swoim zajęciem. Na pierwszym planie znajduje się oracz, orzący ziemię na wysokim wzgórzu tuż nad morzem. Ubrany jest w zieloną szatę i czerwoną koszule. Zapatrzony jest on w pług ciągnięty...

Przydatność 80% Opis obrazu Bruegla "Upadek Ikara"

„Upadek Ikara” jest jednym z najsłynniejszych obrazów flamandzkiego malarza - Petera Breugla. Żył on i tworzył w latach 1528 – 1569. Przedstawiany przeze mnie obraz powstał ok. 1558 roku. Na pierwszy rzut oka, na płótnie widzimy chłopa orzącego ziemię, o pochylonej sylwetce. Mężczyzna ubrany jest w brudną tunikę koloru zielonego, czerwoną koszulę, buty robocze....

Przydatność 60% Upadek Ikara-opis obrazu.

Obraz pt. Upadek Ikara został namalowany przez Marc Chagall w 1975 roku. Marc Chagall jest jednym ze słynnych malarzy XX wieku. Żył w latach 1887- 1985. Jego obraz nawiązuje do greckiego mitu "Dedal i Ikar". Obraz został namalowany za pomocą farb olejnych. Opowiada o ucieczce Dedala i jego syna Ikara z Krety. Dedal skonstruował skrzydła dzięki, którym mogli odlecieć z...

Przydatność 70% Opis obrazu Petera Bruegla pt. "Upadek Ikara"

"...PRZYGODA IKARA NIE JEST ICH PRZYGODĄ..." "Upadek Ikara" jest jedym z najsłynniejszych płócien Bruegla - niderlandzkiego malarza tworzącego około połowy XVI w. Wydawać się może, że najbardziej rzucającym się w oczy fragmentem obrazu będzie właśnie postać Ikara, w rzeczywistości jednak tak nie jest. Na pierwszym planie widzimy orzącego chłopa, ubranego w...

Przydatność 70% "Upadek Ikara" - P. Bruegel - opis obrazu.

"Upadek Ikara" jest jednym z najsłynniejszych płócien Bruegla - niderlandzkiego malarza żyjącego w latach 1525 – 1569 i tworzącego około połowy XVI w. Obraz został wykonany w 1558 roku farbami olejnymi. Obecnie znajduje się on w muzeum Muses Royaux des Beaux-Arts. Motywem obrazu jest tragedia ludzka niezauważona przez otoczenie. Nawiązuje on do mitologicznej historii o młodym...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji